reklama

Cipro: Srdce mám v Edenu, ale jedu tam vyhrát. Co mi zbývá?

Své fotbalové srdce dělí František Cipro mezi Slavii a České Budějovice, které teď vede. Jedna půlka jeho srdce tedy v sobotu zapláče Své fotbalové srdce dělí František Cipro mezi Slavii a České Budějovice, které teď vede. Jedna půlka jeho srdce tedy v sobotu zapláče autor: CPA Eduard Erben
František Cipro je rozpolcen. Aby zachránil České Budějovice, které trénuje, musí se pokusit namočit do sestupových vod milovanou Slavii

České Budějovice - Fotbalový svět umí být někdy pěkně poťouchlý. A Františka Cipra teď jeho běh postavil do opravdu velmi zvláštní situace.

Pokud se totiž České Budějovice, které teď jako trenér vede, chtějí v lize zachránit, mají před sebou jednu z posledních šancí, jak se v ní chytit drápkem. V sobotu hrají v Edenu se Slavií, která je v průběžné tabulce čtrnáctá a má jen o šest bodů víc než Jihočeši. Případný bodový zisk Budějovic by tedy strhnul do divokých sestupových vod právě Slavii. Což je klub, mezi jehož žijící legendy fanoušci právě Cipra právem počítají.

"V Edenu jsem strávil půl života a mám tam kus srdce. Ale teď jsem trenér Českých Budějovic. Ano, je to pro mě taková zvláštní situace, ale nedá se svítit, já tam jedu vyhrát. Dokud bude mít Dynamo alespoň teoretickou šanci na záchranu, tak se o ni budeme prát do posledního dechu, a to kdekoli. Však už nám taky nic jiného nezbývá," zdůrazňuje Cipro, v 68 letech nejzkušenější trenér v soutěži.

Historický titul a semifinále Poháru UEFA

V roce 1996 vedl tým Slavie, který mistrovským titulem ukončil dlouhá desetiletí červenobílé poroby. A jízda Pohárem UEFA se tenkrát zastavila až v semifinále na Girondins Bordeaux, v jehož sestavě excelovali Zidane, Dugarry či Lizarazu.

To byly Ciprovy nejslavnější slávistické okamžiky. Zato jeho současná "záchranářská brigáda" v Dynamu zatím moc úspěchů nepobrala.

Dynamo převzal po dvou vstupních jarních porážkách, po kterých byl odvolán trenér Luboš Urban. Za třináctými Budějovicemi, které tenkrát měly 18 bodů, jste tehdy v tabulce našli Brno (16), Liberec (15) a Hradec Králové (12). Současná situace je truchlivější. Zatímco všichni ostatní si nějaké ty body připsali, Jihočeši za sedm pokusů jediný.

Takže spolu s Hradcem uzavírají tabulku se ziskem 19 bodů, nad nimi visí Slavia (25) a Liberec (26). Zatímco Baník (28) a Brno s Bohemians (oba 29) už se zdají být mimo dostřel.

"Dostávali jsme hrozně hloupé góly, zápas co zápas, a to je pak hrozně těžké s tím něco dělat. Ale uvidíme, někdy se ve fotbale dějí zvláštní věci, Olomouc by třeba loni taky nenapadlo, že sestoupí, a najednou byla dole," přemítá Cipro.

V čem vidí problém Dynama? "V zimě odešlo hned několik důležitých hráčů. Ze Slavie tu byli na hostování  Koreš s Vošahlíkem, z Plzně Hora a všichni odešli, stejně jako Brunclík. A navíc se zranil Klesa. Asi se to trochu podcenilo, nejspíš si všichni mysleli, že se nemůže nic stát," říká Cipro.

"Místo nich přišli fotbalisti, co jinde třeba nehráli, třeba ze zdravotních důvodů. Takových tu máme víc, co se pořádně rozehrávají až teď, například Varadi... Mluví se hodně o tom, že tu máme zkušené fotbalisty, ale je otázka, jestli někteří z nich už nejsou třeba až za zenitem," doplňuje trenér. Tím může myslet třeba 36letého stopera Romana Lengyela.

Co přijde po dvou houpačkách?

Hodně odehráno toho má ve Spartě či ve Slovanu Jiří Kladrubský, jenže ten je podle Cipra teprve ve fázi, kdy se rozehrává po těžkém zranění. "Měl operaci křížového vazu, na trávníky se po ní vrátil relativně brzo, ale je jasné, že nemůže být v optimální herní pohodě, do ní se může dostávat ještě pěkně dlouho, někomu to může trvat i rok."

Z té série trochu mrazí: 1:4 v Mladé Boleslavi, 1:3 s Jihlavou, 1:3 na Slovácku, 0:3 s Jabloncem, 0:1 v Příbrami, 2:3 s Bohemians a až v sobotu první letošní bod po remíze 2:2 s Hradcem Králové.

"Po herní stránce byly některé naše zápasy slušné, třeba na Slovácku, ale když dostáváme tak hloupé góly, je to v naší situaci opravdu těžké," říká Cipro.

V posledních dvou kolech si "užil" dvou houpaček. Nad "Klokany" vedli Jihočeši 2:0 a ještě zápas prohráli, naopak proti Východočechům dvoubrankový náskok soupeře stáhli. "Ale ještě lepší by bylo, kdybychom ten zápas vyhráli, šance na to byly," ví Cipro, že bodů je málo.

Slavia jich tedy na jaře nezískala o moc víc, všehovšudy dohromady pět. A poslední tři zápasy prohrála. "V čem je jarní problém Slavie? To si netroufnu říct, dovnitř nevidím. Jisté je, že její tabulkové postavení a výsledky určitě neodpovídají síle kádru. Možná se projevuje, že zdravotní potíže trápí Latku, který proto moc nehraje," nepouští se Cipro raději do žádné hloubkové analýzy Slavie.

S jejím trenérem Miroslavem Beránkem v žádném pravidelném kontaktu není. "Jen nedávno jsme se potkali na nějakém semináři, tak jsme se normálně pozdravili a prohodili pár vět, jako s každým druhým," říká Cipro.

Ten rozhodně nelituje toho, že se i jako nejstarší trenér historie ligy do téhle záchranářské mise pustil. "Kousek od Českých Budějovic bydlím, ten klub mám stejně jako Slavii v srdci, abych někam dojížděl, to už by v mém věku bylo asi složité, ale tohle jsem vzal. Šanci zachránit se pořád ještě máme. A dokud bude doutnat, tak o ni bojovat budeme. Situace v tabulce není utěšená, ale klub je natolik stabilizovaný, že třeba výplaty tu hráči dostávají pravidelně, což třeba jinde platit nemusí. Jen jsou samozřejmě nízké, protože prémií za body jsme si na jaře opravdu moc neuhráli. Ale ještě není konec."

reklama