reklama

Čtení na Euro: Blatterova špinavá hra, Srníček, Pep i Zlatan s hlasem sparťana

Zkorumpovaná říše Seppa Blattera se zhroutila. Vše o tajemném pozadí velké fotbalové aféry přináší nová kniha Andrew Jenningse Zkorumpovaná říše Seppa Blattera se zhroutila. Vše o tajemném pozadí velké fotbalové aféry přináší nová kniha Andrew Jenningse autor: Reuters
Před turnajem Euro 2016 vychází v Česku několik zajímavých knižních publikací.

Praha - Fotbaloví fanoušci se dočkali, Euro 2016 startuje dnes večer zápasem Francie-Rumunsko. A v pondělí se ve svém prvním souboji na turnaji představí i čeští reprezentanti, kteří vyzvou Španělsko.

Ať už budou zápasy sledovat přímo na stadionech ve Francii, nebo doma či třeba v restauraci u televize, budou tedy určitě fanoušci v červnu fotbalem pořádně časově vytížení.

Ale pokud se třeba o dovolené vydáváte zároveň někam k moři, můžete si s sebou na deku vzít i knížku o fotbale, abyste přes den nevypadli z tempa.

Na českém trhu se před Eurem objevilo hned několik titulů, které stojí za zmínku.

Milovníci tajů fotbalového zákulisí a příběhů s až kriminálně-špionážní zápletkou můžou sáhnout po knize Špinavá hra, odhalení skandálu FIFA.

Kniha Špinavá hra FIFA, přebal Kniha Špinavá hra FIFA, přebal Foto: Jota

Napsal ji špičkový britský investigativní novinář Andrew Jennings, který touto knihou navázal na svou knihu Faul! Tajný svět FIFA.

V ní už v roce 2007 rozkryl zákulisní šarády, které naplno vyhřezly na povrch v loňském roce, kdy se korupcí prožraná říše řízená Seppem Blatterem rozpadla.

"Andrew Jennings osobně spolupracoval s vyšetřovateli FBI a právě jeho poznatky vedly k tomu, že se případ podařilo dotáhnout. Padla řada obvinění, mnoho osob z gerontokratického vedení FIFA stane před soudem," říká Petr Nosálek, český novinář s pracovní zkušeností z britské BBC, který knihu přeložil.

Pavel Srniček, vlastními slovy. Přebal knihy Pavel Srniček, vlastními slovy. Přebal knihy Foto: Rukopis

Smutná zpráva potkala český fotbal před loňskými Vánocemi. Poté, co se mu při kondičním běhu zastavilo srdce, zemřel nakonec v nemocnici Pavel Srníček. Svíčky za něj zapalovali fanoušci Sparty, kde předtím působil jako trenér brankářů, ale i Baníku Ostrava, kde vyrostl - a velký smutek zachvátil příznivce Newcastle United.

Do jejich srdcí vstoupil férový kluk z Bohumína jako jeden z prvních Čechů, kteří dobyli anglickou Premier League. "Srňa" odešel z tohoto světa jen pár dní poté, co v Anglii pokřtil knížku svých vzpomínek, která právě teď vychází i v Česku.

Na fotbalové poměry jde o velmi otevřenou zpověď slavného fotbalového gólmana, co na Euru v roce 1996 kryl záda Petru Koubovi a sám pak odchytal kontinentální šampionát o čtyři roky později.

Kniha, kterou Pavel Srniček sepsal spolu s britským publicistou Willem Scottem, byla dokonce nominována na People´s Book Prize 2016.

Pep Guardiola. První rok v Mnichově. Přebal knihy Pep Guardiola. První rok v Mnichově. Přebal knihy Foto: Host

Vhled do mysli geniálního fotbalového stratéga z Katalánska jménem Pep Guardiola přináší kniha Martího Perarnaua. Zachycuje první Guardiolovu sezonu v Bayeru Mnichov.

Autor knihy měl přístup na tréninky, taktické přípravy, mohl být Guardiolovi takřka stále po boku. A zachytávat jeho myšlenky, sledovat jeho práci do nejmenšího detailu.

Jak známo, Guardiola přestavěl Bayern Mnichov k obrazu svému, třikrát s ním s obrovským náskokem vyhrál Bundesligu, ale na vítězství v Lize mistrů, na rozdíl od svého předchozího angažmá v Barceloně, nedosáhl.

Teď zkusí uspět na lavičce Manchesteru City, ale jistě nebude bez zajímavosti připomenout si v knize také jeho mnichovskou éru.

Já jsem Zlatan Ibrahimovič. Přebal knížky Já jsem Zlatan Ibrahimovič. Přebal knížky Foto: Host

Na Euru 2016 nebude v modro-žlutém švédském dresu scházet ani největší hvězda Tre kronor, útočník Zlatan Ibrahimovic.

Kniha o zlobivém dítěti světového fotbalu Já jsem Zlatan Ibrahimovič vyšla i v Česku už před časem, nyní ale bude nově k dostání i její audioverze.

Pozoruhodný je fakt, že knihu namluvil vášnivý fotbalový fanoušek, ještě přesněji velký fanda pražské Sparty, herec David Novotný, kterého znáte i ze seriálu Okresní přebor.

reklama