reklama

Další z kola ven. FIFA propustila generálního sekretáře Valckeho

Jerome Valcke. Jerome Valcke. autor: Reuters
Mezinárodní fotbalová federace propustila generálního sekretáře Jéromea Valckeho, který je podezřelý z korupce v souvislosti s ilegálním prodejem vstupenek na předloňské mistrovství světa v Brazílii.

Curych - Mezinárodní fotbalová federace propustila generálního sekretáře Jéromea Valckeho, který je podezřelý z korupce v souvislosti s ilegálním prodejem vstupenek na předloňské mistrovství světa v Brazílii. Vyšetřovatelé etické komise FIFA v minulém týdnu pro francouzského funkcionáře navrhli devítiletý zákaz činnosti.

Některé lístky na světový šampionát bylo údajně možné koupit až za trojnásobek ceny, Valcke prý s prodejem vstupenek na černém trhu souhlasil a měl z něj prospěch.

Kvůli vyšetřování byl pětapadesátiletý Francouz původně uvolněn z funkce na 90 dní, před týdnem mu byla končící suspendace prodloužena o dalších 45 dní. Vedle zákazu činnosti ve fotbale vyšetřovatelé pro Valckeho navrhli pokutu 100 tisíc švýcarských franků (asi 2,5 milionu korun). Valcke už dříve označil obvinění za smyšlené a urážlivé.

V roli generálního sekretáře FIFA působil Valcke od roku 2007 a byl pravou rukou prezidenta Seppa Blattera, ze jehož vedení federace čelila několika korupčním aférám. Skandály vyvrcholily zatýkáním funkcionářů loni před květnovou volbou nového šéfa Mezinárodní fotbalové federace. Blatter poté oznámil odchod z funkce a v únoru čeká FIFA nová prezidentská volba.

Zadrženo bylo 27 činovníků, kteří čelí obvinění z uplácení při prodeji vysílacích a marketingových práv. Za korupci byl potrestán také Blatter, jenž stejně jako předseda UEFA Michel Platini dostal osmiletý zákaz působení ve fotbale. Vyšetřovatelé navíc prověřují možné uplácení při volbách pořadatelů světových šampionátů v letech 2018 (Rusko) a 2022 (Katar).

reklama