reklama

Další veletoče pod Ještědem. Liberec chce znovu do Evropy

Slovan Liberec vstupuje do nové sezony s velkými ambicemi. Slovan Liberec vstupuje do nové sezony s velkými ambicemi. autor: Milan Kammermayer
Slovan Liberec vstupuje do nové sezony s velkými ambicemi.

Liberec - Fanoušci Slovanu Liberec už si na to zvykli. Jejich fotbalový tým se pravidelně rozprodává, bourá a pak zase složitě nově tvoří. Vysoké ambice ale zůstávají. A to i přes evidentně nižší finanční injekce do klubu od letitého majitele Ludvíka Karla.

"Chceme do základní skupiny Evropské ligy," vyhlašuje sportovní ředitel Jan Nezmar hlavní krátkodobý cíl libereckého týmu. Jaký obrat. Slovan se v jarní části minulé sezony ze všech sil snažil zachránit příslušnost k české fotbalové elitě. Nakonec úspěšně. Nová sezona přináší nové výzvy a podještědský klub chce znovu na výsluní.

Poháry letos, pokud možno i příští rok

"Z krátkodobého pohledu je cílem postoupit do základní skupiny Evropské ligy. Ale tak, aby nám neujel vlak ani v lize. Chtěli bychom se prát o takové umístění, abychom mohli hrát poháry i příští rok," uvedl pro oficiální web Slovanu Liberec sportovní ředitel Jan Nezmar.

Ani tentokrát se přitom klub nevyhnul bolestivému odchodu jedné z největších opor. Tým opustil klíčový záložník Martin Frýdek, který posílil pražskou Spartu. Liberec ale tentokrát nezahálí a tým doplňuje.

Do obrany získal zkušeného Ondřeje Švejdíka, do zálohy Zdeňka Folprechta a Václava Sýkoru, do branky na hostování Tomáše Koubka s Václavem Hladkým. Navíc se mluví o návratu útočníka Michaela Rabušice, který se během angažmá v Itálii neprosadil (více čtěte ZDE).

Luhový: Nový trenér je velká neznámá

Nový trenér Jindřich Trpišovský chce produkovat náročný fotbal s presinkem, velkým nasazením a rychlou přechodovou fází. A podle toho také shání společně s vedením konkrétní posily.

"Přicházím z druholigové soutěže, takže ty nároky budou větší. Cesta bude trnitější," podotkl bývalý kouč Viktorie Žižkov. Právě jeho angažování je podle řady expertů rizikem. Trpišovský nemá zkušenosti z první ligy a také fanoušci nesli jeho příchod na úkor na jaře úspěšného Davida Vavrušky, jenž se nečekaně stěhoval do Teplic, poměrně nelibě.

"Nejsem si vůbec jist silou Liberce v nadcházející sezoně. Nový trenér je jedna velká neznámá," vyjádřil se k šancím Slovanu na svém facebookovém profilu fotbalový expert Milan Luhový.

Vízek: Hůř než loni hrát nebudou

Ladislav Vízek ovšem namítl, že Liberec snad hůř jak v minulé sezoně hrát nemůže.

"Ne ne, hůř hrát nebudou. Trpišovského moc neznám, ale slyšel jsem o něm, že to není vůbec špatný trenér. Určitě má ambice a bude se chtít ukázat. Myslím, že tam má kvalitní mužstvo, navíc si s sebou vzal kluky ze Žižkova, které zná, to může Liberci jen pomoct. Přijde gólman Koubek, ale ten hru nedělá, i předtím tam měli dobré gólmany, a nehráli dobře. Ale věřím, že s novým trenérem tam přišel nový vítr," řekl populární glosátor českého fotbalu serveru Aktuálně.cz.

V zmrtvýchvstání Liberce věří také uznávaný kouč Jiří Plíšek. "Jindra Trpišovský je pracovitý trenér, který si zasloužil šanci. Určitě se bude snažit dát všechno pro úspěch Liberce," konstatoval Plíšek.

Podle něj ale sám kouč nic nezmůže. Důležité je, aby se ve Slovanu zastavil sestupný vývoj financování klubu, který jsme mohli v uplynulých sezonách sledovat.

Plíšek: Záleží i na investicích majitele

"Je to otázka celého vývoje klubu, nakolik bude pan Karl, majitel Slovanu, chtít investovat, protože se netají tím, že hledá nějakého partnera, který by mu pomohl. I tak je ale ten kádr pořád silný. Loni to byla nějaká shoda náhod, že se jim nedařilo. Nakonec ale ukázali, že ten základ je tam silný a zachránili se," podotkl Plíšek.

Jak na tom liberecký Slovan, nově vytvořený, před sezonou je, naznačí už sobotní český superpohár. V něm Trpišovského tým změří síly s úřadujícím mistrem a favoritem ligy Viktorií Plzeň. Online reportáž sledujte zde na Aktuálně.cz.

reklama