Chelsea vyhrála FA Cup, Čech slaví jedinou trofej

30. 5. 2009 18:11
Petr Čech po dvou letech opět vyhrál Anglický pohár
Čech se může radovat z první a poslední trofeje letošní sezony
Čech se může radovat z první a poslední trofeje letošní sezony | Foto: Reuters

Londýn - Petr Čech po dvou letech opět vyhrál FA Cup (Anglický pohár). Chelsea s českým reprezentantem v brance v sobotním finále ve Wembley porazila 2:1 Everton a zopakovala svůj triumf v nejstarší soutěži světa z roku 2007.

Anglický pohár opanovala Chelsea popáté v historii, letos jde ale o jedinou trofej, ze které se londýnský klub mohl radovat.

Úvod zápasu před skoro devadesáti tisíci fanoušky vyšel skvěle Evertonu, který už po 25 vteřinách poslal do vedení Louis Saha.

Francouzský útočník tak zaznamenal nejrychlejší gól v historii soutěže a předchozí maximum Boba Chatta z Aston Villy z roku 1895 překonal o pět vteřin.

Čtěte dále: Zpackaný rok? Čech a spol. chtějí trofej pro Hiddinka

Chelsea poté opanovala hru a vyrovnala v jednadvacáté minutě, kdy se trefil Didier Drogba, který vstřelil svůj pátý gól v pátém finále anglických pohárů.

Vedení na svou stranu londýnský klub strhl v 72. minutě po střele Franka Lamparda a mohl slavit první trofej od roku 2007.

S Chelsea se ziskem prestižní trofeje rozloučil trenér Guus Hiddink. Dvaašedesátiletý Nizozemec byl v únoru, kdy nahradil Luize Felipeho Scolariho, jmenován koučem pouze do konce sezony.

Podle spekulací britských médií by měl trenéra ruské reprezentace nahradit Carlo Ancelotti z AC Milán.

Pro Čecha byl dnešní triumf už šestou trofejí v Chelsea - dvakrát s týmem vyhrál anglickou ligu (2004/05, 2005/06), dvakrát Ligový pohár i Anglický pohár.

O rekordní zápis se vedle Sahy postaral Čechův spoluhráč Ashley Cole. Anglický reprezentant získal trofej už popáté (dvakrát s Chelsea a třikrát s Arsenalem). Něco podobného se podařilo pouze třem dalším hráčům v 19. století.