reklama

Maradona byl křehký člověk, fotbalový básník, vzpomíná papež. Sám byl "tvrdá noha"

Diego Maradona. Diego Maradona. Foto: Reuters
Papež František označil v novoročním rozhovoru pro italský sportovní deník Gazzetta dello Sport svého zesnulého argentinského krajana Diega Maradonu za básníka fotbalu.

Čtyřiaosmdesátiletá hlava katolické církve se s jedním z nejlepších hráčů historie, jenž loni v listopadu podlehl v 60 letech infarktu, setkala v roce 2014.

"Maradona byl na hřišti básník, velký šampion, který přinášel radost milionům lidí, v Argentině i v Neapoli. Byl to ale také velmi křehký člověk," uvedl papež o Maradonovi, jenž se potýkal se závislostmi na alkoholu a drogách.

Dva celosvětově známí Argentinci se setkali před více než šesti lety ve Vatikánu před charitativní fotbalovým zápasem, jenž se hrál pod papežovu záštitou.

"S potěšením vzpomínám na to, co (Maradona) dělal pro nadaci Scholas Occurrentes, jež se celosvětově stará o potřebné," řekl papež, jenž se narodil v argentinské metropoli Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio.

O největším Maradonově triumfu, vítězství na mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku, se budoucí papež dozvěděl až s denním zpožděním. V té době žil ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se učil německy.

"Bylo to vítězství v osamělosti. Neměl jsem nikoho, s kým bych se mohl o radost z tohoto velkého sportovního úspěchu podělit," řekl o finále, v němž Maradonova Argentina porazila 3:2 tým tehdejšího Západního Německa.

Sledujte kariéru Diega Maradony od roku 1971 Reuters |  09:32

František v rozhovoru zavzpomínal i na své vlastní fotbalové zkušenosti. "Jako kluk jsem fotbal miloval, ale nepatřil jsem zdaleka k nejlepším. Byl jsem to, čemu se v Argentině říká 'pata dura', tvrdá noha. Proto jsem musel vždycky do branky," dodal muž, jenž vede katolickou církev od roku 2013.

reklama