Sparta přišla o výhru v Jablonci kvůli penaltě, Plzeň smetla Příbram

Aktualizováno 13. 9. 2015 20:24
Fotbalisté Sparty podruhé v letošním ročníku Synot ligy ztratili body, v Jablonci remizovali 1:1. Plzeň excelovala na hřišti Příbrami.
Střídající Wágner proměnil penaltu a Jablonec remizoval se Spartou.
Střídající Wágner proměnil penaltu a Jablonec remizoval se Spartou. | Foto: ČTK

Jablonec - Šlágr kola skončil remízou. Fotbalisté Sparty přišli na hřišti Jablonce o výhru až kvůli pokutovému kopu nařízenému v samém závěru utkání. Pražané vedli po brance kanonýra Davida Lafaty, z penalty ale vyrovnal Tomáš Wágner.

Letenští ztratili podruhé v letošní sezoně body, ovšem stále jsou neporaženi a ligu vedou o dva body před Libercem. Jablonečtí nedokázali ani ve třetím domácím utkání ročníku vyhrát.

Ve druhém nedělním duelu Viktoria Plzeň excelovala na půdě Příbrami, kde zvítězila jasně 4:0. Dvě branky vstřelil David Limberský, tu první však oslavil poměrně kontroverzním způsobem (více čtěte ZDE). Západočeši se díky tříbodovému zisku přiblížili k první Spartě na rozdíl tří bodů.

Z první půle bolely oči

Přestože název jabloneckého stadionu Na Střelnici vybízí k ofenzivním manévrům, v příjemném počasí babího léta se toho v prvním poločase na zeleném pažitu příliš zajímavého nedělo. Důkazem budiž fakt, že nikdo z hráčů nedokázal trefil během 45 minut brankový prostor.

O rozruch se tak postarali hosté sami chybami v rozehrávce a špatným pohybem beke Steinhöfera, který za mizerný výkon zaplatil poločasovým střídáním, kdy jej nahradil Krejčí.

"Byla to vynucená změna, hra na naší pravé straně se mi vůbec nelíbila, když se tam stáhl Frýdek, bylo to něco jiného," řekl v rozhovoru pro O2 Sport po zápase hostující kouč Zdeněk Ščasný.

Bičík měl více práce než Hrubý

O co nudnější byla první půle, o to napínavější byla ta druhá. Už ve 46. minutě vytěsnil Bičík hlavičku Tecla na břevno a hra se přelévala ze strany na stranu. Tempo hry zbrzdila pouze střídání a také tupost některých sparťanských příznivců, kteří poděkovali za benevolenci pořadatelů v podobě rozšíření sektoru pro hostující fanoušky i za jednu z branek vhozením dvou dýmovnic na hřiště.

Co se fotbalového dění týče, bylo ale daleko rušněji na druhé straně hřiště, kdy musel ukazovat svoje umění Bičik. Postupně si na něm vylámali zuby Mingazov, Pospíšil i Beneš. Ten už v době, kdy na Sparta vedla 1:0.

To Holek našel v 76. minutě z poloviny hřiště naběhnuvšího Dočkala, ten si jedním dotekem míč zpracoval, druhým poslal na hlavu Lafaty a ten věděl, co s ním má dělat. Pro sparťanského střelce to byl devátý gól v osmém soutěžním zápase Synot ligy v řadě, čímž se postaral o nový rekord.

Šilhavému vyšla střídání

Domácí kouč na nepříznivý vývoj reagoval posílením ofenzivy a sázka na trojlístek Crnkić, Wágner a Doležal se mu vyplatila. Prvně jmenovaný vybojoval v 83. minutě po faulu Hybše penaltu, kterou druhý bezpečně proměnil – 1:1.

V závěru to hořelo před oběma brankami, střelami se neprosadil opět Mingazov a také Karavajev, v nastavení pak gólovou hlavičku Lafaty po rohu Dočkal vyrazil nad Hrubý. "Z ohledem na vývoj zápasu bod bereme, rozdíl zůstal na pěti bodech, ale liga teprve začala," zhodnotil výsledek domácí lodivod Jaroslav Šilhavý.

"Nejsem spokojený se ztrátou dvou bodů i předvedené výkonu. Bylo to průměrné utkání, my máme na to, abychom hráli daleko lépe," přidal svůj pohled na konečnou dělbu bodů Ščasný.

Plzeň pod Krejčím opět neinkasovala

Úřadující mistr z Plzně vyhrál bez inkasované branky i čtvrtý soutěžní duel pod novým koučem Karlem Krejčím a stáhl náskok vedoucí Sparty Praha na tři body.

Vedení klubu Limberskému po jeho incidentu v noci ze středy na čtvrtek sebralo kapitánskou pásku, kterou si navlékl Procházka, ze základní sestavy ale reprezentační bek nevypadl a od začátku se snažil svůj zkrat aspoň trochu odčinit.

V desáté minutě se po chybě Hájovského dostal k míči a z podobné pozice, z jaké před týdnem přispěl vedoucím gólem k výhře reprezentace 2:1 v Lotyšsku, prostřelil brankáře Hrušku. Trefu oslavil tím, že předstíral, jak točí volantem.

Příbram za nepříznivého stavu přidala, ale k větším šancím ji plzeňská obrana nepustila. Naopak po nevydařeném signálu domácích z přímého kopu vyrazili hosté do brejku a Kopicovi zkazil po jeho střele radost Hruška.

Kopic skvěle zařídil gól pro Ďuriše

V 28. minutě už ale hostující záložník mohl slavit, když vyškolil jednoho z příbramských zadáků a předložil míč před branku Ďurišovi, který jej doklepl do sítě a navázal na dvě trefy z minulého kola s Olomoucí.

V 39. minutě mohl slovenský útočník přidat svůj druhý gól v zápase, jeho hlavičku po Kovaříkově přesném centru ale skvěle vyrazil Hruška. Domácí zahrozili až těsně před pauzou, kdy si těžký míč za obranu zpracoval Bednář, ovšem Kozáčika nepropálil.

Ďuriš hýřil aktivitou i po přestávce. V 51. minutě v těžké pozici mířil z voleje na dlouho nohu, vzápětí doklepl míč do sítě po Rajtoralově střele do tyče, ale kvůli ofsajdu branka neplatila. Pak si Ďuriš naskočil na centr z rohu a hlavou trefil tyč.

Na domácí branku se valil jeden útok za druhým a za chvíli pro změnu zkazil ofsajd radost z gólu Kovaříkovi. Z další šance už plzeňský záložník skóroval, když na bližší tyči usměrnil do sítě míč po Ďurišově přihrávce.

Plzeň dohrávala duel v exhibičním duchu. Agilního Ďuriše ještě vychytal Hruška, ale v 76. minutě už přišel čtvrtý gól. Limberského tečovaná střela zapadla obloukem do sítě a plzeňský bek se poprvé v ligové kariéře trefil dvakrát v jednom utkání. Pátou branku mohl přidat Petržela, ale Hrušku potřetí zachránila tyč.

6. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 84. Wágner z pen. - 76. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Blažej, Hock. ŽK: Brabec, Hybš, Matějovský (všichni Sparta). Diváci: 6012.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Karavajev - Masopust (65. Wágner), Hübschman, Pospíšil, Greguš (81. Martin Doležal I.), Mingazov - Tecl (76. Crnkič). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Bičík - Holek, Costa, Hybš - Steinhöfer (46. L. Krejčí), Matějovský, Dočkal, Hušbauer (61. Fatai), Jiráček (72. Brabec) - Frýdek, Lafata. Trenér: Ščasný.

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 0:4 (0:2)

Branky: 10. a 76. Limberský, 28. Ďuriš, 61. Kovařík. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Vysloužil. ŽK: Pilík, Bednář, Divíšek - Kovařík.

Příbram: Hruška - Sus, Hájovský (66. Dosoudil), Zápotočný, Divíšek - Pilík, Hnaníček, Rezek, Barák (82. Januška), Hadaščok - Bednář (74. Rys). Trenér: Tobiáš.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský (83. Kučera), Vaněk - Kopic (69. Petržela), Hořava, Kovařík - Ďuriš (76. Holenda). Trenér: K. Krejčí.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16