reklama

Český fotbal poprvé ostře testoval videorozhodčího. Ke sporné situaci ale nedošlo

autor: ČTK
Ve fotbalové juniorské lize proběhl ostrý test videorozhodčího. Ten může posuzovat penaltové zákroky, dosažené branky včetně ofsajdových situací, vyloučení rovnou po červené kartě nebo chybnou identifikaci hráče. V pondělním klání mezi Spartou a Jabloncem však k žádné takové situaci nedošlo.

Praha - Český fotbal má za sebou první ostrý test videorozhodčího. V pondělním utkání juniorské ligy mezi Spartou a Jabloncem (4:0) v Praze na Strahově však Roman Hrubeš nemusel s hlavním sudím konzultovat žádnou spornou situaci. Zápas proto do budoucna poslouží především jako materiál pro další přípravu rozhodčích.

Gól jasný, vyloučení také. Místo derby testujeme video v pralesních ligách, zlobí se Grégr Gól jasný, vyloučení také. Místo derby testujeme video v pralesních ligách, zlobí se Grégr Čtěte zde

Ligová fotbalová asociace, která řídí české profesionální soutěže, v této sezoně zkouší video v juniorské lize. Od jara by ho pak chtěla zavést minimálně v jednom utkání z každého kola první ligy. Z dalších evropských soutěží už videorozhodčí pomáhá řešit nepřehledné situace například v bundeslize.

"Jednou variantou je situace, kdy hlavní rozhodčí může iniciovat dotaz na videorozhodčího, zda pochybil či ne," popsal spolupráci Hrubeš. "Druhá situace je taková, kdy videorozhodčí zachytí vážné a jasné pochybení, a doporučí hlavnímu rozhodčímu přezkoumání dané situace. Dá mu doporučení a vybere nejlepší záběr k přezkoumání," dodal.

V běžném provozu má videorozhodčí k dispozici osm až jedenáct kamer, v současné zkušební fázi je jich pět. Posuzovat může penaltové zákroky, dosažené branky včetně ofsajdových situací, vyloučení rovnou po červené kartě nebo chybnou identifikaci hráče.

Ani jednu z těchto situací však hlavní sudí duelu Sparty s Jabloncem Ondřej Pechanec s Hrubešem řešit nemusel. "Přesto budeme některé situace reportovat mezinárodní pravidlové komisi," uvedl Hrubeš. "Utkání bylo přínosné i v tom smyslu, že díky němu disponujeme materiály pro přípravu videorozhodčích i rozhodčích na hrací ploše," přidal.

reklama