reklama

Čeští hráči bez angažmá válcují Evropu, ale trápí je tabulky

Radost hráčů ČAFH po vyhraném ME Radost hráčů ČAFH po vyhraném ME autor: Facebook
Manažer týmu fotbalových hráčů bez angažmá vypráví o úskalí českých přestupů.

Praha - Porazili takové fotbalové velmoci, jako je Portugalsko, Francie nebo Španělsko, zvedli nad hlavu pohár pro nejlepší tým Evropy, přesto nemají nic jistého. Čeští hráči po víkendovém triumfu na turnaji FIFPro, kde si to rozdali fotbalisté bez angažmá, mohou zatím jen doufat, že se jejich jméno objeví v hledáčku nějakého klubu.

Hlavním úskalím zaměstnávání volných českých hráčů je totiž tabulkové odstupné, které nový klub musí platit mateřskému celku fotbalisty. "Když musí klub za volného hráče někomu platit třeba milion korun, tak to radši sáhne po cizinci, který přijde úplně zadarmo," povzdychl si v rozhovoru pro Aktuálně.cz sportovní manažer České asociace fotbalových hráčů Dominik Rodinger.

Po vyhraném finále teď musíte být jako manažer šťastný, stihli jste to s hráči oslavit?
Měli jsme společnou večeři na krásném místě u moře, kde pak také vyhlašovali vítěze i nejlepšího hráče turnaje, což byl Jirka Jarošík. Pak jsme se přesunuli do centra, kde jsme měli zamluvený bar, a tam jsme to zapili.

Co bylo podle vás hlavním důvodem takového úspěchu?
Bezesporu abnormální morálka týmu. Já jsem samozřejmě věřil, že tým poskládáme dobře. Mám rád práci, která není jednoduchá, a tahle nebyla, protože to jsou kluci bez angažmá, takže nepřijíždí s nejlepší psychikou a dostat je do pohody a postarat se o ně za těch pár dní je docela náročné. Ale celý realizační tým včetně trenérů Ličků s nimi nedělal nic zbytečně, jen věci, které mají hlavu a patu, a bylo to vidět. Stvořili jsme tu super partu.

Že Češi ovládnou takový turnaj, asi nečekali ani odborníci v Evropě, zaznamenal jste nějaké obdivné reakce?
Už po semifinále za mnou přišlo vedení FIFPro, že nám gratulují k tomu, jak silný tým máme, že je vidět, jak to kluci berou vážně. Po finále pak přišli s velkou gratulací a přiznali, že nám i fandili, protože Španělé to vyhráli čtyřikrát za sebou.

Cílem vašeho kempu a tohoto turnaje ovšem je, aby si vaši svěřenci našli angažmá. Myslíte, že jim trofej pomůže?
Už jsem to říkal jednomu zahraničnímu novináři, že v cizině, ve Španělsku, Francii a tak dále, to berou kluby úplně jinak než u nás. Takže v tomhle mám trochu strach. Sice můžu za kluky dát ruku do ohně, ale pak už je to na českých klubech, jestli si ty hráče z kempu vezmou, nebo si budou dál brát cizince.

A co ohlas v zahraničí, tam by o české hráče zájem nebyl?
Zahraničí by pro nás bylo úplně nejlepší a největší úspěch, ale uvidíme, já vím, že někteří kluci se zahraničními kluby v kontaktu jsou, ale do jaké míry je to vážné, to
netuším.

A s těmi českými?
Tam je ten problém, že třeba Lukáš Kubáň má tabulkovou hodnotu 1 200 000 korun. Takže možná že bychom se nejdřív měli zamyslet nad tím, co s tabulkami, protože hráčům sice skončí smlouva, ale není to jako v zahraničí, kde si mohou jít, kam chtějí, ale pořád musí nový klub někomu platit odstupné.

Což se jim logicky nechce...
Přesně tak. Pro české kluby jsou to velké peníze. Raději sáhnou po cizinci zadarmo. Jinak by si ty naše kluky rozebraly. Na druhou stranu, když jsme hráli v Praze, tak na tom zápase bylo například vedení Liberce, Baníku, Zlína, Dukly, takže snad si k tomu postupně hledají cestu.

Turnajem tedy pro vás program skončil?
Skončil celý kemp, takže teď to bude hlavně o tom, aby si kluci našli angažmá. Já pak začnu objíždět kluby a budu se snažit protlačit některé věci. Kromě těch zmíněných tabulkových hodnot budu projednávat i třeba finanční podporu pro hráčskou asociaci, protože například ve Francii přispívají hráči z první ligy 300 eur ročně, druholigoví 200 a třetiligoví 150. Snadno si tak spočítáte, jak velký finanční obnos to pro asociaci znamená. Potom bychom mohli kempy posunout ještě dál, protože nápadů jsou spousty, ale peníze jsou na prvním místě.

reklama