reklama

Chovanec radí Spartě: CSKA je hratelné, inspirujte se Plzní

Jozef Chovanec Jozef Chovanec autor: Milan Kammermayer
Bývalý trenér Jozef Chovanec je před 3. předkolem Ligy mistrů optimistický.

Praha - Uplynulo pět let, co se fotbalová Sparta postavila v pohárech moskevskému CSKA. A letos si dá ve dvojzápase 3. předkola Ligy mistrů repete. V roce 2010 v základní skupině Evropské ligy ovšem s favoritem hrála 0:3 a 1:1, to by tentokrát k postupu nestačilo.

"CSKA tehdy bývalo pravidelným účastníkem Champions League, takže to byl těžký soupeř. Myslím, že jsme s nimi odehráli vyrovnané zápasy, i když třeba výsledek 0:3 tomu neodpovídá, ale měli jsme tam šance, které jsme nevyužili. Navíc jsme také byli trochu ve vývinu mužstva. Byli tam mladí kluci jako Vašek Kadlec, který nevyužil nějakou tu příležitost," vzpomíná v rozhovoru pro Aktuálně.cz tehdejší trenér Letenských Jozef Chovanec.

"Sparta se musí vyvarovat chyb"

Přesto si bývalý kouč Slovanu Bratislava nemyslí, že by ruský vicemistr měl být pro Spartu nepřekonatelnou překážkou. "Soupeř je to zvučný, to určitě. Hráči, kteří tam zůstali z dob, kdy jsme hráli proti nim my, jsou ještě zkušenější. Na druhou stranu to je celkem hratelné, naposledy proti nim uspěla Plzeň, takže u ní Sparta může hledat inspiraci," uvažuje.

Ve slavném ruském armádním klubu dosud působí hráči, kteří proti Chovancovým svěřencům nastoupili - třeba útočník Dzagojev nebo záložník Tošič a v bráně pořád číhá Akinfejev. Žádný zvláštní návod ale pětapadesátiletý trenér pro Spartu nemá.

"Nějaký recept? Snad aby se hlavně Sparta vyvarovala individuálních chyb, protože takový soupeř to umí potrestat, a snažit se využít každé šance, jinak by to měla zvládnout," věří Chovanec Letenským.

Boleslav je odstrašující příklad

Spartu čeká na konci července nejprve výjezd do Moskvy a v Praze se bude hrát až odveta. "Z hlediska začátku pohárové soutěže a postupové matematiky to je důležité. Je potřeba, aby tam vstřelila branku a přivezla si co nejlepší výsledek, aby doma, kde určitě přijde hodně fanoušků, měla co největší šance."

Odstrašujícím příkladem, jak se dá špatně vstoupit do pohárů, byl čtvrteční duel Mladé Boleslavi s norským Strömsgodsetem, který doma prohrála 1:2 a Chovanec ho osobně sledoval na tribuně.

"Ano, na tom je vidět, jak důležité je dobře zvládnout ten první krok. Takový start do sezony klidně může ovlivnit i její celý průběh. Celkově to bylo nepovedené utkání Boleslavi," myslí si Chovanec i přesto, že Středočeši vedli 1:0.

"První poločas špatnému výsledku úplně nenasvědčoval, gól inkasovali až před přestávkou, ale pak už to bylo z její strany herně špatné. Přitom celý klub byl plný očekávání, přišli noví hráči a pak takové zklamání," dodal Chovanec.

reklama