Lvíčata Švédy nezdolala. Cesta k domácímu Euru začala

14. 11. 2012 17:12
Jednadvacítka začala svoji dlouhou přípravu pro domácí mistrovství evropy hráčů do 21 let.
Tomáš Koubek v zápase se Švédskem lapil penaltu. Na výhru to však nestačilo.
Tomáš Koubek v zápase se Švédskem lapil penaltu. Na výhru to však nestačilo. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Čeští fotbalisté do 21 let remizovali v posledním letošním utkání v přípravě se Švédskem 1:1. Nově se rodící tým dnes v prvním zápase po říjnové neúspěšné baráži o postup na Euro proti Rusku vedl od 54. minuty, kdy ztrestal velkou chybu hostujícího brankáře Jiří Mareš. Osm minut před koncem ale vyrovnal nekrytý Hrgota.

V české základní sestavě nastoupilo osm nováčků a na hře týmu bylo od začátku patrné, že se teprve sehrává. V prvním poločase tak vládly na hřišti nepřesnosti a hrstka diváků na Žižkově marně vyhlížela šance. Švédského gólmana poprvé zaměstnal až deset minut před přestávkou sparťan Jirásek, jeho střela šla ale jen do středu branky.

Když už se zdálo, že úvodní dějství žádnou gólovou šanci nepřinese, mohli udeřit Seveřané, kteří stejně jako český tým nepostoupili z říjnové baráže na evropský šampionát. Brabec v druhé nastavené minutě ve vápně podrazil unikajícího Anderssona, brankář Koubek ale spoluhráče podržel a penaltu kapitána Hiljemarka nadvakrát bravurně zlikvidoval.

Po pauze kouč Dovalil na pěti postech včetně brankáře prostřídal sestavu a přineslo to zlepšený výkon českého týmu. V 52. minutě ještě Skalák svůj únik po levé straně pokazil nepřesnou střelou, za dvě minuty už ale "Lvíčata" díky kuriózní trefě vedla. Příbramský Mareš důsledně napadal střídajícího brankáře Rinneho, který jej při odkopu napálil do nohy a míč se odrazil do sítě.

Českou hru výrazně oživil i střídající Tusjak. V 77. minutě se po jeho centru protlačil sám před branku Hadaščok, Rinne ale svoji předešlou chybu trochu odčinil a druhému gólu zabránil. Domácím se nakonec neproměněné šance vymstily. V 82. minutě totiž po centru srovnal do odkryté branky na zadní tyči nepokrytý Hrgota a pokazil Čechům vítězný vstup do nové éry, která vyvrcholí Eurem 2015 na domácí půdě.

Přípravné utkání fotbalistů do 21 let v Praze:

ČR - Švédsko 1:1 (0:0)

Branky: 54. Mareš - 82. Hrgota. Rozhodčí: Sant - Camilleri, Sultana (všichni Malta). Diváci: 762.

ČR: Koubek (46. Veselý) - Holeš (46. Jugas), Kysela, Brabec, Hybš - Fantiš (46. Mareš), Petrák, Zmrhal (46. Jánoš), Jirásek (46. Hadaščok), Skalák (73. Plšek) - Kovář (66. Tusjak). Trenér: Dovalil.

Švédsko: Blazevič (46. Rinne) - Miloševič (46. Bergström), Johansson, Helander (61. P. Andersson), Augustinsson - Hiljemark (71. Blomqvist), Lewicki (46. Tibbling) - Hrgota, Quaison, M. Andersson - Holmberg (46. Bärkroth). Trenér: Ericson.