Sparta po přestřelce udolala Brno, Lafata dal dva góly. Zlín opět padl, tentokrát v Jablonci

Aktualizováno 9. 4. 2017 19:21
Branky Jablonce stříleli Mihálik a Mehanovič. Severočeši se přiblížili v tabulce Zlínu na rozdíl pouhých tří bodů. Sparta si poradila s Brnem, byť ne úplně přesvědčivě.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Praha  - Fotbalisté Sparty porazili ve 23. kole první ligy Brno 3:2 a po třech zápasech konečně naplno bodovali. O výhře domácích rozhodli dvěma góly David Lafata a Michal Kadlec, za hosty se prosadil Jan Polák a vlastní branku si dal stoper Mario Holek. Zbrojovka tak alespoň po čtyřech remízách 0:0 ukončila střelecký půst.

Zlín prohrál v Jablonci 0:2 a čekání na prvoligové vítězství prodloužil na devět zápasů. Utkání 23. kola na Střelnici gólově otevřel v šesté minutě Ondřej Mihálik, ve třetí minutě nastavení přidal pojistku střídající Bosňan Mirzad Mehanovič.

V tabulce pátí "Ševci" nenavázali na středeční vítězné čtvrtfinále domácího poháru v Liberci a ztrácejí tři body na čtvrtou Mladou Boleslav. Jablonec vyhrál třetí z posledních čtyř zápasů a zůstal sedmý.

Brno Spartu nečekaně přehrávalo

Sparta se musela obejít bez vykartovaného Váchy a kromě dlouhodobě zraněných hráčů vypadli také Čermák, Václav Kadlec a Néstor. V útoku tak dostal poprvé od začátku prosince šanci Pulkrab. V sestavě domácích nechyběl ani Josef Šural, který tak nastoupil proti svému bratrovi Jakubovi.

Zbrojovka byla v prvním poločase překvapivě aktivnější, ale do vedení šla Sparta. V šesté minutě se o to po rohu postaral Michal Kadlec. Vyrovnat mohl Taščij, s jeho ránou si ale domácí gólman Koubek poradil, stejně jako se sólem Řezníčka. Zazářil také brankář Brna Melichárek, když ve stoprocentní šanci vychytal zblízka Pulkraba.

Vyrovnání se hosté dočkali po půlhodině hry, kdy po rohu propadl míč k Polákovi, který ukončil brněnskou čtyřzápasovou sérii bez vstřeleného gólu. Radost však hostům dlouho nevydržela. Šural ještě ve velké šanci selhal, ale Lafata ve 41. minutě na hraně ofsajdu nadvakrát překonal Melichárka.

Po přestávce nejprve brněnského brankáře vystrašil Konatého centr a pak Šuralova jen o centimetry nepřesná střela. Do třetice už se Sparta dočkala, protože v 54. minutě Kijanskas fauloval Šurala a nařízenou penaltu proměnil Lafata. Letenský kapitán se tak se 13 brankami dotáhl na vedoucího střelce ligy Milana Škodu ze Slavie.

Sparta ale vzápětí potvrdila, že stále není v úplné pohodě. Ashiru se prosadil přes Hybše a střelu Taščiho tečoval do branky stoper Holek. Chvíli na to mohl vyrovnat Řezníček. Nejprve opět neuspěl sám před Koubkem a poté mu nesedla střela zblízka. Na druhé straně nadělala Melichárkovi problémy teč po dlouhém přímém kopu a Marečkova dělovka.

Sparta se dočkala vítězství dvou remízách a jedné prohře a v tabulce na třetím místě ztrácí na druhou Slavii devět a na první Plzeň deset bodů. Od pátého Zlína, který je jako první mimo pohárové příčky, dělí letenský celek bodů osm. Brno naopak ukončilo sedmizápasovou sérii bez porážky.

Jablonec se trefil už po šesti minutách

Severočeši odolali úvodnímu zlínskému náporu a v šesté minutě otevřeli skóre. Pospíšil nacentroval do šestnáctky, kde dostal hodně prostoru Mihálik a hlavou překonal brankáře Švengera. Nejlepší střelec Jablonce si připsal sedmý ligový zásah v sezoně.

Hosté mohli brzy odpovědět, ale Diop efektním kopem přes hlavu trefil jen horní síť. Do jablonecké branky se poté nevešla ani Jugasova hlavička. Přesnost však chyběla i Severočechům, protože těsně před koncem první půle Mihálik zblízka z voleje přestřelil.

Do první větší šanci druhé půle se v 51. minutě dostal hostující Vukadinovič, jehož ránu z úhlu vyrazil gólman Hrubý. Na druhé straně měl na hlavě druhou branku střídající Mehanovič, ale zamířil do tyče.

Poté dvakrát zahrozil Fastav. Nejprve Vukadinovičovu dělovku Hrubý výborně vytáhl na roh a z něho Traoré trefil opět tyč. Náskok Jablonce mohl v 70. minutě po rohu navýšit Beneš, ale jeho hlavičku zneškodnil Švenger.

Zlínští v závěru zariskovali a na rohový kop poslali i svého brankáře. Míč se však dostal k Benešovi, který vyslal do sóla Mehanoviče a ten ve třetí minutě nastavení s míčem v poklidu doběhl až do prázdné branky. Jablonec tak v nejvyšší soutěži se Zlínem neprohrál pošesté za sebou.

23. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 3:2 (2:1)

Branky: 41. a 54. z pen. Lafata, 6. M. Kadlec,- 30. Polák, 58. vlastní Holek. Rozhodčí: Jílek - Dobrovolný, Myška. ŽK: M. Kadlec, Mareček, Sáček, Lafata - Zavadil, Jakub Šural, Melichárek. Diváci: 8997.

Sparta: Koubek - Karavajev, M. Kadlec, Holek, Hybš - Konaté (90. Nový), Sáček, Mareček, Josef Šural - Lafata, Pulkrab (72. Zahustel). Trenér: Rada.

Brno: Melichárek - Jakub Šural (80. Sedlák), Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Zavadil, Polák (75. Krejčí) - Ashiru, Taščij, Přichystal (90. Rybička) - Řezníček. Trenér: Habanec.

FK Jablonec - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 6. Mihálik, 90.+3 Mehanovič. Rozhodčí: Proske - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Janíček, Diop (oba Zlín). Diváci: 3122.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Beneš, Hanousek - Hübschman (63. V. Kubista) - Trávník, Pospíšil, Zelený - Diviš (88. Považanec), Mihálik (53. Mehanovič). Trenér: Klucký.

Zlín: Švenger - Pazdera, Jugas, Gajič, Matejov - Vukadinovič, Janíček (63. Štípek), Traoré, Hnaníček (83. Fantiš), Holík - Diop (76. Kopečný). Trenér: Páník.