Dlouhou nudu ukončil v prodloužení Quaresma. Portugalsko porazilo Chorvaty a je ve čtvrtfinále

25. 6. 2016 23:27
Většinu zápasu to byla opravdu nezáživná podívaná. Osmifinálový duel evropského šampionátu nakonec rozhodli Portugalci až v druhém prodloužení, kdy se prosadil Quaresma a zařídil tak vítězství 1:0 nad Chorvatskem, které skončilo před branami čtvrtfinále.
Do čtvrtfinále Eura postupují Portugalci
Do čtvrtfinále Eura postupují Portugalci | Foto: Reuters

Lens (Francie) - Fotbalisté Portugalska se stali třetím čtvrtfinalistou evropského šampionátu ve Francii. V dnešním šlágru osmifinále udolali vítěze "české" základní skupiny D Chorvatsko 1:0 po prodloužení gólem střídajícího Ricarda Quaresmy ze 117. minuty. Portugalsko se ve čtvrtfinále utká s Polskem.

Portugalci postoupili do čtvrtfinále Eura pošesté za sebou, čímž vytvořili rekord. Naopak Chorvaté po deseti zápasech prohráli a nepotvrdili pozici "černého koně" šampionátu.

Do chorvatské sestavy se vrátilo pět členů základní sestavy v čele s největšími oporami, uzdraveným záložníkem Modričem a útočníkem Mandžukičem. I bez nich balkánský tým v předchozím utkání porazil obhájce titulu Španělsko a vyhrál "českou" skupinu D. Portugalský trenér Santos zase po remíze 3:3 s Maďarskem zamíchal obranou, v níž zůstal jen pilíř Pepe.

Očekávaný šlágr nabídl oproti předpokladům taktickou bitvu s naprostým minimem šancí a poprvé od roku 1980 nemířila v zápase mistrovství Evropy či světa za 90 minut na branku ani jedna střela. Chorvaté sice více drželi míč, ale první možnost měl v 25. minutě soupeř. Rozhodčí přehlédli těsný ofsajd a Pepe po centru z přímého kopu hlavičkoval těsně nad.

Nezáživný fotbal pokračoval i v druhé půli. V 62. minutě si na přímý kop naskočil chorvatský stoper Vida, hlavou ale v dobré pozici minul. Na druhé straně byl hodně málo vidět portugalský kanonýr Ronaldo, který na evropských šampionátech vstřelil osm branek a jediný gól mu chybí k vyrovnání historicky nejlepšího střelce Eura Francouze Platiniho.

Portugalci tak po třech remízách ve skupině dotáhli do nerozhodného výsledku po 90 minutách i svůj čtvrtý zápas na Euru a na řadu muselo přijít prodloužení. V jeho druhé části měl nejprve druhou šanci v utkání stoper Vida, ale chybu portugalského brankáře po rohu nepotrestal.

Závěr prodloužení nabídl strhující podívanou. Chorvat Perišic ve 116. minutě trefil tyč a z protiútoku se prosadili Portugalci. Ronalda ještě po Naniho střílené přihrávce vychytal Subašič, ale dorážející Quaresma už hlavou poslal míč do opuštěné branky a z druhé střely mezi tyče v utkání rozhodl. Vynutit penaltový rozstřel si ještě v nastavení mohl Vida, jenže ani svou třetí šanci neproměnil.

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále (Lens):

Chorvatsko - Portugalsko 0:1 po prodloužení (0:0, 0:0)

Branka: 117. Quaresma. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste - Gil Manzano, Del Cerro (všichni Šp.). ŽK: W. Carvalho (Portug.). Diváci: 33.523.

Chorvatsko: Subašič - Srna, Čorluka (120. Kramarič), Vida, Strinič - Modrič, Badelj - Brozovič, Rakitič (110. Pjaca), Perišič - Mandžukič (88. N. Kalinič). Trenér: Čačič.

Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Mário (87. Quaresma), Silva (108. Danilo), W. Carvalho, Gomes (50. Sanchez) - Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.