Chile porazilo Peru a po 28 letech si zahraje o titul

30. 6. 2015 7:51
O svůj první titul v historii si Chile zahraje s vítězem zápasu mezi Argentinou a Paraguayí.
Eduardo Vargas rozhodl o postupu Chile do finále Copa América.
Eduardo Vargas rozhodl o postupu Chile do finále Copa América. | Foto: Reuters

Chile - Prvním finalistou mistrovství Jižní Ameriky jsou fotbalisté Chile. Domácí reprezentace v semifinále porazila díky dvěma brankám Eduarda Vargase 2:1 Peru a o první titul v historii si zahraje s vítězem zápasu mezi Argentinou a Paraguayí.

Chile, které nastoupilo bez potrestaného záložníka Gonzala Jary, se ujalo vedení těsně před přestávkou. Peru v té chvíli už hrálo v deseti, protože ve 20. minutě přišlo po druhé žluté kartě o obránce Carlose Zambrana. "Myslím, že to bylo přísné vyloučení. Nechci si stěžovat, ale v poslední době jsme viděli víc nečekaných verdiktů. Kdybychom hráli v jedenácti, všechno by vypadalo jinak," citovala agentura Reuters útočníka Paola Guerrera.

Vargas přesně takové střely trénoval

"Vyloučení ublížilo spíš nám než jim. Podlehli jsme tíze okamžiku a začali se trápit," prohlásil naopak trenér Chile Jorge Sampaoli, jehož tým hrál proti oslabenému soupeři už ve čtvrtfinále s Uruguayí poté, co červené karty dostali Edinson Cavani s Jorgem Fucilem.

Peru se však nevzdalo a po hodině hry se mu podařilo zásluhou vlastní branky Garyho Medela vyrovnat. Nerozhodné skóre ale vydrželo pouhé čtyři minuty, pak se zpoza vápna podruhé trefil Vargas a se čtyřmi góly se posunul do čela tabulky střelců. "Věřil jsem si, protože přesně takové střely jsem trénoval," řekl útočník.

Chile nakonec těsné vítězství udrželo a postoupilo do prvního finále od roku 1987 a o titul si zahraje celkově popáté. Domácí jsou navíc jednou ze tří reprezentací, které ještě nikdy jihoamerický šampionát nevyhrály. Na triumf také čeká Venezuela s Ekvádorem.

Přímý přenos z druhého semifinále vysílá stanice Sport 1 od 1:30.