reklama

Číňané udělali ze Schweinsteigera nacistu. Podobnost čistě náhodná, tvrdí

Čerpali Číňané inspiraci ze Schweinsteigera? Čerpali Číňané inspiraci ze Schweinsteigera? autor: guardian.co.uk
Čínský výrobce hraček a válečných figurek přišel na trh s nacistickým vojákem jménem Bastian. Ten se až nápadně podobá německému fotbalistovi Bastianu Schweinsteigerovi, který nyní zvažuje právní kroky proti distributorovi.

Hongkong – Nepříjemné mimo-fotbalové záležitosti musí v těchto dnech řešit německý záložník Manchesteru United Bastian Schweinsteiger. Výrobce hraček z Hongkongu DiD Corporation uvedl na trh postavičku vojáka Wehrmachtu, která se až nápadně podobá právě jednatřicetiletému fotbalistovi.

Čerpali inspiraci z fotbalisty?

Aby toho nebylo málo, i hračka ze druhé světové války se jmenuje Bastian. "Nejedná se o žádnou napodobeninu, ale o figurku typického Němce. Stejně tak co se týče jména, které je v Německu obvyklé," brání se zástupce společnosti Patrick Chan poté, co na figurku upozornil jako první německý Bild.

Je ale zjevné, odkud čerpá postavička nacistického vojáka, který je členem zásobovací jednotky polní kuchyně, svoji inspiraci. Ostatně to potvrdil i nezávislý právník oslovený Bildem. "Je to zřejmé porušení práv Bastiana a jasný případ pomluvy a urážky," tvrdí Ulrich Amelung.

"Tak skutečné a realistické jsou všechny naše figurky. Právě přesnost a důkladnost našich výrobků je naší předností a faktem, proč jsou naše postavičky ze světových válek tak oblíbené," stojí si za svým Chan. V kolekci lze najít například Winstona Churchilla s jeho oblíbeným psem nebo Stalina. Problém je ale v tom, že ti jsou skutečnými postavami spojenými s touto historickou událostí.

Schweinsteiger se bude bránit

Čínská společnost založená v roce 2003, kterou vlastní japonský podnikatel, přitom vyrábí válečné postavičky z obou světových válek v různých sběratelských sériích a dodává je do celého světa. Spolupracuje i s předními výrobci hraček Hasbro a Bandai.

V Evropě měla začít figurku "nacisty" Schweinsteigera prodávat za 65 liber (2800 Kč) jistá holandská firma. Podle všeho k tomu ale nakonec nedojde. Mistr světa z roku 2014 a bronzový medailista ze šampionátů 2006 a 2010 už řeší se svými právníky žalobu.

Jestli uspěje, o tom si můžete udělat obrázek sami po zhlédnutí dalších snímků figurky nacistického vojáka Bastiana ZDE!

reklama