reklama

Paralelní justice, vzteká se Blatter. Dostal dalších šest let, navíc zaplatí milion

Sepp Blatter Sepp Blatter autor: Reuters
Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter dostal od etické komise FIFA za korupci další více než šestiletý zákaz působení a pokutu ve výši jednoho milionu švýcarských franků (asi 24 milionů korun).

Původní trest mu vyprší v říjnu, pak vstoupí v platnost nový na šest let a osm měsíců. Stejně byl potrestán i bývalý generální sekretář FIFA Jérome Valcke, jemuž trest začne platit v říjnu 2025.

Komise uvedla, že Blatter porušil etický kód tím, že v mimořádných platbách přijal 23 milionů švýcarských franků a sám udělil odměny ve výši 46 milionů Valckemu, bývalému místopředsedovi FIFA Júliu Grondonovi a bývalému finančnímu řediteli Markusi Kattnerovi. Zmíněné platby souvisejí se světovými šampionáty 2010 a 2014.

Blatter vedl FIFA v letech 1998 až 2015, kdy po vypuknutí rozsáhlého korupčního skandálu odstoupil. V říjnu téhož roku jej etická komise FIFA spolu s tehdejším předsedou UEFA Michelem Platinim suspendovala kvůli podezřelému převodu dvou milionů švýcarských franků z roku 2011. V únoru 2016 jim pak odvolací komise snížila osmiletý zákaz činnosti ve fotbale na šestiletý.

Pětaosmdesátiletý Švýcar, který v poslední době bojuje se zdravotními problémy, čelí vyšetřování švýcarských úřadů kvůli podezření z korupce za období, kdy stál v čele FIFA. Loni v prosinci na něj FIFA navíc podala trestní oznámení kvůli ztrátovému projektu fotbalového muzea v Curychu.

"Je to bolestivé a nepochopitelné rozhodnutí. Etická komise v současné podobě nemá nic společného s nezávislým orgánem, je to spíš prodloužená ruka předsedy FIFA a jeho paralelní justice," vyjádřil se prostřednictvím svého mluvčího k trestu Blatter, který se zotavuje po prosincové operaci srdce.

Sivok: Cinklé zápasy jsem poznal. Kdybych se ozval, slyšel bych "drž hubu a hraj!" Sivok: Cinklé zápasy jsem poznal. Kdybych se ozval, slyšel bych "drž hubu a hraj!" Čtěte zde
reklama