Ďábel Lukaku zlomil skvělé Američany, Belgie postupuje

1. 7. 2014 0:30
Belgie si ve čtvrtfinále světového šampionátu zahraje s Argentinou.
Romelo Lukaku střílí druhou branku do sítě USA, kterou rozhodl o postupu Belgie do čtvrtfinále MS. | Foto: Reuters

Salvador - Belgie je posledním čtvrtfinalistou fotbalového šampionátu v Brazílii. Černý kůň turnaje porazil americké fotbalisty 2:1 po prodloužení a v sobotním čtvrtfinále se utká s Argentinou.

Závěrečné osmifinále nabídlo skvělý fotbal, přestože v úvodních devadesáti minutách nepadl žádný gól. Zápas rozhodl útočník Romelu Lukaku, který nastoupil právě až na prodlouženou půlhodinu.

Nejprve vymyslel první branku pro Kevina de Bruyneho, aby vzápětí skóroval podruhé. Nadšeně hrající Američané dokázali snížit zásluhou střídajícího Juliana Greena, i přes velký tlak ale druhou branku přidat nedokázali.

Zápas jsme v online reportáži sledovali ZDE.

Belgie měla drtivou převahu

Svěřenci Marca Wilmotse nastoupili do utkání v roli mírných favoritů a v prvním poločase ji potvrzovali. Aktivní byl především levý bek Vertonghen, který se blýskl v několika dobrých střeleckých příležitostech. Američané hráli naopak opatrněji, vědomi si síly současného belgického výběru.

Stavidla ofenzivního fotbalu se otevřela po obrátce. Hned po dvou minutách hlavičkoval pod břevno Mertens, brankář Howard ale konečky prstů vyrazil na roh.

V 56. minuty dokonce po hlavičce Origiho zachránilo Klinsmannův tým břevno, na druhé straně se v šanci ocitl Zusi. V závěru normální hrací doby ovšem dominovala Belgie, která si vypracovala dalších pět vyložených šancí. Postupně v nich však selhali Origi, Mirallas, Hazard, Van Buyten a znovu Hazard.

Lukaku vletěl na hřiště a rozhodl

Trest mohl přijít ve třetí minutě nastaveného času, kdy se po přiťuknutí Jonese ocitl sám před Courtoisem Wondolowski, jenže ve stoprocentní šanci poslal míč nad branku.

Belgičané se pak zaslouženě prosadili hned po třech minutách prodloužení. Lukaku, který byl na hřišti dvě minuty, utekl po pravém křídle, ve vápně našel de Bruynea, jenž se vyhnul protihráčům a z úhlu skóroval střelou na zadní tyč.

Lukaku dál řádil a tlačil se do zakončení. Dvakrát jej vychytal Howard, ve 105. minutě už ale na dělovku urostlého forvarda nedosáhl.

Američané se nevzdali a hned po dvou minutách pobytu na hřišti snížil teenager Green. A začalo peklo. Spojené státy otevřely hru a mohly několikrát vyrovnat. Jones těsně minul, Dempseyho zblízka vychytal Courtois a závěrečný tlak už vyrovnání nepřinesl.

Výsledek:

Belgie - USA 2:1 po prodloužení (0:0, 0:0)

Branky: 93. De Bruyne, 105. Lukaku - 107. Green. Rozhodčí: Haimúdí - Etchialí (oba Alž.), Achik (Mar.). ŽK: Kompany - Cameron. Diváci: 51.227.
Belgie: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Fellaini, Witsel - Mertens (60. Mirallas), De Bruyne, Hazard (111. Chadli) - Origi (91. Lukaku). Trenér: Wilmots.
USA: Howard - F. Johnson (32. Yedlin), Gonzalez, Besler, Beasley - J. Jones, Cameron - Zusi (72. Wondolowski), Bradley, Bedoya (105. Green) - Dempsey. Trenér: Klinsmann.