reklama

Divná aféra. Proč tak dlouho leží u notáře, ptáte se

Zápas Bohemians - Olomouc v minulé sezóně Zápas Bohemians - Olomouc v minulé sezóně autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Debatujete, koho potrestat za uplácení

Praha - Je to případ, v němž dosud padlo více otázek než odpovědí. Kdo koho chtěl uplácet? Jak to mezi Bohemians a Olomoucí bylo? Koho teď potrestat? Hráče? Vedení? Klub, či oba kluby?

Český fotbal má nový úplatkářský skandál. Od uveřejnění odposlechů s Ivanem Horníkem z Viktorie Žižkov uběhly více jak čtyři roky a na světlo se dostala obdobná aféra: peníze a ovlivňování zápasů.

Nařčení z podplácení čelí fotbalisté prvoligové Sigmy Olomouc. O víkendu se objevily zprávy, že hanácký tým v závěru sezóny 2008/09 údajně předal přes svého brankáře Petra Drobisze úplatek hráčům Bohemians Praha.

Tři sta tisíc korun mělo zařídit, aby Bohemians - tým z pražské čtvrti Střížkov - "vypustila" zápas právě s Olomoucí. Obvinění vznesl šéf týmu Bohemians Karel Kapr.

Čtěte více: Liga má nový skandál s úplatky. Haška čeká velký test

Případ vyvolal pod články Aktuálně.cz diskuse čtenářů o korupci v českém fotbale i o tom, zda je nové obvinění dostatečně podložené a kdo za celou aférou může stát.

Nejvíce pochybností budí fakt, že majitel Bohemians (kvůli sporu o jméno s klubem Bohemians 1905 označovaný za "lžibohemku") vyšel s tvrzením o korupci až několik měsíců poté, co se měla odehrát. Na druhou stranu, jak píše čtenář podepsaný Jorka, "i průměrný právník a každý policista v této republice potvrdí, že pokud bude mít v ruce notářsky ověřená prohlášení aktérů, tak jde opravdu do tuhého a nelze se z toho jen tak vykecat."

Jako s Juventusem

Čtenář vystupující pod přezdívkou Misan si myslí, že by se mělo "postupovat co nejpřísněji a udělat z toho odstrašující případ" a dodává: "Žádné ohledy na to, jaký je to klub. Ať je to otloukánek ligy nebo favorit na titul... Se slavným Juventusem se taky nikdo nemazal a šel hezky do druhé ligy."

Vedení olomouckého týmu se dosud k aféře oficiálně nevyjádřilo. Řada čtenářů Aktuálně.cz však vznesla pochybnosti, zda je obvinění pravdivé. Čtenáři se například pozastavují nad tím, že šéf Bohemians Karel Kapr přišel s nařčením až půl roku poté, co uplácení mělo proběhnout. "Možná že se něco stalo… ale Střížkov si to schovával v záloze, aby to vytáhl v pravou chvíli, čímž je spoluviník - měl s tím vyjít na světlo hned," myslí si jeden ze čtenářů.

Šéf klubu Kapr tvrdí: "Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem hráče přesvědčil, aby nechali svá svědectví úředně zadokumentovat. To se nyní povedlo, takže už nic nebránilo zveřejnění," uvedl.

Co si o případu myslíte vy? Jak by měly být týmy potrestány, pokud se obvinění potvrdí? Níže se můžete zapojit do čtenářské diskuse moderované editory Aktuálně.cz.

reklama