reklama

Českou devatenáctku na Euru čeká rozhodující zápas před plným hledištěm. K postupu stačí remíza

Trénink české fotbalové reprezentace U19 na Euru v Gruzii Trénink české fotbalové reprezentace U19 na Euru v Gruzii autor: Aktuálně.cz
Proti Gruzii se rozhodne, zda čeští mladíci budou bojovat o medaile. Fotbalovou reprezentaci do 19 let čeká v sobotu poslední zápas základní skupiny mistrovství Evropy. Tým trenéra Jana Suchopárka vyzve pořádající zemi šampionátu a do ochozů může přijít i přes dvacet tisíc diváků.

Tbilisi - Národní tým do 19 let v sobotu nastoupí proti domácí Gruzii v posledním zápase skupiny A na mládežnickém Euru. Situace v tabulce je zřejmá. Čechům stačí k postupu do semifinále remíza, Gruzínci potřebují zvítězit.

Jistotu postupu si mohli Češi zajistit už v minulém zápase proti Portugalsku, ale prohráli 1:2. I přesto mají situaci ve svých rukou. Gruzie jako domácí tým postoupila na turnaj automaticky, ale rozhodně na něm není do počtu, jak by se mohlo zdát. Nejdřív potrápila Portugalsko a následně přehrála Švédsko 2:1, čímž zničila všechny severské naděje na postup.

"Domácí tým tady zatím většinu lidí překvapil, má ve svém středu výrazné individuality," uznává před zápasem kvalitu soupeře hlavní trenér Jan Suchopárek. Sedm hráčů gruzínského národního týmu tvoří hráči z domácího Saburtala Tbilisi. V záložní řadě na turnaji dobře působí teprve sedmnáctiletí hráči Giorgi Kutsia a Giorgi Chakvetadze. V útoku může být hrozbou hráč Šachtaru Doněck Giorgi Arabidze, který má za sebou tři starty v ukrajinské lize.

Přestože papírově by mělo jít o nejslabšího soupeře Česka, hráči zápas nepodceňují. "Oni ukázali, že jsou podobně silní jako Portugalci a stejně dobří jak Švédi, ale když budeme hrát z dobrého zajištění, můžeme vyhrát," spoléhá na obranu fotbalista Slovácka Emil Tischler.

Hrát na remízu se nemusí vyplatit

Česku stačí k postupu do semifinále remíza, to ale může být ošemetné. "Nemůžeme hrát na remízu," ví kmenový obránce Slavie Libor Holík. "Budeme hrát stejně, jako všechny předchozí zápasy, tedy na vítězství a maximálně aktivně. Když napodobíme výkon z první půle proti Portugalsku, nemám strach, že bychom neuspěli," věří v postup trenér Suchopárek.

Střelci ze slovenské ligy nebo vysavač z Nizozemí. To je kádr české devatenáctky pro Euro v Gruzii Střelci ze slovenské ligy nebo vysavač z Nizozemí. To je kádr české devatenáctky pro Euro v Gruzii Prohlédněte zde

"Měli bychom využít slabin soupeře směrem dozadu," nabádá dále a poukazuje, že bránit remízu by se Čechům nemuselo vyplatit. "Co si musíme pohlídat, jsou jejich individuality. V jejich týmu jsou dva až tři nadstandardní hráči," varuje Suchopárek.

Zápas v bouřlivé atmosféře

Dalším faktorem zápasu bude domácí prostředí soupeře české reprezentace. Na předchozí zápas Gruzie dorazilo přes osm tisíc diváků, jenže kapacita stadionu Mikheile Meskhina pro Euro přesahuje 24 tisíc míst a není vyloučené, že se jej podaří takřka úplně zaplnit. Pro drtivou většinu mladíků v týmů půjde o první zápas v kariéře s takovou kulisou.

Jednu z mála zkušeností s bouřlivou atmosférou má Emil Tischler, který do patnácti let oblékal dres rakouské reprezentace. "Já jsem hrál před podobnou návštěvou naposledy někdy ve 12 letech na turnaji v Jižní Africe. Určitě budeme mít trochu respekt, ale současně je to zápas, na který se hráč těší celý život," popisuje své pocity před utkáním.

Video: Devatenáctka proti Portugalcům skórovala z půlky hřiště, sudí ale branku neuznal Video: Devatenáctka proti Portugalcům skórovala z půlky hřiště, sudí ale branku neuznal Čtěte zde

Češi v postup věří. "Plný stadion požene Gruzii dopředu, ale náš tým má srdíčko a já vím, že to dokáže," říká záložník Michal Hlavatý a jeho slova podtrhují výbornou atmosféru v kabině, o které hovoří realizační tým. Úspěch přivolává i trenér Suchopárek. "Věřím týmu, že kýžený výsledek získáme," dodává nakonec.

Utkání začne v 18 hodin, vysílat ho bude stanice Eurosport. Jak je napsáno výše, Čechům stačí k postupu remíza a nemusí se ohlížet ani na souběžně hraný zápas Portugalska se Švédskem.

reklama