Chelsea je ve finále Evropské ligy! Vyzve v něm Benficu

2. 5. 2013 23:00
Chelsea doma za devět minut otočila duel s Basilejí, Benfica si poradila s tureckým Fenerbahce.
David Luiz a jeho spoluhráči se radují, Chelsea je ve finále Evropské ligy.
David Luiz a jeho spoluhráči se radují, Chelsea je ve finále Evropské ligy. | Foto: Reuters

Praha - Ve finále Evropské ligy se za čtrnáct dní v Amsterdamu utkají londýnská Chelsea a lisabonská Benfica. Rozhodly o tom odvety semifinále druhé nejprestižnější fotbalové soutěže starého kontinentu.

Chelsea po výhře v Basileji porazila švýcarského soka i doma na Stamford Bridge. Po poločase sice prohrávala 0:1, po obrátce však třemi góly za devět minut skóre otočila a zvítězila 3:1. Po roce tak Blues nastoupí znovu do finále evropské soutěže, loni totiž ovládli Ligu mistrů.

Benfica si postup zajistila domácí výhrou nad Fenerbahce 3:1. Turecký tým, přemožitel Viktorie Plzeň, doma zvítězil 1:0, na hřišti soupeře ovšem náskok ztratil. Po hodině hry ještě držel postupovou prohru, rozhodující gól poté ale vsítil domácí kanonýr Oscar Cardozo, který se trefil celkem dvakrát.

Chelsea vyděsil gól do šatny

Basilej začala v Londýně odvážně a první šanci měl útočník Streller, ovšem netrefil. Útočně hráli i domácí a Lampard se prezentoval střelou do tyče. Hostující gólman Sommer pak likvidoval přízemní umístěnou střelu Torrese a dorážku Ramirese z osmi metrů.

Ve 39. minutě se dostal do obrovské šance Egypťan Salah, skvěle ovšem vyběhl Čech a příležitost Basileji zhatil. Tentýž hráč se ale dostal sám před českého brankáře znovu v nastaveném čase a tentokrát se levačkou trefil přesně k tyči. Basilej byla v tu chvíli jediný gól od postupu.

Smrtící desetiminutovka v podání Blues

Po přestávce ovšem její naděje rychle pohasly. V 50. minutě srovnal Fernando Torres úspěšnou dorážkou střely Franka Lamparda. O dvě minuty později zase hostující obrana zblokovala střelu Torrese přesně k nohám Victora Mosese a Nigerijec se před brankou prosadil. Smrtící desetiminutovku uzavřel v 59. nádhernou střelou do horního rohu Brazilec David Luiz.

Hosté už se na jakýkoli zvrat nezmohli, naopak Chelsea mohla přidat další branky. Tým manažera Rafaela Beníteze může 15. května v Amsterdamu vyhrát Evropskou ligu (potažmo pohár UEFA) vůbec poprvé v historii.

Sterilní Turci si postup nezasloužili

Soutěž ještě nikdy nevyhrála ani Benfica. Ta ztrátu z Istanbulu vymazala už po devíti minutách, když brankáře Demirela prostřelil Gaitán. Domáci byli jasně lepší, ale ve 22. minutě si situaci zkomplikovali. Po ruce Garaye proměnil pokutový kop Nizozemec Dirk Kuijt.

Zpět do hry o postup se Benfica dostala deset minut před přestávkou. Poprvé v utkání se prosadil střelec Cardozo a lisabonskému týmu chyběl k postupu jediný gól. Toho se fanoušci dočkali v 66. minutě. Odražený míč se dostal ke Cardozovi a ten si na malém vápně poradil jako rozený zabiják. Istanbulští působili hodně sterilně a do žádného tlaku už se ve zbytku utkání nedostali.

Odvetná utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Benfica Lisabon - Fenerbahce Istanbul 3:1 (2:1)

Branky: 35. a 66. Cardozo, 9. Gaitán - 23. Kuijt z pen. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). ŽK: Pereira, Peréz - Baroni, Erkin. Diváci: 55.400. První zápas: 0:1, postoupila Benfica.

Benfica: Artur - Pereira, Luisao, Garay, Almeida - Peréz, Matič, Gaitán (90. Roderick) - Lima, Cardozo (87. Urreta), Salvio.

Fenerbahce: Demirel - Gönül (61. Irtegün), Yobo (75. Stoch), Korkmaz, Ziegler - Sahin (44. Topuz), Baroni, Erkin - Kuijt, Sow, Ucan.

Chelsea - Basilej 3:1
(0:1)

Branky: 50. Torres, 52. Moses, 59. Luiz - 45.+1 Salah. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ŽK: Azpilicueta - Schär, Steinhöfer, Die. Diváci: 39.403. První zápas: 2:1, postoupila Chelsea.

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Cahill, Bertrand - Lampard, Luiz (82. Aké) - Ramires (66. Oscar), Hazard (75. Mata), Moses - Torres.

Basilej: Sommer ? Steinhöfer, Schär, Sauro, Voser ? El Není, Frei (75. Díaz), Die - Salah, Streller (62. Zoua), Stocker (62. Degen).