Češi zahájili Euro porážkou 0:1 se Španěly. Drtivý tlak proměnil Piqué, Darida remízu odmítl

Vrbovo strniště štěstí nepřineslo, v premiéře žila naděje 87 minut
Jeho svěřenci totiž podlehli obhájcům titulu 0:1.
Celý zápas se dobře bránili, tři minuty před koncem už ale neuhlídali stopera Barcelony Gerarda Piquého.
Španělsko tak v posledních deseti utkáních na mistrovství Evropy udrželo podeváté nulu.
Česká reprezentace se ve skupině D ještě utká s Chorvatskem a Tureckem a i jedna výhra může stačit k postupu do osmifinále.
13. 6. 2016 16:49
Čeští fotbalisté zahájili mistrovství Evropy porážkou 0:1 s obhájci titulu ze Španělska. Favoriti turnaje měli celý zápas velkou převahu, česká obrana v čele s excelentním Petrem Čechem ale kapitulovala až v 87. minutě, kdy se po centru za obranu trefil bek Barcelony Gerard Piqué. Také Češi přitom měli své šance, žádnou ale neproměnili. V dalším zápase se svěřenci Pavla Vrby v pátek utkají s Chorvatskem, které v neděli na úvod turnaje porazilo Turecko 1:0.

Toulouse - Jen pár minut dělilo od cenného bodu z prvního zápasu na mistrovství Evropy český tým, ale nakonec svěřenci Pavla Vrby odchází z pondělního duelu se Španělskem s prázdnou.

Utkání rozhodl hlavičkou z 87. minuty obránce Barcelony Gerard Piqué, který v jasné šanci překonal excelentně chytajícího Petra Čecha. V nastavení zápasu přitom mohl vyrovnat Vladimír Darida, ale ve skvělé příležitosti trefil pouze brankáře Davida de Geu.

"Věděli jsme, že nás čeká zkouška ohněm. Španělé samozřejmě byli lepší, ale mrzí mě, že jsme dostali gól tři minuty před koncem. To je škoda. Těší mě však, že jsme si vytvořili tři dobré šance, to se proti Španělům moc nestává, uvedl po utkání český kouč Pavel Vrba.

"Kvalita Španělů byla velká, ale na druhou stranu musím říct, že jsme hráli na hranici našich možností. O to je větší škoda, že jsme to neudrželi. To by byla odměna za tvrdou práci, kterou jsme předvedli," dodal český lodivod.

Češi zkoušeli presovat, ale dlouho jim to nevydrželo

Český tým rozehrál svůj první zápas Eura ve Francii proti obhájci titulu sympaticky. V úvodních minutách se několikrát na delší dobu podívali s míčem na útočnou polovinu a v krátkém sledu zahrával dokonce dva rohy a přímý kop z nadějné pozice, Darida z něj ale trefil jen španělskou zeď.

Po čtvrt hodině hry však začali favorité utkání postupně navyšovat svůj tlak. V 16. minutě zneškodnil první velkou šanci soupeře Petr Čech, když z bezprostřední blízkosti vychytal Moratu. Ten o pár minut předtím rozesmál fanoušky, když skluzem nechtěně skolil pomezního rozhodčího.

Češi se dostali do hlubokého bloku, na straně Španělska se navyšoval počet přihrávek. Proti tvrdé střele Jordiho Alby musel opět zasahovat Petr Čech, po něm následně předvedli na zemi skvělou práci Tomáš Rosický s Hubníkem, kteří společně zabránili dorážce. Český brankář svůj tým podržel znovu krátce poté, když na zemi vychytal Davida Silvu.

Španěly zachránil Fábregas

Převaha Španělska pokračovala i po přestávce a Češi měli velké štěstí. Morata posílal ze strany přízemní přihrávku před českou branku, kterou si Hubník srazil do tyče. Hned posléze po rohu soupeře nastal v českém vápně veliký závar.

Nolitova střela do chumlu hráčů si do branky cestu nenašla, následné zakončení Sergia Ramose zablokovali Tomáš Sivok s Hubníkem.

Češi o sobě dali vědět zhruba po hodině hry. Krejčí poslal ze standardní situaci míč přesně na Hubníka, který ve skluzu zakončil na španělskou branku, brankář de Gea  ale míč našel ve svých rukavicích. Český tým povzbuzen povedenou akcí sehrál následující minuty aktivně a krátce poté čelili Španělé další nebezpečné situaci. Gebre Selassie hlavičkoval po rohovém kopu na branku a Cesc Fábregas vykopával míč až těsně před brankovou čárou.

Iniestův pas rozhodl

Obhájce evropského titulu ale v závěru opět potvrzoval roli favorita a vrátil se zpět ke svému velkému náporu. Češi přežili příležitost Alby ze 70. minuty, když mu zakončení do odkryté branky znemožnil Hubník a další příležitost soupeře o deset minut později uhasil až Ladislav Krejčí.

Tři minuty před normální hrací dobou už však česká obrana zakročit nedokázala. Andrés Iniesta našel přesným centrem v pokutovém území hlavu Piquého, a ten zamířil ze vzduchu nechytatelně k levé tyči.

Vyrovnání měl v nastavení na kopačce Darida, jeho dělovku z dobré pozice ale zneškodnil de Gea, který tak splatil Vicente del Bosquemu důvěru za nasazení místo Ikera Casillase.

"Odevzdali jsme maximum, soupeře jsme donutili hrát až do poslední chvíle jak o život. I na Španělech bylo vidět, že začali být nervózní. Takže je škoda, že jsme to neudrželi," zhodnotil závěr zápasu Petr Čech.

Další duel sehrají Češi v pátek od šesti hodin večer proti Chorvatsku, které v prvním duelu na turnaji trefou Luky Modriče porazilo Turecko a se Španělskem vede skupinu D.

Když se ocitnete ve svěráku, který pořád jen utahuje šroub, dřív nebo později nakonec obvykle povolíte, tvrdí o zápase se Španěly Luděk Mádl. | Video: Luděk Mádl

Utkání mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina D (hráno v Toulouse):

Španělsko - ČR 1:0 (0:0)

Branka: 87. Piqué. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Raczkowski, Musial (všichni Pol.). ŽK: Limberský (ČR). Diváci: 33.000.

Španělsko: De Gea - Juanfran, Ramos, Piqué, Alba - Busquets, Iniesta, Fábregas (70. Thiago) - Silva, Morata (62. Aduriz), Nolito (82. Pedro). Trenér: Del Bosque.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský - Darida, Plašil - Gebre Selassie (86. Šural), Rosický (88. Pavelka), Krejčí - Necid (75. Lafata). Trenér: Vrba.