reklama

Ztraceni nejen v překladu, kabinu Sparty ničí přetlak. A liga se ztrapňuje zmatky s fanoušky Baníku

Tal Ben Chaim a zklamání Sparty z ligové porážky v Brně. Tal Ben Chaim a zklamání Sparty z ligové porážky v Brně. autor: ČTK
Aby se fotbalová Sparta dostala dál, musela by uhasit vnitřní rozbroje. Stejně tak se liga musí rozhodnout, jestli chce, nebo nechce zakazovat fanouškům výjezdy.

Glosář - Fotbalová Sparta je nemocná, ničí ji vnitřní rozbroje a na trávníku předvedla v sobotu v Brně tragikomické (ne)ligové představení, za které si právem neodvezla do Prahy ani bod. Jen ostudu.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

A druhým klíčovým tématem, které nabídlo 5. ligové kolo, byla situace kolem fanoušků Baníku Ostrava (a výhledově možná zdaleka nejen jich), kterým ve stylu krále z Pyšné princezny, tedy "odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil", fotbalové orgány nejprve zakázaly vstup na plzeňský stadion, a když už bylo jisté, že do Plzně nestihnou přijet velké davy, tak jej zase povolily.

Pohled do popředí tabulky nás ujistí, že Plzeň v lize i nadále jede "bez ztráty kytičky", ovšem jen co týče bodů, protože v duelu s Baníkem podle všeho ztratila zraněného Čermáka. A mnohým z těch, co ligu bedlivě sledují, opět zkroutila tvář k trpkému úšklebku nad neodpískáním penalty po zcela jasné ruce domácího Źivuliče.

Vymanit se ze smutků po APOELu pomohla Slavii střelecká pohotovost Micka van Burena a kabaretní vystoupení týmu FK Mladá Boleslav, který se pod vedením Dušana Uhrina mladšího dopotácel již na poslední příčku tabulky. Jak poznamenávají zlé jazyky na sociálních sítích, brzy již za tamní ligový tým nebude mít kdo hrát, neboť asi všichni hráči již budou za trest přeřazeni do juniorky, což je Uhrinův oblíbený způsob, jak řešit problémy.

Liga si dá nyní pauzu kvůli reprezentační přestávce. V pátek hraje tým trenéra Karla Jarolíma v pražském Edenu s německými mistry světa, v pondělí zavítá do Belfastu k zápasu poslední postupové naděje, ve kterém se střetne s domácím Severním Irskem.

V následujícím ligovém kole čeká favority tento program: Plzeň jede do Liberce, Slavia do Olomouce a Sparta hostí Karvinou. Týden nato už se 17. září koná velké derby Slavia-Sparta.

Nejde zdaleka jen o rebelanta Frýdka

Brno-Sparta 2:0. Utkání už se v pátek dočkalo ostré předehry. To když se "profláklo", že s mužstvem Sparty do Brna neodjede Martin Frýdek, který  klub požádal o to, aby si směl hledat jiné angažmá.

Pozoruhodná je jistá odlišnost verzí spojených s tímto případem. Zatímco Sparta oficiálně říká, že trenér Andrea Stramaccioni měl Frýdka v pohovoru s hráčem označit za jednoho z 15 fotbalistů, s nimiž počítá pro sestavu a pozice střídajících hráčů, sám Frýdek si však měl z oné schůzky podle několika svědectví odnést informaci, že je patnáctým hráčem, který bude hrát tak jednou za pět zápasů. Nabízí se výklad, zda se tu něco takříkajíc neztratilo v překladu. Ale celá ta trampota bude mít zjevně kořeny mnohem hlubší.

Rozhořela se válka Frýdek versus Stramaccioni. Reprezentant nejel do Brna a je na odchodu ze Sparty Rozhořela se válka Frýdek versus Stramaccioni. Reprezentant nejel do Brna a je na odchodu ze Sparty Čtěte zde

Naivním osobám, domnívajícím se, že v kauze Frýdek jde o případ jednoho odsouzeníhodného odpadlíka a jinak je ve Spartě všechno "eňo ňuno", snad otevřel oči samotný zápas, ve kterém pražský tým podal výkon doslova pod psa.

Na začátku letenského působení trenéra Andrey Stramaccioniho se první nezdary logicky vysvětlovaly nesehraností. Teď jsme o měsíc dál a Sparta je rozklížená pořád. Tentokrát je zjevné, že už i po lidské stránce.

Ve všem tom zmaru lze najít snad alespoň jedno pozitivní světélko, a sice, že trenér ani hráči Sparty nehledají žádné berličky a výmluvy a shodně připustili, že Sparta v Brně předvedla cosi, co jménu klubu absolutně neodpovídá.

A Andrea Stramaccioni celkem trefně zformuloval i jednu z příčin: "Je nás v kabině moc." Ano, po vypadnutí z Evropské ligy, kdy tedy hraje už toliko domácí soutěže, má Sparta v kabině totální přetlak, hráči po sobě takřka doslova šlapou a zlé jazyky dokonce zmiňují, že nejen to. Že už po sobě opakovaně i vyjeli.

A nejen kvůli personálnímu přetlaku, ale i mizerným výkonům a výsledkům. Hned několik zdrojů se shodne, že výraznější incident měl proběhnout po vyřazení od CZ Bělehrad, kdy už měly starousedlíkům rupnout nervy - to když viděli, jak je některým nově příchozím cizincům situace s čerstvým vyřazením z pohárové Evropy "úplně volná" a div si ještě vesele nepohvizdují.

Tohle jsou incidenty, které vám oficiálně nikdy nikdo nepotvrdí. A nedělám si iluze, že čas od času zejména po utkání, kdy jsou ještě emoce vzedmuté, neproběhnou občas v leckteré kabině. Ale z 99 procent v ní takové věci zůstávají navždy uzamčeny. Už jen skutečnost, že z té letenské podobné zvěsti ven prosakují, svědčí o tom, že přetlak napětí tu bude mimořádný. 

Muži na odchodu. Ubude testosteronu v kabině?

Gólman Sparty Koubek odletěl do Rennes na zdravotní prohlídku Gólman Sparty Koubek odletěl do Rennes na zdravotní prohlídku Čtěte zde

Karty leží na stole. Do většiny evropských zemí lze odcházet do čtvrtka, tedy do 31. srpna. A v rámci české ligy lze měnit dres do 8. září.

Sparta teď podle všeho připravuje 1) komerční přestupy, 2) odchody rebelů a také 3) seškrtání soupisky o hráče, které Stramaccioni nepotřebuje.

Do kategorie číslo 1 patří zjevně odchod Vjačeslava Karavajeva, patrně do Lokomotivu Moskva. A Tomáše Koubka, který už by dnes měl být na testech v Rennes.

"Dvojka", to jsou přinejmenším Martin Frýdek s Václavem Kadlecem, u prvního se spekuluje o angažmá v Německu, u druhého ve Francii.

A pak je tady nepřehledná skupina 3, ve které bude jasněji, až vyřeší kategorie 1 a 2.

Boj o místo v sestavě a kádru patrně řadě fotbalistů Sparty zatemňuje mozek natolik, že nejsou schopni pojmout ani základní strategické prvky. Jak opět trefně pojmenoval pan Stramaccioni, Sparta neustále inkasuje ze standardních situací.

Což se tedy obvykle prezentuje jako ostuda trenéra. Tady nám pan učitel prezentuje, že problém je v jeho nedůvtipných žáčcích. Už je pomalu čas, aby si to vysvětlili, protože se pomyslně blíží návštěva pana zemského školního inspektora. A to v podobě derby na Slavii.

Ano, když už se do svého italského experimentu Sparta dala, je logické, že ho jen tak po pár týdnech neopustí, ono už to s 11 nakoupenými posilami v kádru ani moc nejde. Ale ono zase všechno má své hranice. A troufnu si odhadnout, že kdyby měla Sparta k derby nastoupit třeba teď ve středu, asi by nedopadla úplně dobře. Přestože také u Slavie zápasy s APOELem odhalily, že zdaleka není v top formě. Ale rozhodně její aktuální herní problémy nejsou tak výrazné a hluboké jako u Sparty. Nicméně 17. září může být v Edenu všechno úplně jinak, samozřejmě.

Živě: Brno - Sparta 2:0, poslední Zbrojovka ukořistila proti matné Spartě první výhru Živě: Brno - Sparta 2:0, poslední Zbrojovka ukořistila proti matné Spartě první výhru Čtěte zde

Jeden by řekl, že teď Stramaccioni může s kádrem výrazně zapracovat v průběhu reprezentační přestávky. Jenže hned 9 jeho svěřenců míří na reprezentační srazy. No… Alespoň bude ve sparťanské kabině chvíli k hnutí.

Zbrojovka Brno si může gratulovat, že jí los poslal Spartu do cesty teď, kdy je rozklížená, pomalá, bezradná, neumí si poradit s obrannými ani útočnými standardními situacemi, nepředvádí žádnou souhru, vůli po vítězství, neumí zužitkovat ani hru v početní přesile - a někteří hráči působí v utkání dojmem, že je jeho vývoj naprosto nezajímá.

To pak stačí bojovat a občas se s míčem prodrat až do sítě. Brno hrálo v sobotu na hranici vlastního vyčerpání a výhru nad nenáviděnými Pražáky si zasloužilo a jistě i užilo. Včetně zaskakujícího asistenta Richarda Dostálka, kterému možná přiřklo punc ligového trenéra, byť na něj ještě nemá papíry. Takže dost možná svojí licencí Dostálkovo další působení u týmu přikryje jeho kolega Lukáš Přerost. Uvidíme.

Odvolávám, co jsem odvolal…

Plzeň-Ostrava 3:0. Než se dostaneme k zápasu, zaslouží si bezpochyby pozornost i situace, jež se rozvinula kolem fanoušků. Ve čtvrtek příznivce Baníku zaskočil verdikt disciplinárky, že je za nepřístojnosti v utkání na Slovácku, které se přitom hrálo před dvěma týdny - a hlavně až dosud nebylo známo, že by se tam snad dělo něco extrémního - čeká zákaz nedělního vstupu do sektoru hostí na plzeňském stadionu.

Což je zcela nový způsob trestu, dosud neuplatňovaný. A proskočily hned spekulace, že jde o mechanismus připravený speciálně na divoké baníkovce, vymyšlený tak, aby nejezdili po republice na vybrané důležité zápasy - a nedělali tam neplechu. Možná vymyšlený, každopádně nedomyšlený.

Sotva zákaz vstoupil v platnost, začalo to žít na fanouškovských fórech a prosakovaly zvěsti, že to baníkovci jen tak nenechají, a místo aby byl klid, vyvolá toto opatření ještě výraznější problémy, ať už před stadionem, na něm, nebo v ulicích města.

Zostřený režim ve Štruncových sadech. Svlečení fanoušci Baníku v Plzni nepomohli Zostřený režim ve Štruncových sadech. Svlečení fanoušci Baníku v Plzni nepomohli Prohlédněte zde

Každopádně v neděli, ve 14.54, kdy bylo jasné, že už to z Ostravy nikdo další, kdo dosud nevyjel do Plzně na zápas, nestihne, přišel médiím mail od Ligové fotbalové asociace informující, že se Baník v pátek proti rozhodnutí disciplinárky odvolal a že předseda odvolací komise Jan Lego, mimochodem bytem v Plzni, rozhodl, že výkon trestu bude až do řádného rozhodnutí komise pozastaven. Takže baníkovci najednou do plzeňského hlediště smějí.

"Jsem rád, že jsme je sem pustili," zdůraznil po zápase plzeňský trenér Pavel Vrba a tvářil se přitom, že Viktoria Plzeň byla onoho rozhodovacího procesu nějak účastna. Což by teoreticky být neměla.

Komediálně samozřejmě působí fakt, jak jsou verdikty jednotlivých fotbalových orgánů či jejich představitelů nekompatibilní. Zjevně se rozjelo soukolí, jehož následky někdo původně nedomyslel a pak se ho možná polekal. Původní představy disciplinárky, že z Ostravy prostě nikdo nepřijede, asi vzaly rychle za své, pár set baníkovců jelo i tak.

Možná mnohé zaujme fakt, že řádné zasedání Odvolací komise FAČR je na programu až 18. září, takže pokud by původně nařízený trest měl být vykonán, pak k tomu nejspíš nedojde dřív než při utkání v Jihlavě.

Jeden z možných spekulativních výkladů poukazuje také na to, že zklamáni výkonem svého týmu nechovali se v Brně zcela předpisově ani někteří sparťané. Takže pokud by teoreticky i jim měl být zakázán příští "výjezd ven", mohlo by se to týkat derby na Slavii. A to by pak asi rozzuření příznivci Sparty zbořili půl Prahy.

Vrba po návratu z Kypru zatočil sestavou. Takhle zničené hráče jsem ještě neviděl, přiznal Vrba po návratu z Kypru zatočil sestavou. Takhle zničené hráče jsem ještě neviděl, přiznal Čtěte zde

Co se týče zápasu Plzeň-Ostrava, ovlivnila ho skutečnost, že domácí velmi vyčerpalo čtvrteční utkání v Larnace. A přestože trenér Vrba vyměnil sedm hráčů, bylo to pořád málo, neboť mu pro zranění odstoupili ti, kterým naordinoval, že po čtvrtku zvládnou i neděli, konkrétně Čermák s Hubníkem. Přičemž u prvního panuje obava, že to bude na dlouho.

Baník se v první půli snažil Viktorii na hřišti herně klást odpor, dokonce mohl jít do vedení, kdyby sudí Hrubeš nebyl raněn slepotou, jež rozhodčí ve Štruncových sadech už léta potkává. Jinak by musel vidět, že měl Živulič rozpaženo jak Ježíš na kříži, když mu uvnitř šestnáctky plesknul balon o ruku.

Nepísklo se, hrálo se dál - a ve druhé půli už Plzeň postupně se stále víc a víc zatahující Baník převálcovala.

Nebyli Škoda s Mešanovičem? Van Buren to vzal za ně

Slavia-Mladá Boleslav 4:0. Domácí se opět museli vyrovnat s absencí řady opor (Škoda, Mešanovič, Stoch, Deli), ale přestože měli k dispozici jediného útočníka Micka van Burena, zvládli tentokrát zápas se ctí. Zejména proto, že Nizozemec tentokrát - prvně v lize - pálil ostrými, a to hned dvakrát. Slávistickou kombinaci rozhýbával výtečně hrající Hušbauer.

Věděli jsme, že ke spokojenosti je daleko. Konečně přišel dobrý zápas, řekl Šilhavý Věděli jsme, že ke spokojenosti je daleko. Konečně přišel dobrý zápas, řekl Šilhavý Čtěte zde

Hra Mladé Boleslavi se rozpadala čím dál víc, až vše vyvrcholilo komickým gólem, kdy si dlouhou malou domů nechal pod podrážkou proklouznout debutující brankář Agajev. A vesele se tomu zasmál.

Do smíchu už jistě přestává být Dušanu Uhrinovi, který už stačil přešoupnout pár hráčů za trest do juniorky, pohanět práci svého předchůdce Svědíka jasným odkazem na údajně mizerné výsledky kondičních testů - a teď aby pomalu začal hledat i nějaká konstruktivní řešení. Pokud tedy budou ještě spojována s jeho osobou. Ambiciózní Boleslav je totiž poslední.

Dukla-Bohemians 2:0. Dokud "klokani" neseženou zakončovatele, další špekáčky si jen tak neopečou.

Karviná-Liberec 0:1. Ondřej Kolář potvrzuje pověst mimořádného talentu. Přestože má za sebou dlouhodobé zdravotní problémy, předvedl v liberecké brance úchvatný výkon, chytil snad 5 gólů. Spekuluje se, že v případě Koubkova odchodu ze Sparty by ho Letenští mohli chtít vyměnit za Bičíka.

Slovácko-Olomouc 0:0. Domácí Šumulikoski má ruce v Chorého obličeji a není vyloučen? Ale ale, pane rozhodčí (Ginzele)!

Jablonec-Zlín 2:0. To hosté asi na Evropskou ligu trénují hru v deseti úmyslně. Jinak by snad nebylo možné, aby měli v pěti kolech už potřetí vyloučeného hráče, tentokrát Podia.

Teplice-Jihlava 3:1. Zatímco plzeňský Živulič má ruku vytrčenou jako semafor a penalta se nepíská, jihlavský Krejčí by se asi musel nechat nakazit leprou, aby mu ruka v klíčovém okamžiku upadla - protože jinak asi balonu předpisově uhnout nemohla. A v Teplicích za to rozhodčí Machálek ruku pískal. Bohužel.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Stylové SUV i pekelně rychlé sporťáky. To jsou nejoblíbenější auta hráčů Premier League Stylové SUV i pekelně rychlé sporťáky. To jsou nejoblíbenější auta hráčů Premier League Prohlédněte zde
reklama