reklama

Dítě války, které objevil Plíšek. Džeko vyrukuje na Plzeň

Z bosenského Edina Džeka se v Manchesteru City stal útočník číslo jedna Z bosenského Edina Džeka se v Manchesteru City stal útočník číslo jedna autor: Reuters
Česká liga mu otevřela dveře do světa velkého fotbalu, teď se bosenský útočník Edin Džeko vrátí, aby se postavil Plzni v Lize mistrů.

Praha - Vybuchovaly kolem něho bomby, létaly kulky. Válka ho ale zocelila. Nyní bosenský Edin Džeko sám pálí ostrými na světových fotbalových hřištích. A vděčí za to i českému trenérovi Jiřímu Plíškovi, který ho pro velkou kopanou objevil.

Sedmadvacetiletý útočník se tak může v úterý vrátit na české území v dresu Manchesteru City, aby změřil síly s Plzní v Lize mistrů.

Působí to vlastně jako pohádka. Když se šestiletý Edin schovával s rodinou v malém bytě u babičky před válečnou vřavou, těžko mohl věřit tomu, že se o něho jednou budou prát světové fotbalové velkokluby a utrácet za něho miliony korun.

"Ty vzpomínky nejde vymazat. Vím, že jsem pořád plakal, střílelo se, vybuchovaly bomby. Kdo to nezažil, nepochopí," vyprávěl při svém příchodu do Manchesteru City Džeko anglickým médiím.

Uměl se vypořádávat s překážkami

Více ale od něho neuslyšíte. Nerad o těchto těžkých chvílích mluví. Rodina válku v Bosně přežila, a tatínek tak jakožto bývalý výborný fotbalista mohl svého synka dál vodit na tréninky mládeže Željezničaru Sarajevo.

Právě v tomto klubu začínal mezi muži a v roce 2004 se tu potkal s českým koučem Jiřím Plíškem, který tu strávil v roli hlavního trenéra necelý půlrok.

"Hned se mi líbil jako fotbalista, ale kvitoval jsem i to, jak se vypořádává s překážkami. Hlavně jsem měl takové vnitřní přesvědčení, že je to útočník s velkým potenciálem," přiznal pocity z prvního seznámení s Džekem trenér Plíšek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ukázalo se, že trenérův instinkt nelhal. Proto když se po skončení jeho angažmá v Sarajevu naskytla příležitost, přetáhl si talentovaného Edina do Teplic, kde Plíšek nově trénoval. Ale nic nebylo zadarmo, tehdy devatenáctiletý mladík putoval nejprve na farmu do Ústí nad Labem.

Na začátku potřeboval usadit

"Edin měl tehdy problém pochopit, co obnáší fotbalová profesionalita. Že to není jen o talentu, ale také o poctivém tréninku. A tak dostal lekci, za kterou jsem věřil, že mi bude jednou vděčný. Stalo se. Ani ne za čtrnáct dnů přišel na trénink úplně jiný Edin," vypráví začátky s hvězdou Plíšek.

Možná se v něm trochu projevil charakter bojovníka, který v mládí zažil válku. "Asi získal jiné morální kvality, ale takových kluků tam bylo vícero. Kdo si tím neprošel, tak si to asi neumí představit. Válka vám úplně změní pohled na svět. Edin má dodnes obrovský vztah k Bosně a k Sarajevu," říká trenér.

Kariéra bosenského talentu pak šla rychle vzhůru. V ročníku 2006/2007 nastřílel za Teplice 13 gólů, stal se nejlepším cizincem a bylo jasné, že ho Severočeši dlouho neudrží. Zatímco Teplice za něho dali Sarajevu 25 tisíc eur, Wolfsburg ho od nich koupil za čtyři miliony.

Džeko v Německu neusnul na vavřínech. Další sezonu se stal nejlepším střelcem soutěže a pomohl týmu k triumfu v bundeslize. Brzy bylo jasné, že po něm sáhne nějaký velkoklub.

Prosadil se i ve velké konkurenci

V roce 2011 už i jako zkušený bosenský reprezentant přestupoval do Manchesteru City za 32,5 milionu eur.

"Sleduji jeho kariéru samozřejmě dál, je skvělé, co se mu povedlo. Navíc je v klubu, kde je velký tlak na výsledky a obrovská konkurence."

Právě kvůli velké tlačenici v Citizens se v létě v médiích hodně mluvilo o tom, zda Džeko nepůjde do jiného klubu. Třeba do AC Milán, který miluje už od dětství. Nakonec se rozhodl zůstat, protože o jeho služby stál i nový kouč City Manuel Pellegrini.

"My jsme o tom spolu mluvili už někdy před rokem a říkal jsem mu, ať o pozici bojuje a nevzdává to, že jeho čas přijde, a vidíte, dnes už je zřejmě v Manchesteru City útočníkem číslo jedna," pokračuje Plíšek, se kterým je Džeko stále v kontaktu.

Plíšek: Recept na Plzeň po mně nechtěl

Po losu základních skupiny Ligy mistrů ale bývalému kouči nevolal, aby se zeptal na Plzeň. "To by měl spíš řešit se svým trenérem než se mnou. Sice jsme se teď nedávno viděli, když Slovensko hrálo kvalifikaci s Bosnou, ale taktiku na Plzeň jsme opravdu neprobírali."

A jak někdejší teplický a naposledy také hradecký trenér tipuje úterní souboj Ligy mistrů? Může Plzeň anglického favorita zaskočit?

"Je těžké o Plzni mluvit v souvislosti s překvapením. Vybudovala si na evropské scéně slušné jméno, má zkušenosti a navíc bude hrát doma. Ano, City je sice někde jinde, ale já myslím, že klidně remízu Plzeň uhrát může," věří Západočechům Plíšek. Podívat se ale na tribunu nepřijde, je totiž právě v zahraničí.

Vy můžete úterní zápas Plzně proti Manchesteru City sledovat v naší online reportáži ZDE.

reklama