reklama

Chyť mě, když to dokážeš, volá opět Plzeň na Spartu. Za krk už jim dýchá čínský drak

Sparta versus Plzeň. O titulu by se podle všech expertů mělo opět rozhodovat mezi nimi Sparta versus Plzeň. O titulu by se podle všech expertů mělo opět rozhodovat mezi nimi autor: Milan Kammermayer
Titul ve fotbalové Synot lize padne do rukou Plzně či Sparty. Do pohárové Evropy se chce za každou cenu vrátit Slavia, posílená čínským kapitálem.

Praha -  Na kalendáři sice ještě nenaskočila ani půlka února, ale pro fotbalisty už startuje jaro. Synot liga musí pospíchat, jede se na Euro, proto se začíná tak brzy. Čeká nás 14 kol, která rozhodnou... O čem vlastně?

1) O titulu. Všichni se shodnou, že tradičně mezi Plzní a Spartou. Pražské manko činí po podzimu přesně tři body.

2) O pohárových účastnících. Počítá se s tím, že dvě z jízdenek do pohárové Evropy neuniknou právě Viktorii a Spartě, krom toho budou ale k mání ještě dvě další z ligy plus jedna z poháru. Právě toto téma obzvláště zajímá fandy pražské Slavie, která na podzim o 3 body zaostala za Mladou Boleslaví a Libercem.

3) O druhém sestupujícím. O tom prvním, kterým bude Baník, totiž nepochybují ani v Ostravě. Jenže kdo ho do sestupového chřtánu doprovodí? Pohled na tabulku odtajní, že v pětibodovém odstupu od 15. Olomouce najdeme hned 7 dalších potenciálně ohrožených klubů.

1. Plzeň 16 12 2 2 34:13 38
2. Sparta 16 11 2 3 35:10 35
3. Mladá Boleslav 16 8 5 3 39:24 29
4. Liberec 16 8 5 3 27:19 29
5. Slavia 16 7 5 4 23:15 26
6. Zlín 16 7 3 6 22:25 24
7. Brno 16 6 4 6 17:22 22
8. Jablonec 16 4 8 4 26:21 20
9. Příbram 16 6 2 8 23:30 20
10. Slovácko 16 6 2 8 21:31 20
11. Dukla 16 4 7 5 24:23 19
12. Teplice 16 5 3 8 25:30 18
13. Bohemians Praha 1905 16 3 7 6 19:24 16
14. Jihlava 16 4 4 8 18:31 16
15. Olomouc 16 3 6 7 14:26 15
16. Ostrava 16 1 1 14 12:35 4

To všechno bude probíhat v atmosféře chystaných velkých změn. V průběhu jara by měla finalizovat jednání o samostatné lize, lze zatím jen spekulovat, co to ve finále bude znamenat ohledně dalšího vlivu Romana Berbra, démonizovaného českého místopředsedy FAČR na profesionální soutěže.

Všeobecně se očekává, že se jeho partnerka, předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, přemístí do služeb FIFA. Kdo ji nahradí? Místopředseda komise Miroslav Tulinger? Pak by se toho nejspíš mnoho nezměnilo.

Už jsme zmínili blížící se Euro. Také o nominaci na něj se na jaře v Synot lize bude bojovat. Pavla Vrbu mnozí chválili, že do svého úspěšného reprezentačního týmu dokázal zakomponovat i hráče z domácí soutěže. Mnozí právě teď v zimě odešli: Jiří Skalák do druholigového anglického Brightonu, Václav Procházka do tureckého Osmanlisporu, David Pavelka do téže ligy, do Kasimpasy.

Nezbývá než věřit, že narůstající konkurence v lize, kterou může podnítit zejména aktuální ekonomická síla Slavie, rozšíří špičku a vygeneruje v ligové soutěži větší množství zápasů hraných v evropském tempu. Aby v české lize opět mohli vyrůstat hráči, po nichž časem opět sáhnou kluby elitních evropských soutěží. Aniž by se spálily.

Plzeň má náskok, Sparta lepší los. A superpřetlak v kabině

V boji o titul bookmakeři, patrně kvůli náskoku v tabulce, favorizují Viktorii Plzeň, u Tipsportu či Fortuny si na její mistrovskou obhajobu můžete vsadit pod kurzem 1,7:1. Velká část mistrovských sázek ovšem míří na Spartu (kurz 2,2). A nejen proto, že portfolio sparťanských fandů bude v republice početnější než to plzeňské.

Experti poukazují na velký rozdíl v přívětivosti losu. Sparta na jaře HOSTÍ postupně Mladou Boleslav, Jablonec, Slavii, Plzeň i Liberec.

Naopak Viktoria míří mimo jiné NA HŘIŠTĚ Liberce, Sparty, Mladé Boleslavi, končí v Edenu.

Plzeň provedla v zimě jen kosmetické změny, uzdravil se Řezník, ve stoperské dvojici nahradí Procházku Hubník, Olomouci půjčila Viktoria Mahmutoviče, Liberci "zlobivého chlapce" Vůcha. Už v průběhu podzimu byla na západě Čech znatelná snaha o omlazovací proces, když šance dostával třeba Matějů. Je to zapotřebí, Viktoria si standardně udržuje nejstarší kádr v lize (v průměru 27,5 roku).

Není to tak dávno, co Sparta zaplavila kádr "dětmi" ročníku 1992. Jenže čas plyne, takže Krejčí, Frýdek či Brabec už dětmi dávno nejsou, navíc je postupně doplnili i další zkušenější spoluhráči, takže - světe, div se - Sparta je nyní v lize druhá nejstarší (27,22).

V zimě na Letnou dorazili dva aktuální reprezentanti Josef Šural s Ondřejem Zahustelem, v obraně zkusí najít svou někdejší grácii Ondřej Mazuch. Když trenér Ščasný hovoří o tom, že současná Sparta disponuje nejsilnějším kádrem za poslední roky, nemluví do větru. O to větší zodpovědnost za výsledky si na jaře kouč ponese.

Na české poměry poskládala Sparta na některých postech až neuvěřitelnou konkurenci, na hranici sestavy a lavičky náhradníků se najednou objevili Krejčí či Fatai, ve středu pole se Ščasný rozmýšlí mezi Váchou a Marečkem a jako odvařená se v tomto duchu jeví podzimní posila z bundesligy Jiráček... Situaci mohou zamíchat zranění či karty, přesto se to asi v kabině Sparty bude na jaře kvůli přetlaku trochu vařit, někteří budou hrát mnohem méně, než by asi čekali. Je na Ščasném, aby z toho pnutí vykřesal pozitivní energii.

Za humny je drak. Koho sežere?

Poukazuje se na to, že Boleslav a Liberec oslabily. A je to celkem zjevné, Skaláka, Zahustela, respektive Pavelku a Šurala jen tak nenahradíte.

Záleží i na vývoji v pohárové soutěži, pokud by ji vyhrál někdo z ligového Top 4, šel by do Evropské ligy i pátý celek ligové soutěže. Ale jisté to není, takže se trenéři Karel Jarolím i Jindřich Trpišovský musí trochu potit z toho, co už jim dýchá na krk a rádo by je to co nejdřív předehnalo. Čínský drak v červenobílém dresu totiž rozhodně nemíní na nic čekat.

Osm zimních posil je na české poměry unikum a sobotní zápas Slavie s Brnem bude patřit mezi nejsledovanější pecky úvodu ligy. V přípravě Uhrinův tým exceloval, porazit dokázal i Dynamo Kyjev, odborníci poukazovali na vysoký presink a další moderní prvky ve hře nové sestavy. Až liga však ukáže, jak přímá či naopak strastiplná cesta k oprašování staré slávy Slavii povede.

Na začátku ji může limitovat zranění kanonýra Milana Škody, prý jen epizodní. Zdravotní trable v přípravě provázely i sparťanského goleadora Davida Lafatu.

Podle Victoria Tip se králem střelců stane nejspíš právě Lafata (kurz 2,5), případně plzeňský Michal Ďuriš (3,5), boleslavský Lukáš Magera (6) nebo zmíněný slávista Milan Škoda (7).

Vzhledem ke kvalitě svého kádru může týmy před sebou zlobit i Jablonec. Z podzimu si na Slavii nese manko šest bodů, ale navzdory spoustě řečí o rozpadu Galácticos a návratu k image regionálního klubu drží celou sestavu pohromadě. A navíc klub doplnil Ivan Horník. Minimálně domácí pohár bude chtít klub předsedy Pelty dozajista vyhrát.

Teplice to zkusí s jinými, Jihlava riskuje odchodem Mešanoviče

Co další? Už sobotní duel Zlín-Sparta naznačí, jak si na podzim skvělý nováček poradí s odchodem Železníka, fandy Brna mohou svírat obavy, aby střelci Řezníčkovi nechyběly síly, když promarodil většinu přípravy.

V Příbrami doufají, že to tam bude víc než na podzim padat Bednářovi, na Slovácku už aby začali hledat způsob, jak hrát bez veterána Doška, který v létě, teď už prý opravdu, skončí. Dukla na podzimní tápání zkusí zapomenout s Vašíčkem na hrotu a Breznaníkem na levé straně hřiště.

Velké změny v kádru hlásí z Teplic, kde jim asi povídánky trenéra Vavrušky o tom, že ho nezajímají ani tak výsledky jako hra, trochu zkysly, když zjistili, že přezimují jen tři body nad sestupem z ligy. Přišli Kukec, Nivaldo, Vaněček, Soungole a další, uvidí se, jestli trenérova moudra pochopí líp než starousedlíci.

Nejvíc aby se před možným sestupem klepali v Ďolíčku, na Vysočině a na Hané. Zejména skutečnost, že si Jihlava dovolila prodat v situaci akutního ohrožení svého klíčového hráče Mešanoviče, se jeví jako velké riziko, nového trenéra Hippa jistě nečeká lehká práce.

U Baníku Ostrava bude na jaře jistě zajímavé sledovat, zda svou podzimní čtyřbodovou sbírku dokáže pod vedením Vlastimila Petržely rozhojnit tak, aby v historickém přehledu největších zoufalců předstihl alespoň Atlantik Lázně Bohdaneč, který svou prvoligovou epizodu "dokázal" absolvovat se ziskem pouhých 11 bodíků.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama