reklama

Chovanec: Krasnodar je pro Spartu těžký soupeř. Podmínky? Ty jsou výborné

Jozef Chovanec. Jozef Chovanec. autor: Milan Kammermayer
Na první pohled to vypadá jako jedna z papírově přijatelnějších variant. Při bližším prozkoumání síly ruského FK Krasnodar je ale jasné, že pražská Sparta se ve vyřazovací fázi Evropské ligy postaví pořádné výzvě.

Praha - Na první pohled to vypadá jako jedna z papírově přijatelnějších variant. Při bližším prozkoumání síly ruského FK Krasnodar je ale jasné, že pražská Sparta se ve vyřazovací fázi Evropské ligy postaví pořádné výzvě. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl bývalý kouč Letenských Jozef Chovanec.

Trenér, který před deseti lety jednu sezonu trénoval Kubaň, tedy druhý tým z jihoruského města, dobře ví, o čem mluví. Ruský fotbal totiž léta poměrně pečlivě sleduje.

"Řeknu to takhle, Sparta šanci na postup určitě má. Ale utká se se soupeřem, který hraje velmi dobrý fotbal a který má kádr plný velmi kvalitních cizinců. Krasnodar se pohybuje na špici nejvyšší ruské soutěže a v posledních letech se stále hlasitěji prosazuje i na evropské scéně," popsal Chovanec momentálně pátý celek ruské Premier Ligy.

Kombinační fotbal made in Krasnodar

Podle Chovance není náhoda, že Krasnodar v základní skupině Evropské ligy vyhrál čtyři ze šesti utkání a skončil první v tabulce, když za sebou nechal i slavnou Borussii Dortmund.

"Neřekl bych, že mají nějaké vyložené hvězdy, kterých by se Sparta měla obávat. Mají ale nadprůměrné hráče z ciziny, kteří navíc dohromady vytvořili velmi kvalitní tým. Snaží se o pohledný kombinační fotbal a daří se jim to," poznamenal Chovanec.

Bývalý kouč reprezentace vedl tehdy druholigový Kubaň Krasnodar jednu sezonu, nyní už jsou oba krasnodarské kluby v nejvyšší soutěži. Lépe si ale vede právě FK, soupeř pražské Sparty.

"Za mého působení v Rusku ten tým snad ještě ani neexistoval, teď ale působí dominantně. Tým vedou velmi bohatí lidé, pro které není problém nakupovat skvělé hráče. Když jdou do Krasnodaru fotbalisté i třeba z CSKA Moskva, tak to hovoří za vše," připomněl kouč, že majitelem FK Krasnodar je dolarový miliardář Sergej Galickij.

Podmínky? Nic negativního nečekejte

Klub nesmí kvůli porušení pravidel finanční fair play v Evropské lize nasadit letní posily včetně bývalého hráče Marseille Charlese Kaborého a kádr nesmí posilovat ani v zimě, navíc se spekuluje o odchodu hvězdného Brazilce Ariho. I tak je Krasnodar velmi silný.

V záloze září reprezentační záložník Pavel Mamajev, se čtrnácti soutěžními góly letos nejlepší střelec klubu. Střelecky září i útočník Fjodor Smolov, nebezpeční jsou také další Brazilci Wanderson a Joaozinho. V obraně hrají prim Švéd Andreas Granqvist a Islanďan Ragnar Sigurdsson.

Chovanec rozhodně odmítá veškeré obavy fanoušků z náročného cestování či problematických podmínek v Krasnodaru. Nic takového prý vůbec nehrozí. "Já tam létal z Vídně za dvě hodiny a deset minut, spojení je vynikající. A podmínky ve městě? Ty jsou výborné, včetně počasí. Je to dole v subtropech, jsou tam palmy a i v únoru tam bude velice příjemné počasí," popsal trenér.

Tamní oblasti navíc výrazně prospěly zimní olympijské hry, které se konaly před rokem a půl v nedalekém Soči. "Nic negativního tam fotbalisté ani fanoušci nepocítí. Spíš naopak. Je to tam velmi pěkné a po olympiádě se to v celém kraji ještě zlepšilo. Vždyť odtamtud se potravinami zásobuje prakticky celé Rusko," doplnil Chovanec.

Fauly? Statistiky nelžou, odhalí vás

Muže, který patří k hráčským i trenérským legendám Sparty, v tomto soutěžním ročníku Evropské ligy zaujalo, že pražský celek je nejvíce faulujícím týmem základní části soutěže.

"Je to samozřejmě zajímavé. A statistiky prostě nelžou, ty vás odhalí. Jednak je to asi dané tím, že soupeři Sparty byli aktivní. Ale něco to vypovídá i o hře Sparty, možná její hráči příliš často propadají v soubojích a musejí faulovat a hasit nebezpečné situace nedovoleně. Ale je to i určitý ukazatel způsobu hry Sparty. Tým chce být agresivní v presinku a pak je tam samozřejmě riziko častých faulů větší," vyjádřil se Chovanec k nelichotivé statistice Sparty.

reklama