reklama

Dejte už gól! Bílkův tým je impotentní, Straka nabízí lék

František Straka jako reprezentační kouč Maltu porazil. Co radí Michalu Bílkovi? František Straka jako reprezentační kouč Maltu porazil. Co radí Michalu Bílkovi? autor: CPA - Eduard Erben
Maltě už reprezentace gól dát musí. Straka radí hrát na dva hroty, Bittengel na tři

Praha - Je to ta nejotřepanější hláška, co ve fotbale můžete zaslechnout. Jenže na Bílkovu reprezentaci teď padne jako ulitá: Kdo nedá gól, nevyhrává.

A Pekhart a spol. nedali gól už nekonečných 378 minut. Neskórovali na Euru proti Portugalsku, v přípravě na Ukrajině, v kvalifikaci MS v Dánsku ani v odfláknutém přátelském duelu s Finskem.

Potíž je v tom, že se "český lev" v pátek utká s Maltou. A je bezpodmínečně nutné, aby si své tupé drápy už konečně nabrousil. Protože jinak se na MS do Brazílie podívá opravdu jen těžko.

Tváře Bílek nevyměnil. Co herní tvář?

Rady, aby svůj střelecky neškodný kádr oživil o nějakou novou tvář, kouč Michal Bílek nevyslyšel.

Náznaky, že by mohl donominovat trondheimského ostřelovače Dočkala, jihlavského kanonýra Tecla nebo snad Ordoše ze Sigmy, zůstaly jen v rovině planých slov.

A Václav Kadlec si výkony proti Bilbau a Baníku návrat do českého A-týmu nevydobyl, pojede s "21" na baráž do Ruska.

Kadlec tedy vypadl, ostatní lidé v týmu zůstali stejní jako posledně. "Takže je potřeba jinak hrát, změnit styl," odtuší snadno František Staka, který už trénoval Spartu i Slavii.

Straka: Chce to duo typu Koller-Baroš

A také reprezentaci. Sice v jednom jediném utkání, ale zato zrovna proti Maltě (1:0, příprava v červnu 2009). Co tedy radí?

"Jednoznačně hrát na dva útočníky. Nejvíc by se na Maltu hodila dvojice podobná tandemu Koller - Baroš," říká Straka.

Jenže kopie takových dvou typů v současném Bílkově kádru nejspíš nejsou. V pokutovém území se nejlíp orientují Pekhart s Lafatou, to Vydra či Rezek pasují spíš na křídlo.

A kombinací Pekhart + Lafata si Straka není jistý. "Oni si jsou dost podobní, museli by si vyhovět, nepřekážet si navzájem v šestnáctce, každý by si musel najít svůj protor a roli. Ale není to nemožné," přemítá Straka nahlas.

"O Grigovi se Skuhravým se před lety také tvrdilo, že spolu nemůžou hrát - a kolik nastříleli gólů!" vzpomíná na legendární dvojici Sparty konce 80. let.

Bittengel: Hrajte agresivně a na tři hroty!

Tomáš Pekhart z Norimberka je opravdu speciální případ. V národním týmu zaznamenal už 16 startů, ale gól ještě nevstřelil.

"To víte, že takové věci fotbalista nosí v hlavě. Ti kluci čtou o tom, jak dlouho už nedali gól, úplně oprostit se od toho asi nemohou. Ale musí je to vyburcovat, aby s tím něco udělali," říká Günter Bittengel, chlapík s dlouholetými zkušenostmi z bundesligy a sportovní ředitel Dukly.

Bílkovi ale radí jiný taktický recept než Straka. Nenavrhuje totiž hru se dvěma útočníky, ale hned se třemi!

Reprezentace přitom nastupuje s křídelními hráči pravidelně. "Ale proti  Maltě to musí být opravdu ostré hroty, vysunuté úplně dopředu. Proti tomuhle soupeři není potřeba tolik zajišťovat jako jindy. S plnou agresivitou se musí tlačit na maximální ofenzivu," nehledá Bittengel kompromisy.

"Vzpomeňte si, jaký tlak dokázala Plzeň vystupňovat, když měla na křídlech Pilaře a Petrželu. Přesně tak musí hrát reprezentace proti Maltě," míní Bittengel, bývalý hráč Uerdingenu.

Lafata: Ať to někdo trefí třeba zadkem

"I kdyby to někdo trefil zadkem, hlavně ať to tam padne," přitakává David Lafata, že takhle už to dál nejde.

Kdyby snad přesto Bílkovi hoši zase gól nedali, překonali by český rekord. Ten činí 459 impotentních minut. Tu sérii rozjel na konci neúspěšné kvalifikace o MS 2010 Ivan Hašek v říjnu 2009 a dokončil Bílek v květnu 2010.

Páteční zápas s Maltou předchází úternímu mači, ve kterém se pak Česko na Letné utká s Bulhary, opět v boji o kvalifikační body.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama