Chelsea přešla přes Kazaň, Fenerbahce vyřadilo Kozáka

11. 4. 2013 23:10
Chelsea v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy prohrála s Kazaní 2:3, ale přesto postupuje do semifinále.
Utkání výrazně ovlivnila branka Fernanda Torrese, jenž se trefil už v 5. minutě
Utkání výrazně ovlivnila branka Fernanda Torrese, jenž se trefil už v 5. minutě | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté Chelsea jsou prvními semifinalisty letošního ročníku Evropské ligy. Účast mezi nejlepším kvartetem si tým brankáře Petra Čecha zajistil, přestože v odvetě s Kazaní prohrál 2:3.

Český útočník Libor Kozák vypadl s týmem Lazia poté, co doma jen remizoval s Fenerbahce 1:1.

Úvodní utkání na Stamford Bridge ´Blues´ vyhráli 3:1 a už v 5. minutě posílil v Lužnikách jejich postupovou jistotu úvodním gólem Torres, jenž využil pohotového Lampardova nákopu za obranu a zbytečného vyběhnutí brankáře Ryžikova.

Hosté navíc kromě dvou šancí drželi Rubin na uzdě, a tak to na žádné velké drama nevypadalo.

V 51. minutě se však hlavičkou prosadil Marcano a odstartoval velkou přestřelku. Zároveň domácím svitla naděje na zvrat. Ale když Moses o chvíli později poslal Londýňany do vedení 2:1, bylo jasné, že Rubinu by musel pomoci zázrak.

Ruský celek se sice nadále snažil a výsledek i díky diskutabilní penaltě otočil, na celkový zvrat už nedosáhl. Přispělo k tomu i několik výborných zákroků českého gólmana, který v závěrečných minutách dodal Chelsea potřebnou jistotu.

Kozák nechyběl v základní sestavě

Lazio hrálo za zavřenými dveřmi kvůli rasismu svých fanoušků podruhé za sebou, ale tentokrát nedokázalo napodobit minulý triumf 3:1 nad Stuttgartem. Kozák opět nastoupil v základní sestavě domácích, ale žádnou ze svých šancí neproměnil, do statistik se zapsal jen žlutou kartou a zůstal v soutěži na osmi brankách.

Římané se v utkání pod vedením českého rozhodčího Pavla Královce dostali do vedení po hodině hry, když Lulič hlavou zužitkoval Candrevův centr. Laziu v té chvíli stačilo k prodloužení jediný gól. Ten však vstřelil v 73. minutě hostující Erkin. Přemožitel Plzně z osmifinále si zahraje semifinále evropské soutěže poprvé v historii.

Benfika remízou 1:1 v Newcastlu potvrdila výhru 3:1 z Lisabonu a po dvou letech si zahraje o finále EL. Domácí poslal do vedení v 71. minutě Cissé, ale porážku Portugalců odvrátil v nastavení Salvio.

Basilej postoupila mezi poslední čtyři týmy EL až po penaltách, protože po základní hrací době skončilo utkání stejně jako první zápas 2:2. Tottenham proměnil jen jednu penaltu, zatímco švýcarský celek čtyři.

Odvetná utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:

Rubin Kazaň - Chelsea 3:2 (0:1)
Branky: 51. Marcano, 62. Karadeniz, 75. Natcho z pen. - 5. Torres, 55. Moses. První zápas: 1:3, postoupila Chelsea.

Lazio Řím - Fenerbahce Istanbul 1:1 (0:0)
Branky: 60. Lulič - 73. Erkin. Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas: 0:2, postoupilo Fenerbahce.

Newcastle - Benfica Lisabon 1:1 (0:0)
Branka: 71. Cissé - 90.+2 Salvio. Rozhodčí: Bebek (Chor.). První zápas: 1:3, postoupila Benfica.

Basilej - Tottenham 2:2 (2:1) - (4:1 na penalty)
Branky: 27. Salah, 41. Dragovic - 23. a 83. Dempsey. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). První zápas: 2:2, postoupila Basilej.