42. Tetteh
45+2 Kanga (pen)
36. Kúdela
70. Souček

Dobrý den, vítejte u textového online přenosu z fotbalového derby pražských S mezi Spartou a Slavií. Zápas začne v neděli, 17:00, v televizi jej vysílá kanál O2 Sport.

Největší utkání podzimní části Fortuna: ligy je tady. Přestože v posledních letech je na vrcholu plzeňská Viktoria, která také obhajuje loňský titul, věhlas její zápasy s jedním z pražských S nemají tak velký, jako když se Rudí a Sešívaní utkají tváří v tvář. Dva historicky nejúspěšnější kluby, dva odvěcí rivalové, dva znepřátelené tábory. To vše jsou Sparta a Slavia, pražští velikáni, pro které je vzájemný zápas vždy obrovským svátkem. A nejinak to bude i nyní.

Takto vyběhne do utkání tým Slavie.

A tato jedenáctka nastoupí v dresu domácí Sparty.

Těžko v derby nazývat jeden z týmů favoritem. Zvlášť když papírově silnější Slavia hraje na hřišti svého soupeře. Sešívání jsou na tom momentálně lépe. Po včerejší výhře Plzně v Ostravě jsou o bod na druhém místě právě za Západočechy. Dnes se však v případě jakéhokoliv bodového zisku mohou dostat zpět na čelo tabulky. V dosavadním průběhu sezóny Slávisté prohráli jen dvě utkání. Doma s Jabloncem a v Ostravě proti oslabenému Baníku. Jinak jsou stoprocentní a mohou se pyšnit nejlepším útokem i obranou v soutěži. Momentálně mají na kontě tři ligové výhry v řadě.

A to i přesto, že trenér vršovického klubu postrádá několik důležitých hráčů včetně své útočné opory Stanislava Tecla. Nebo obránců Jugase s Pokorným. Právě lodivod Slavie, který působil i v mládežnických výběrech Sparty, měl před utkáním velké dilema, koho postavit na hrot útoku. Možností měl několik. Mladá kometa Matoušek, překvapení v podání Nigerijce Olayinky nebo sázka na tradičního kata Sparty, kapitána Škodu vracejícího se po zranění. Jenže zkušený kanonýr Škoda onemocněl a volba nakonec padla trošku překvapivě na Petera Olayinku, spíše se čekal start mladého rychlíka Jana Matouška.

Trenér letenského celku Zdeněk Ščasný bude v derby postrádat jen izraelského ofenzivního záložníka Ben Chaima, jinak má k dispozici kompletní kádr. Všichni fanoušci čekali, k jaké taktické variantě se uchýlí. V posledních zápasech totiž experimentoval se systémem s třemi obránci. Dnes však vsadil opět na osvědčenou variantu se 4 obránci. Překvapivě zůstal mimo sestavu i kapitán Josef Šural, přednost dostala dvojice Tetteh - Pulkrab, která se výborně uvedla proti Mladé Boleslavi.

Dvanácté kolo Fortuna:Ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví.
Dvanácté kolo Fortuna:Ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví. | Foto: Milan Kammermayer

Co však určitě potěší fanoušky Sparty, je výhoda domácího prostředí. V lize totiž doma ztratili jen jedinkrát ze šesti duelů při remíze s Příbramí. Jinak si připsali pět výher, naposledy naprosto přejeli Mladou Boleslav. Horší je však forma rudých venku, kde třikrát v řadě v lize prohráli výsledkem 0:1. Podlehli tak naposledy ve Zlíně, předtím se stejným skóre odjeli z Olomouce a Plzně. Na derby si však věří. A to i přesto, že na jaře v divokém zápase, kde bylo poprvé využito video, ztratili letenští vedení 3:0 a remizovali pak 3:3.

Navíc Slavia se Spartou neprohrála poslední čtyři ligové zápasy. Doma Sparta v lize neprohrála šestnáctkrát v řadě. Slavia venku prohrála jediné z posledních 12 utkání a je nejlepším venkovním týmem letošního ročníku. Prohlédněte si i další zajímavosti před derby.

Sestavy jsme si představili v grafické podobě, teď ještě i v psané formě.

Sestava Sparty

Nita - Chipciu, Radaković, Štetina, Civić - Stanciu (C), Kanga, M. Frýdek, Plavšić - Pulkrab, Tetteh.

Náhradníci: Heča - Costa, Kaya, Sáček, Mebrahtu, Josef Šural, Vatajelu.

Sestava Slavie

O. Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil - T. Souček, Traoré - Stoch, Hušbauer (C), Zmrhal - Olayinka.

Náhradníci: Kovář - Deli, Matoušek, Sýkora, Baluta, Mešanović, Frydrych.

Zápas podzimní části sezony je pomalu tady. Hráči obou týmů již nastupují na hrací plochu Generali Areny ve svých klasických dresech.

Po minutě potlesku za zesnulého Tadeáše Krause utkání podzimu začalo.

2

Po levé straně pronikal Jaromír Zmrhal, ale následný centr se mu nepovedol a skončil za bránou Florina Nity.

4

Úvod je pochopitelně poněkud nervózní, oba týmy nedokáží podržet míč na delší časový úsek.

5

První střelecký pokus utkání, skvěle z pravé strany potáhl míč na střed Chipciu, jenže jeho rána zpoza vápna slabší levou nohou narazila jen na blokujícího Kúdelu.

7

První žlutá karta, Stanciu poslal výborný balón Tettehovi do běhu za Ngadeua, ten byl pomalejší a musel svého protihráče skolit jen s pomocí faulu.

8

Po odraženém centru se do vápna vřítil Stanciu, snažil se zamotat hlavu obráncům Slavie, ale míč před branku nepropasíroval.

10

Kolář si trošku zahrál s nervy fanoušků Slavie, když si nechal utéct míč a před presujícím Pulkrabem odkopával na poslední chvíli.

13

První nebezpečný střelecký pokus má za sebou i Slavie. A pálil klíčový muž ofenzivy Miroslav Stoch, skvělý střelec ze střední vzdálenosti. Slovenský křídelník ale těsně bránu rumunského brankáře Nity minul.

15

Bořil se asi pětatřicet metrů od brány opřel do skákajícího míče, svatyni Sparty ale neohrozil, rána mu nesedla.

17

Guelor Kanga vidí další žlutou kartu, když ve středu hřiště zastavil průnik Součka.

18

Olayinka se tlačil do vápna, jenže míč neprocpal ani na jednoho z dvojice Traore - Zmrhal. Vybojoval alespoň 3. rohový kop Slavie.

22

Průnik Čiviče zastavil na půli hřiště nedovoleně Traore, záložník Slavie se sice divil, ale faul byl odpískán správně.

24

První větší šance Sparty a měl ji nejlepší střelec letenských Benjamin Tetteh. Traore ztratil hloupě míč, Kanga vyslal útočníka letenských do vápna, jenže Ghaňan z úhlu jen napálil míč do brankáře Slavie Koláře.

27

Stochův přetažený roh vytlačil mimo vápno domácí brankář Nita.

28

Roh Hušbauera propadl k Coufalovi, který zaskočen prostorem kolem sebe nedokázal míč uklidit za záda Nity.

31

Domácí stoper Radakovič uviděl žlutou kartu po strkanici ve vápně Slavie, kterou tento obránce vyprovokoval.

32

Z přímého kopu zkoušel překvapit Koláře Stanciu, jenže bránu Slavie vůbec netrefil.

33

Zmrhal se krásně zbavil Chipciua, kterému přišel na pomoc Frýdek a zablokoval centr Slávisty na roh.

35

Parádní rána Kangy z dálky. Záložník Sparty se zbavil Traoreho a vyslal nebezpečnou pumelici, kterou Kolář tak tak vytěsnil nad bránu.

36

Slavia se ujímá vedení. A přišlo to jak jinak než z rohového kopu. Sparťané opět inkasují ze standardní situace. Roh Hušbauera podskočil Chipciu a umožnil tak zakončit hlavou Kúdelovi. Nita si sice ještě sáhl na míč, ale prudkou hlavičku si jen srazil do brány.

39

Slavia mohla jít do dvoubrankového vedení. Peter Olayinka ale hlavou po centru Zmrhala jen orazítkoval tyč Florina Nity.

40

Dalším potrestaným hráčem je Chipciu, který sestřelil Hušbauera ve středu hřiště. Jde o jeho 4. žlutou kartu, příští duel v Karviné si tak nezahraje.

42

Derby máme srovnané, osmou branku v sezoně připisuje Benjamin Tetteh. Skvělý míč poslal do vápna Eldar Čivič, ghanský útočník si naběhl mezi Ngadeua s Bořilem a neměl problém z malého vápna uklidit míč za Koláře.

45

I druhý stoper sešívaných a střelec branky Ondřej Kúdela uviděl žlutou kartu za faul před vápnem. Zajímavá šance pro Stanciua.

45+1

Sparta bude v závěru utkání kopat penaltu. Stanciův přímý kop zasáhl ruku Traoreho, který si chránil obličej. Sudí neváhal a odpískal penaltu. Navíc Traore uviděl žlutou kartu.

45+2

Guelor Kanga se z pokutového nemýlil a Sparta tak skóruje druhý gól do šatny.

Diváci se zatím rozhodně nenudí, vidíme parádní derby. Dlouho se ofenzívy nedokázaly prosadit a hrozily hlavně ze střední vzdálenosti. Nejlepší ránu ukázal Kanga, který protáhl Koláře. Jenže pak vše odšpuntoval v 36. minutě gól slávistického Kúdely, který využil chyby letenských při bránění rohového kopu. Chvíli na to mohl zvýšit Olayinka, ale trefil jen tyč. Sparta poté trestala, nejdřív milimetrový centr Čiviče zužitkoval Tetteh. A v nastavení se po ruce Traoreho pískala penalta, kterou proměnil aktivní Kanga. Sparta tak vede v poločase 2:1 a může být spokojená, Slavia bude chtít s utkáním něco udělat.

Slavia do druhé půle vstupuje s jednou změnou. Ibrahima Traore přepustil své místo Alexandru Balutovi.

Druhá půle začala.

48

Žlutí se dál i v druhé půli. Souček dohrál Stancia ve středu pole a sudí Ardeleánu neváhal. S hrozbou žluté karty hrají oba stopeři o defenzivní středopolař sešívaných.

49

Plavšič pronikl po levé straně a snažil se přihrát pod sebe do druhé vlny, u míče byl ale první Bořil.

52

Slavia střídá i podruhé, tentokrát jde o vynucenou změnu. Ondřeje Kúdelu, který se zranil, nahrazuje Simon Deli.

53

A střídá také Sparta. Matěje Pulkraba nahrazuje Josef Šural.

58

Slavia se v druhé půli zatím k ničemu nedostala. Měla by to být ona, kdo bude aktivnějším týmem, ale přesto domácí zatím drží otěže pevně v rukách.

62

Slavia střídá už potřetí v 62. minutě. Podruhé jde o vynucenou změnu, zraněného kapitána Hušbauera nahradil Jan Sýkora.

63

Brejk Sparty nebyl vyřešen dobře. Kanga dobře hledal Plavšiče, jenže přihrávku směřoval na paty.

65

Nucené střídání také na straně Sparty. Benjamin Tetteh nemůže pokračovat, nahradí jej Golgol Mebrahtu.

68

Utkání sleduje v Generali Areně 17 398 diváků.

70

Bořil po nadějné kombinaci nezpracoval míč, přesto bude Slavia kopat alespoň roh.

70

Slavia podruhé v utkání podařilo udeřit z rohového kopu. Celý poločas sešívaní nepředvedli vůbec nic a teď srovnávají. Na roh Sýkory nejvýše vyskočil po vystřídání Hušbauera kapitán Tomáš Souček a nedal parádní hlavičkou Nitovi šanci.

73

Po dlouhém autu se míč odrazil od ramena Štětinovi, penalta se po poradě s videem nepíská.

76

Zápas je na pár chvil přerušen kvůli mlze způsobené vhozenou dýmovnicí.

80

Mebrahtu neměl nárok v souboji s Delim.

82

Sýkora pěkně navázal na sebe dva hráče, nabil pod sebe na Zmrhala, tomu však rána vůbec nevyšla.

84

Peter Olayinka po taktickém faulu, kdy zabrzdil brejk Chipciua, uviděl žlutou kartu.

88

K zemi se skácel Vladimír Coufal, který si bez cizího zavinění zřejmě natáhl břišní sval.

89

Uvidíme, zda bude moct pravý bek Slavie pokračovat, aby nemuseli sešívaní dohrávat v desíti.

90

Nastavují se 4 minuty. Coufal stále pokračuje ve hře.

90+2

Na hřišti skončil také Olayinka, ale bude také ještě pokračovat.

93

Dobrá akce Sparty, jenže Chipciu neprocpal centr z dobré pozice do vápna.

90+4

Souček se ještě dostal k ráně a vybojoval roh.

90+4

Nita byl faulovaný a derby po 94 minutách výborného fotbalu končí remízou 2:2.

Derby pražských "S" a utkání podzimu skončilo nerozhodně, takže ani jeden tábor nemůže být plně spokojený, nezávislí pozorovatelé se však především v první půli mohli utkáním bavit. Viděli celkem čtyři branky, spoustu osobních soubojů. Bohužel i dost zraněných, což ovlivnilo kvalitu hry v druhé půli. Za vinu to dal Jindřich Trpišovský v pozápasovém rozhovoru špatnému trávníku. V druhé půle měla překvapivě více ze hry Sparty, která si dlouho hlídala své jednobrankové veden, kterého dosáhla obratem v závěru první části. Jenže 20 minut před koncem opět selhala při bránění rohu a po hlavičce Součka tak utkání dospělo k remíze 2:2. V závěru se oba týmy snažily ještě něco vymyslet, ale nezbývaly jim síly.

Slavia se tak o skóre posunula před Plzeň opět na první místo tabulky. Sparta taktéž o skóre předběhla Zlín a Baník a je třetí. Jen bod na ní ztrácí Jablonec. Na vedoucí duo Letenští ztrácí 7 bodů.

Ode mě je to dnes vše, děkuji všem za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.