Dánsko vyhrálo v Arménii, Bulhaři zvítězili na Maltě

10. 9. 2013 23:30
O triumfu Dánska rozhodl gólem z penalty stoper Liverpoolu Daniel Agger.
O triumfu Dánska rozhodl gólem z penalty stoper Liverpoolu Daniel Agger. | Foto: Reuters

Jerevan/Ta'Qali - Fotbalisté Bulharska vyhráli 2:1 na Maltě a v "české" kvalifikační skupině o postup na mistrovství světa si pojistili druhé místo.

Balkánský tým má náskok jednoho bodu na třetí Dánsko, které zvítězilo 1:0 v Arménii, a čtyř bodů na čtvrté Česko.

Postup na brazilský světový šampionát si dvě utkání před koncem zajistily Nizozemsko díky výhře 2:0 v Andoře a Itálie po triumfu 2:1 nad Českem.

Bulhaři se udrželi bod před Dány

Bulharsko tentokrát mělo s Maltou mnohem více problémů než při domácím březnovém utkání (6:0), přestože ho na stadionu v Ta'Qali poslal do vedení už v deváté minutě krajní bek Dimitrov.

Domácí outsider byl po pauze blízko vyrovnání, Schembri však trefil jen brankovou konstrukci.

V 59. minutě sice zvýšil bulharský záložník Gargarov, ale Malta zápas přeci jen zdramatizovala, poté co dvanáct minut před koncem snížil Herrera.

Bulhaři, kteří přivítají český tým na závěr kvalifikace 15. října, ale už těsný náskok udrželi.

Dánové vyhráli díky penaltě

Arménie nenavázala na páteční výhru 2:1 z Prahy a potvrdila špatnou formu na domácím hřišti, kde i počtvrté v kvalifikaci prohrála.

Dánsku v Jerevanu zařídil nejtěsnější vítězství kapitán a stoper Agger proměněnou penaltou ze 73. minuty. Před ní domácí bek Harojan fauloval Fischera a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

Seveřané oslabenému soupeři vrátili červnovou porážku 0:4 ze svého stadionu a zůstali ve hře o postup do baráže.

Ibra přiblížil baráž gólem v 1. minutě

Kazachstán vedený českým trenérem Beránkem podlehl v Astaně Švédsku 0:1. Jedinou branku zápasu, který vedl český rozhodčí Zelinka, vstřelil už ve 27. vteřině kapitán Ibrahimovic.

Byl to nejrychlejší gól Švédska od roku 1912, kdy Lorichs skóroval proti Finsku už po dvanácti vteřinách.

Nizozemsko zvítězilo v Andoře díky dvěma zásahům kanonýra Van Persieho v rozmezí čtyř minut druhé půle.

Mužstvo Louise van Gaala potvrdilo suverenitu ve skupině D, vyhrálo sedmý z osmi zápasů a už nepřijde o prvenství. "Oranjes" v Brazílii budou obhajovat stříbro z minulého MS v Jihoafrické republice.

Německo a Švýcarsko blízko postupu

Velmi blízko světovému šampionátu je Německo po vítězství 3:0 na Faerských ostrovech.

Svěřenci Joachima Löwa mají dva zápasy před koncem ve skupině C pětibodový náskok na druhé Švédsko, s nímž se ještě v říjnu utkají.

V podobné situaci jako Německo je Švýcarsko. To má po výhře 2:0 v Norsku v kvalifikační skupině E rovněž náskok pěti bodů na druhý Island.

Skupina B:

Jerevan: Arménie - Dánsko 0:1 (0:0)

Branka: 73. Agger z pen. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). ČK: 73. Harojan (Arm.).
Arménie: Kasparov - Hovhanisjan, Harojan, Mchojan, Hajrapetjan - Mkrtčjan (28. Sarkisov, 46. Adamjan), Edigarjan - Özbiliz, Mchitarjan, Kazarjan - Pizzelli (70. Manojan). Trenér: Manisjan.
Dánsko: Andersen - Zimling (45. Sloth), Bjelland, Agger, Boilesen - Ankersen - Kvist, Eriksen, Braithwaite (66. Fischer), Nielsen (83. Christoffersen) - Krohn-Dehli. Trenér: Olsen.

Ta'Qali: Malta - Bulharsko 1:2 (0:1)

Branky: 77. Herrera - 9. Dimitrov, 59. Gargorov. Rozhodčí: Tudor (Rum.).
Malta: Haber - A. Muscat, Dimech, Agius, Failla (65. Fenech) - Herrera, Sciberras, R. Muscat - Camilleri (82. Caruana), Schembri - Mifsud (76. Vella). Trenér: Ghedin.
Bulharsko: Michajlov - Dimitrov, Bodurov, Ivanov, Minev - Nedělev (66. Delev), Djakov, G. Milanov (81. Zlatinski) - Gadžev, Popov - Gargorov (60. Rangelov). Trenér: Penev.

Skopje: Makedonie - Skotsko 1:2 (0:0)

Branky: 84. Kostovski - 60. Anya, 89. Maloney. Rozhodčí: Fautrel (Fr.).

Cardiff: Wales - Srbsko 0:3 (0:2)

Branky: 8. Djordjevič, 39. Kolarov, 55. Markovič. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Astana: Kazachstán - Švédsko 0:1 (0:1)

Branka: 1. Ibrahimovic. Rozhodčí: Zelinka.

Vídeň: Rakousko - Irsko 1:0 (0:0)

Branka: 84. Alaba. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).

Tórshavn: Faerské ostrovy - Německo 0:3 (0:1)

Branky: 23. Mertesacker, 74. Özil z pen., 84. Müller. ČK: 73. Gregersen (Faer. ostr.). Rozhodčí: Mažeika (Lot.).

Bukurešť: Rumunsko - Turecko 0:2 (0:1)

Branky: 22. Yilmaz, 90.+5 Erding. Rozhodčí: Moen (Nor.).

Budapešť: Maďarsko - Estonsko 5:1 (3:0)

Branky: 11. vlastní Klavan, 21. Hajnal, 41. Böde, 69. Németh, 85. Dzsudzsák - 48. Kink. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Andorra la Vella: Andorra - Nizozemsko 0:2 (0:0)

Branky: 50. a 54. Van Persie. Rozhodčí: Vučemilovič-Šimunovič (Chorv.).

Oslo: Norsko - Švýcarsko 0:2 (0:1)

Branky: 12. a 51. Schär. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Nikósie: Kypr - Slovinsko 0:2 (0:1)

Branky: 12. Novakovič, 80. Iličič. Rozhodčí: Buquet (Fr.).

Reykjavík: Island - Albánie 2:1 (1:1)

Branky: 14. Bjarnason, 47. Sigthórsson - 9. Rama. Rozhodčí: Marriner (Angl.).

Petrohrad: Rusko - Izrael 3:1 (0:0)

Branky: 50. Berezuckij, 52. Kokorin, 74. Glušakov - 90.+3 Zaháví. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

Lucemburk: Lucembursko - Severní Irsko 3:2 (1:1)

Branky: 45.+2 Joachim, 78. Bensi, 88. Jänisch - 14. Paterson, 82. McAuley. Rozhodčí: Malek (Pol.).

Skupina G:

Marijampole: Litva - Lichtenštejnsko 2:0 (2:0)

Branky: 18. Matulevičius, 40. Kijanskas. Rozhodčí: Silagava (Gruz.).

Žilina: Slovensko - Bosna a Hercegovina 1:2 (1:0)

Branky: 42. Hamšík - 70. Bičakčič, 78. Hajrovič. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).

Pireus: Řecko - Lotyšsko 1:0 (0:0)

Branka: 58. Salpingidis. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 90.+3 Katsuranis - 86. Rugins.

Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Serravalle: San Marino - Polsko 1:5 (1:3)

Branky: 22. Della Valle - 10. a 66. Zielinsky, 23. Blaszczykowski, 34. Sobota, 75. Mierzejewski. Rozhodčí: Borg (Malta).

Tbilisi: Gruzie - Finsko 0:1 (0:0)

Branka: 74. Eremenko z pen. Rozhodčí: Trattu (Kypr.). ČK: 75. Kankava (Gruzie).

Gomel: Bělorusko - Francie 2:4 (1:0)

Branky: 32. Filipenko, 57. Kalašev - 47. z pen. a 64. Ribéry, 70. Nasri, 73. Pogba. Rozhodčí: Orsato (It.).

1. Španělsko 6 4 2 0 10:2 14
2. Francie 7 4 2 1 12:6 14
3. Finsko 7 2 3 2 5:6 9
4. Gruzie 7 1 2 4 3:8 5
5. Bělorusko 7 1 1 5 6:14 4