reklama

Další soudy kolem Bohemky. Řeší znovu přestupy

Městský soud zrušil tresty Přibylovi a Svobodovi

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 se bude znovu zabývat kauzou přestupu hráčů z fotbalového klubu Bohemians 1905.

Pražský městský soud totiž zrušil bývalému řediteli klubu Lukáši Přibylovi a předsedovi dozorčí rady Petru Svobodovi podmíněné tresty, které jim obvodní soud loni v září vyměřil, a případ mu vrátil k novému projednání. Vyplývá to z informací o průběhu řízení zveřejněných na internetu. Žalobci muže viní z poškození věřitele, pokus k tomuto činu a porušení povinnosti v insolvenčním řízení. Oba muži obvinění odmítají.

"Soud rozhodoval v neveřejném zasedání," řekla ČTK mluvčí městského soudu Martina Lhotáková. Více však rozhodnutí komentovat odmítla s odůvodněním, že výsledek jednání nebyl doručen účastníkům řízení.

Čtěte také: Spartu má vést Přibyl, potrestaný v kauze Bohemians

Podle obžaloby oba muži bez souhlasu správce konkurzní podstaty převedli práva k třem hráčům, která byla zapsána v konkurzní podstatě společnosti FC Bohemians Praha. Peníze z přestupů podle spisu nevložili do konkurzní podstaty, ale použili na chod klubu.

Prvoinstanční soud jim za to uložil kromě tříletého trestu podmíněně odloženého na zkušební dobu čtyř let také povinnost společně nahradit škodu ve výši zhruba 8,7 milionu korun. Oběma zároveň na osm let zakázal působit ve statutárních, kontrolních a dozorčích orgánech obchodních společností.

Přibyl se Svobodou jako členové představenstva Bohemians 1905 podle žalobců v polovině dubna 2009 uzavřeli s německým klubem Schalke 04 smlouvu o přestupu Jana Morávka za 2,250.000 eur (nyní zhruba 55 milionů korun). Německý klub Bohemians 1905 zaplatil 300.000 eur (asi 7,5 milionu korun), se zbytkem platby čeká na výsledky soudních sporů kolem vršovického celku.

Bohemians 1905 - Baník Ostrava Fanoušci Bohemians 1905 Foto: Ondřej Besperát

Na začátku roku 2010 pak Přibyl se Svobodou podle spisu uzavřeli smlouvy o přestupu Marka Hovorky do Jablonce a Michala Škody do Viktorie Jirny. Za oba hráče Bohemians 1905 inkasovali celkem 744.000 korun.

Obžaloba muže viní z toho, že tak učinili přesto, že práva ke všem třem hráčům byla k 1. září 2008 zapsána do soupisu majetku konkurzní podstaty FC Bohemians Praha. Nakládat s hráči tak podle spisu mohl jen správce konkurzní podstaty nebo jím pověřený člověk.

Přibyl a Svoboda o tom podle obžaloby věděli, správce konkurzní podstaty Jan Draslar je prý na to opakovaně upozornil. Oba údajně odmítali se správcem spolupracovat a ani nereagovali na výzvu, aby peníze, které za fotbalisty klub dostal, vložili do konkurzní podstaty.

Přibyl se Svobodou odmítají, že jednali protiprávně. Dříve uvedli, že všichni tři fotbalisté z klubu odešli na své přání. O Draslarových upozorněních klub podle Přibyla věděl, nechal si však raději vypracovat právní analýzu u advokátní kanceláře. Ta podle bývalého ředitele klubu obsahovala závěr, že klub může Morávka a případně i další hráče prodat. Podobně prý tehdy hovořila i soudní rozhodnutí týkající se vleklých sporů kolem Bohemians.

Exšéf klubu rovněž dříve uvedl, že kdyby respektovali Draslarovu žádost a Morávka neprodali, ohrozili by jeho kariéru. Kdyby pak peníze z prodeje odvedli do konkurzní podstaty, ohrozili by prý chod Bohemians 1905.

Michal Vejsada, vlastník Bohemky, jež skončila v konkurzu, nesouhlasí s tím, že by správce konkurzní podstaty bránil přestupu hráče Jana Morávka a ohrožoval jeho kariéru. "Souhlasil s přestupem za podmínky, že finanční oobnos z přestupu hráče bude uložen na účtě správce dle zákona do vyřešení vylučovací žaloby, což zejména pan Přibyl navzdory upozornění soudce Harmacha nerespektoval," upozorňuje Vejsada. Ten věří, že Obvodní soud pro Prahu 10 svůj původní rozsudek nezmění.

reklama