reklama

Damková aspiruje na pozici členky komise rozhodčích FIFA, potvrdil Řepka

Dagmar Damková by se mohla podílet na řízení fotbalových rozhodčích nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku Dagmar Damková by se mohla podílet na řízení fotbalových rozhodčích nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku autor: ČTK
Vedle křesla v komisi rozhodčích UEFA by se Dagmar Damková mohla dostat ke stejné funkci i ve FIFA, střešní organizaci světového fotbalu.

Praha – Bývalá česká rozhodčí Dagmar Damková aspiruje na další významný posun své kariéry v rámci mezinárodního fotbalu.

Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Prohlédněte zde

"Probíhají jednání o tom, že by se Dagmar Damková mohla stát členkou komise rozhodčích FIFA. Potvrzeno to ale ještě nebylo," říká Rudolf Řepka, generální sekretář Fotbalové asociace ČR.

Damková už nyní působí ve stejné roli na UEFA, tedy organizaci řídící evropský fotbal. Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) řídí fotbal světový.

"Pokud by se to povedlo, pracovala by Dagmar Damková v komisích rozhodčích FIFA i UEFA zároveň," říká Rudolf Řepka.

Z důvodů velkého pracovního vytížení na mezinárodní úrovni nedávno Dagmar Damková odstoupila z pozice členky komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR.

Pikantní je, že v komisi rozhodčích FIFA by se mohla potkat s Michalem Listkiewiczem, polským expertem, která nyní předsedá komisi rozhodčích FAČR. A patří mezi členy současné komise rozhodčích FIFA, jejíž složení si můžete prohlédnout zde.

Poté, co byl letos novým prezidentem FIFA zvolen Gianni Infantino ze Švýcarska, proběhla i reforma orgánů FIFA, včetně výkonného výboru, který byl reformován na dozorčí radu čítající 36 členů.

Původně se hlasitě spekulovalo o tom, že by Damková mohla v tomto novém orgánu reprezentovat UEFA, tedy evropskou kontinentální konfederaci. To se nestalo. Nicméně posléze se diplomatická iniciativa spojená s její osobou koncentrovala na pozici členky komise rozhodčích FIFA.

Pískala finále OH, teď se soudí s rozhodčími

Fotbalista roku 2015: Roman Berbr a Dagmar Damková Dagmar Damková s Romanem Berbrem Foto: Milan Kammermayer

Dagmar Damková, někdejší učitelka jazykové školy, je z Plzně. Za její rozhodcovskou kariérou stál nejprve jako mentor, posléze i jako její životní partner Roman Berbr, nyní český místopředseda FAČR.

Damková se prosadila na mezinárodní scéně jako rozhodčí ženského fotbalu, pískala mimo jiné finále ženského fotbalového turnaje na OH 2008 v Pekingu, zúčastňovala se i dalších olympiád a mistrovství světa.

Stala se první ženou, která jako hlavní sudí pískala i českou fotbalovou ligu, celkem v ní odřídila 45 utkání.

Od roku 2011 je členkou komise rozhodčích UEFA, následně stanula i v čele stejné komise FAČR. Letos na jaře z něj odstoupila, komisi pak krátce vedl Miroslav Tullinger.

V létě byla navzdory odporu Romana Berbra ustanovena v Česku nová komise rozhodčích v čele s Michalem Listkiewiczem. Damková byla její řadovou členkou, ale zasedání se obvykle nezúčastňovala a nedávno na členství v české komisi rezignovala.

Je nadále členkou výkonného výboru FAČR jakožto předsedkyně Řídící komise pro Čechy.

Spolu s Romanem Berbrem vedou několik soudních sporů zejména s bývalými rozhodčími, konkrétně s Liborem Kovaříkem, Tomášem Kovaříkem a Antonínem Kordulou, zažalovali i jejich někdejšího kolegu Radka Kociána a také internacionála Ladislava Vízka.

Kovařík pro DVTV: Berbr je nebezpečím pro celý český fotbal Kovařík pro DVTV: Berbr je nebezpečím pro celý český fotbal Čtěte zde

Po všech požadují omluvu a od některých i finanční satisfakci. Jmenovaní prezentovali v médiích, že české rozhodčí v uplynulých měsících a letech neřídila Damková, ale její partner Roman Berbr. Zmiňovali i řadu jeho údajných dehonestačních praktik, hovořili o Berbrově mocenském vlivu na to, kteří rozhodčí budou na listině a kteří ne.

Berbr s Damkovou, stejně jako několik současných ligových rozhodčích jako Královec či Jílek, odmítli tyto teze jako nepravdivé.

reklama