reklama

Cinklí sázkaři se udávají navzájem. Můžou dostat nižší trest

V kauze cinklých sázek už padl první trest. Ani se nemuselo čekat na konec policejního vyšetřování V kauze cinklých sázek už padl první trest. Ani se nemuselo čekat na konec policejního vyšetřování autor: Aktuálně.cz
Nové informace od policie disciplinárka nedostala, přesto se pustila do trestání účastníků sázkařské aféry. Ti svědčí proti sobě navzájem

Praha - Manipulovali fotbalové zápasy tak, aby mafie mohla sázet na jistotu. Policie je obvinila z korupčních trestných činů a stále je vyšetřuje.

Fotbalová disciplinárka už je napřed: prvnímu hříšníkovi prokázala vinu a udělila mu trest.

David Placák, naposledy hráč Rychnova nad Kněžnou, dostal zákaz startů na 5 let, pokutu 50 000 korun a komise navrhla výkonnému výboru, aby tohoto hráče zbavil členství ve fotbalové asociaci.

Richard Baček, předseda Disciplinární komise FAČR, vysvětlil deníku Aktuálně.cz, na základě čeho byl Placák potrestán.

"Od policie jsme dostali jen prvotní informaci. Ale další informace o provinění pana Placáka jsme pak zjistili vlastním šetřením. Ze stejných zdrojů jsme si je také prověřili a uchopili jsme je pak jako důkazy, které nám umožnily tento jeden konkrétní případ uzavřít," říká Richard Baček.

Informace, o nichž mluví, získal mimo jiné od dalších policií obviněných osob. "Ale nejen od nich, také od dalších svědků," doplňuje předseda disciplinárky.

Ten připouští, že kdo poskytne disciplinárce při jejím šetření součinnost a poskytne informace, jež pomohou nalezení pravdy, může se při posuzování své vlastní viny dočkat mírnějšího posuzování při vyměřování trestu. "Disciplinární řád to umožňuje," říká Baček.

Co bude s Halamou či Jablonským?

"Zabýváme se v této kauze 11 osobami, které jsou členy FAČR a byly policií obviněny z toho, že buď nabízely, nebo si nechaly slibovat úplatek. Některé z nich s námi komunikují, jiné ne," říká Baček, odmítl ale tato svá slova jakkoli konkretizovat.

Sám Placák se jednání disciplinárky, na němž byl minulý čtvrtek jeho případ uzavřen, osobně nezúčastnil. "Až dostane naše rozhodnutí písemně, může se proti němu odvolat k odvolací komisi," říká Baček.

Placák měl podle něj ovlivnit dva zápasy ČFL, třetí nejvyšší soutěže. Další konkrétní údaje už ale Baček sdělit odmítá.

Podle seznamu "cinklých" zápasů, které již deník Aktuálně.cz publikoval, byly v ČFL uskutečněny pokusy ovlivnit duely Kladno-Chrudim, Roudnice - Česká Lípa a Strakonice-Převýšov (více zde).

Na 20. března si Bačkova komise předvolala fotbalisty Michala Macháčka, Vítězslava Brožíka, Jana Halamu (Bohemians Praha) a Davida Jablonského (FK Teplice). "Co od toho lze očekávat? To nechci nijak předjímat. Jmenované znovu vyslechneme, jestli může dojít k uzavření dalších případů, to v tuto chvíli opravdu nechci předjímat."

V první várce obviněných v souvislosti s cinklými sázkami se v září objevilo těchto 12 osob. Až na Jana Leligdona byli v danou chvíli všichni ostatní členy FAČR, a tudíž se jimi začala zabývat disciplinárka:

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Od policie zatím Fotbalová asociace ČR žádné další informace nemá, ani k další dvojici posléze obviněných osob.

Prosákly informace, že v souvislosti s utkáním dorostenecké ligy měl podle policie úplatek nabízet strakonický funkcionář Michal Káník rozhodčímu Kalendovi. "Snažíme se od policie získat nějaké další informace k tomuto případu, zatím bezúspěšně," říká Baček.

reklama