Další fotbalová radost míří do Anglie

SportPlus, ČTK
15. 6. 2006 19:52
Norimberk  - Fotbalisté Anglie si vítězstvím 2:0 nad Trinidadem a Tobagem zajistili postup do dalších bojů světového šampionátu. Uvnitř Galerie a Animace gólu.

Oba góly vstřelili až v posledních sedmi minutách Crouch a Gerrard. Byl u toho už i rekonvalescent Wayne Rooney, kterého kouč Eriksson poslal na hřiště po necelé hodině hry za stavu 0:0.

Eriksson musel pro zranění Nevilla udělat jednu změnu už v základní sestavě a poslal na trávník Garraghera.

Favorit začal lépe a právě Garragher vyslal první střelu na branku v zápase, ale jediný hráč soupeře z nejvyšší anglické soutěže, brankář West Hamu Hislop, si s ní bezpečně poradil. Více práce měl s dělovkou Lamparda, kterou jen vyrazil před sebe, ale obránci mu pomohli, a poté si poradil i se střelou Crouche.

Angličané měli míč více na svých kopačkách, ale nedokázali se prosadit kombinační hrou a ani vysokými míči hledajícími Crouche, kterého úspěšně eliminoval Lawrence. Hru soupeře často uklidňoval čtyřiatřicetiletý Dwight York, který byl dlouhá léta střelcem Manchesteru United a před sedmi lety vyhrál i Ligu mistrů.

Když celek Trinidadu a Tobaga vycítil, že favorit není tak nebezpečný, osmělil se. Ve 36. minutě Robinson minul centr Yorka, ale Stern John hlavičkoval těsně vedle.

Angličané se do šancí dostali až v závěru poločasu, ale naložili s nimi darebně. Lampard přestřelil z deseti metrů, ze značky  pokutového kopu netrefil branku ani zcela volný Crouch. Naopak v poslední minutě po další chybě Robinsona hlavičkoval Stern John a Terry musel vykopávat z brankové čáry.

Trápení v koncovce Angličanů prodloužil Owen, když z hranice malého vápna hlavou mířil do boční sítě. To již Eriksson nevydržel a místo Owena poslal za obrovského nadšení diváků na trávník Rooneyho. Ten nastoupil poprvé po sedmi týdnech, během nichž se léčil ze zlomeniny zánártní kůstku.

S přibývajícím časem tlak Anglie sílil, ale stoupala i nervozita jejích hráčů. Naopak do otevřené obrany se dvakrát vřítil střídající Glen. Při druhém průniku mu Ashley Cole vypíchl míč až v posledním momentě.

Vytouženého gólu se nakonec favorit dočkal. Sedm minut před koncem poslal svůj obávaný centr do vápna Beckham a dvoumetrový Crouch, kterého v ten moment nehlídal jeho osobní strážce Lawrence, rozhodl. V osmém reprezentačním startu vstřelil šestou branku a poslal tým do osmifinále.

Výhru zpečetil v poslední minutě Gerrard, a tak tým z karibské oblasti, který v premiéře senzačně obral o dva body se Švédskem, tentokrát odcházel ze hřiště smutný bez bodu.

Trenér Anglie Sven-Göran Eriksson si oddechl, že konečně jeho střelci skórovali. V prvním zápase se totiž Paraguay porazila sama vlastním gólem. "Trvalo nám dlouho, než jsme soupeře zlomili. Trinidad má fyzicky výborně připravené hráče, kteří brání v osmi lidech," uvedl švédský kouč na tiskové konferenci.

Carlos Edwards z Trinidadu a Tobaga (v červeném) se chystá přeskočit anglického Joe Cola. | Foto: Reuters

Podle kapitána Davida Beckhama byly dva pozdní góly varováním pro soupeře a ukázkou, jak silný charakter anglický tým má. "Nikdy se nevzdáme naděje. To je naše poselství," řekl.

Kouč Trinidadu Leo Beenhakker přijal porážku smířlivě a soupeři popřál hodně štěstí v dalších zápasech šampionátu. "Jasně, že jsme zklamaní, nikdo rád neprohrává. Drželi jsme se dlouho, ale k tomu se musí dávat i góly. S výsledkem však můžeme žít, Anglie má výborný tým," uznal.

Výsledek:
Anglie - Trinidad a Tobago 2:0 (0:0)
Branka:
83. Crouch, 90+1. Gerrard. Rozhodčí: Kamikawa - Hirošima (oba Jap.), Kim Lu Joung (Korea). ŽK: Lampard - Whitley, Theobald, Jones, Hislop, Gray. Diváci: 41.000 (vyprodáno).
Anglie: Robinson - Carragher (58. Lennon), Ferdinand, Terry, A. Cole - Beckham, Lampard, Gerrard, J. Cole (74. Downing) - Owen (58. Rooney), Crouch. Trenér: Eriksson.
Trinidad a Tobago: Hislop - Lawrence, Sancho, Gray, Edwards - Whitley, Birchall, Yorke, Theobald (85. Wise) - Jones (70. Glen), S. John. Trenér: Beenhakker.

1. Anglie 2 2 0 0 3:0 6
2. Švédsko 2 1 1 0 1:0 4
3. Trinidad a Tob. 2 0 1 1 0:2 1
4. Paraguay 2 0 0 2 0:2 0