reklama

Dočasná revoluce ve fotbale. Trenéři budou moci využít pět střídání místo tří

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Fotbalové týmy budou moci vzhledem ke koronavirové krizi dočasně využívat v zápasech pět střídání místo dosavadních tří. Revoluční změnu pravidel dnes oznámila světová federace FIFA. Novinka bude platit ve všech soutěžích, které skončí do 31. prosince letošního roku.

FIFA uvedla, že bude na jednotlivých organizátorech soutěží, zda změnu využijí. Podle světové federace byla novinka zavedena vzhledem k nabitému kalendáři, který týmy po uvolnění koronavirových opatření a opětovném rozehrání soutěží čeká.

Vzhledem k tomu, aby změna pravidel příliš nenatahovala zápasy, budou mít mužstva na pět střídání k dispozici pouze tři "okna" a pauzu mezi oběma poločasy. FIFA a IFAB ještě podle vývoje v dalších měsících rozhodnou, zda je třeba dočasnou novinku v pravidlech prodloužit.

Téměř všechny soutěže po celém světě byly kvůli šíření nemoci covid-19 přerušeny v průběhu března. Většina zemí plánuje dokončit stávající sezonu, což přinese zhuštěný zápasový program. Jako první oznámili znovuzahájení ročníku v Německu, kde se první a druhá bundesliga znovu začnou hrát 16. května.

Vedení dvou nejvyšších bundesligových soutěží už ve čtvrtek informovalo, že o novince v pravidlech uvažuje, odhlasovat si ji ale ještě musí kluby.

FIFA zároveň povolila všem soutěžím, kterým asistuje videorozhodčí, systém VAR dočasně přestat používat. Rozhodnutí bude opět na každém organizátorovi zvlášť, a to s přihlédnutím ke zdravotním opatřením. Pokud soutěže hodlají video i po koronavirové přestávce dál využívat, musí ho provozovat v plném rozsahu například včetně asistentů VAR.

reklama