reklama

Chtěl jsem něco změnit, vysvětlil Vrba po prohře poločasové střídání nejlepšího hráče Frýdka

Skotové se na Letné gólem pochlubili, český útok byl bezzubý Prohlédněte si fotografie z úvodní letošní přípravy českých fotbalistů, kteří ve čtvrtek večer na Letné prohráli 0:1 ze Skotskem. Foto: Milan Kammermayer
Pavel Vrba, trenér fotbalové reprezentace, po porážce v přípravném utkání 0:1 od Skotska zmínil, že do Eura se snad uzdraví opory. A jeho týmu se podaří navrátit sehranost

Praha - V kvalifikačních zápasech jeho svěřenci zářili, v přípravách většinou klopýtají. Jako teď na Letné s mladým týmem Skotska.

"Prohráli jsme 0:1. Na jednu stranu je to jen příprava, ve které zkoušíme hráče. Na druhou stranu bych samozřejmě lhal, kdybych řekl, že i v těchto zápasech nechceme výsledkově uspět," poznamenal Pavel Vrba, trenér českých fotbalistů.

"Do Eura nám ještě nějaký čas zbývá, bude tam prostor zapracovat na souhře. A uzdraví se nám opory," věnoval vzpomínku patrně zejména trojici Čech - Rosický - Plašil. Zranění na sraz nepustilo ani Pavelku.

"Dnes nám na hřišti chyběl i Láďa Krejčí, který nebyl úplně fit," vysvětlil Vrba, proč zářící hvězda pražské Sparty do utkání se Skoty nezasáhla.

Pozoruhodné je, že nejlepšího hráče první půle, tedy Martina Frýdka, střídal už po přestávce. "Pozor, výkonem mě Martin rozhodně nezklamal. Ale chtěl jsem něco změnit," vysvětlil Vrba, proč šel už ve 46. minutě za Frýdka na plac Skalák.

"V první půli jsme se snažili kombinovat a soupeře přehrát ve středu pole, ale při rozestavení 4-3-3 jsme se málo dostávali do vápna, naše zakončení přicházela jen ze střední vzdálenosti a standardních situací," rekapituluje Vrba. "Po změně stran jsme chtěli zjednodušit hru. Ale ten záměr se příliš realizovat nepovedlo. Skotové dobře chodili do soubojů, měli druhé míče, zvládli to bez chyby. Proto jsme prohráli."

Na gólmana trenér vinu nehází

Skotský celek skóroval už v první půli po přímočaré brejkové akci, kterou zakončoval Anya. "Sivok tam uprostřed pole možná mohl tu akci přerušit, ale byli tam i další, co ještě mohli gólu zabránit. Koubkovi bych inkasovanou branku nevyčítal, ten střelec to velmi dobře trefil mezi nohy, na gólmana bych to neházel."

Nijak zvlášť nadšený nebyl Vrba z výkonu stoperské dvojice Sivok-Kadlec. Zejména druhý jmenovaný chyboval v rozehrávce. "Projevilo se, že spolu dlouho nehráli," pravil Vrba.

Pochvalná slova našel nejen pro Frýdka, ale i Daridu. "Potvrzoval svoji kvalitu." Podle trenéra se ale nedařilo jeho svěřencům dobře pracovat s odkrývanými prostory. Zvláštní kapitolou pak byly časté ofsajdy. "Ty situace jsme si mohli lépe pohlídat."

V utkání se příliš nevedlo útočníku Necidovi. Na dotaz, jestli by jeho výkon proti Skotsku mohl před dalším přípravným zápasem ve Švédsku oživit trenérovy myšlenky na nominaci slávisty Škody, Vrba odvětil: "Jestli bude Škoda donominovaný, se dozvíte v pátek. Ale rozhodně bych to nijak nespojoval s Necidem. Nestavěl bych se k jeho výkonu rozhodně tak kriticky, jak by snad mohlo vyznívat z té otázky."

reklama