Plzeň těsně vyhrála šlágr s Teplicemi, Sparta nad Libercem

V Plzni čaroval Grigar, na Letné Slovan spílal rozhodčímu
Plzeň dál vládne Synot lize i po třetině odehraných zápasů, když doma přehrála Telice 1:0.
Její fanoušci ale měli nervy do poslední minuty.
Hlavním hrdinou Teplic byl totiž gólman Tomáš Grigar.
Nejčastěji na něm ztroskotal plzeňský Václav Pilař, který ale jinak patřil k nejlepším hráčům na hřišti.
5. 10. 2014 17:32
Jediný gól Lukáše Hejdy rozhodl o tom, že Viktoria Plzeň vyhrála šlágr 10. kola Synot ligy nad Teplicemi 1:0.

Praha - Jediný gól Lukáše Hejdy rozhodl o tom, že Viktoria Plzeň vyhrála šlágr 10. kola Synot ligy nad Teplicemi 1:0 a je tak dál v čele soutěže.

Fotbalisté Sparty porazili na Letné 1:0 Liberec. O výhře obhájce titulu rozhodl v 75. minutě z penalty Bořek Dočkal.

Západočeši začali aktivněji

Plzeň měla v souboji týmů, které v prvních devíti kolech jen jednou prohrály, podle očekávání od začátku více ze hry, ale znovu ji trápila koncovka. Ve třinácté minutě se po rohovém kopu před Grigarem zjevil Tecl, jenž při Chramostově zranění dostal v útoku přednost před novou posilou Holendou, ale teplický brankář stihl zasáhnout.

Téměř vzápětí si Vaněk narazil s Petrželou a hosty opět zachránil Grigar. Po následné dorážce Tecl sportovně přiznal, že zahrál míč jako poslední a sudí Kocourek odvolal rohový kop.

V 28. minutě měla Plzeň třetí velkou šanci. Hrošovský obloučkem našel za obranou Koláře, ten se z voleje snažil přehodit hostujícího Grigara, ale minul.

Teplicím v první půli nefungovala předfinální a finální fáze. Předvedly sice několik nadějných brejků, ale nejnebezpečnější byla Krobova střela mimo po nakrátko rozehraném rohu. Naopak těsně před pauzou mohl otevřít skóre Kolář, pálil ale jen do středu branky, kde stál Grigar.

Hejda udeřil z rohového kopu

Nejlepší útok ligy se prosadil až tři minuty po přestávce a pomohl si standardkou. Po nakrátko rozehraném rohu nacentroval Hrošovský na Hejdu, ten přetlačil ve vzduchu hostující kapitána Matulu a balon dojel až do sítě. Plzeňský stoper dal svůj první gól od loňského září.

V 61. minutě mohl zvýšit Pilař, rychlý brejk ale zakončil pouze střelou do tyče a neuspěl ani z dorážky Petržela. Až pak měly svou první větší šanci Teplice. Litsingi si narazil s Vůchem a Viktorii podržel Kozáčik.

Hostující kouč Ščasný postupně nasadil ofenzivní hráče Mahmutoviče s Kapolongem, což přispělo k tomu, že se hra více otevřela. Na jedné straně proti Vaňkově hlavičce i dorážce dobře zasáhl Grigar, na druhé se v pádu neprosadil Mahmutovič a Krob na dlouhou nohu střílel vedle.

Pilařovi dnes gól zřejmě nebyl souzený, deset minut před koncem totiž v další velké mířil kolem vyběhnutého Grigara těsně vedle. Uklidňující druhou branku nepřidal ani střídající Kovařík, který povedenou ranou trefil břevno, ale Západočeši už tři body udrželi.

Sparta nastoupila opět s Konatém

V základní sestavě Sparty stejně jako v týdnu v Evropské lize proti Bernu nastoupil Konaté, ani na lavičce opět nebyl kvůli potížím s kotníkem Hušbauer. Po půlhodině hry navíc domácí přišli také o zraněného Váchu, kterého musel nahradit Mareček.

Právě u Konatého začala první vážná akce úvodního dějství. V 17. minutě záložník z Pobřeží slonoviny našel Krejčího, který přiťuknul Dočkalovi, jeho střelu však liberecký brankář Kolář vyrazil.

O dvacet minut později střílel Konaté po odraženém míči těsně vedle tyče a v ještě větší příležitosti se v závěru poločasu ocitl Kadeřábek, ale jeho pokus na poslední chvíli zablokoval Pimpara.

Liberec byl dlouho nedobytný

Po přestávce jako první zahrozil Liberec po chytře rozehraném rohu, Pavelka ale z voleje zamířil vysoko nad domácí branku. Na druhé straně byl Lafata přesnější, ale s jeho přízemním pokusem si Kolář bez problémů poradil.

Sparta poté soupeře přitlačila, jenže dlouho bez efektu. Po individuální akci neuspěli Konaté s Přikrylem, který dokonce šel sám na Koláře. Obhájce titulu se dočkal až v 75. minutě, kdy penaltu nařízenou za ruku Pokorného proměnil Dočkal.

Sparta se tak minimálně do večera posunula na první místo o dva body před Plzeň. Naopak Liberec si prodloužil čekání na vítězství na čtyři zápasy a od sestupového pásma Slovan dělí pouhé dva body.

Fotbalová Synot liga - 10. kolo:

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branka: 75. Dočkal z pen.. Rozhodčí: Příhoda - Mencl, Urban. ŽK: Frýdek, Šural, Fleišman (všichni Liberec). Diváci: 8475.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Vácha (31. Mareček), Dočkal, Matějovský (86. Kováč) - Konaté, L. Krejčí (70. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.

Liberec: O. Kolář - Coufal, Karišik (69. Pokorný), Pimpara, Fleišman - Mudra (80. Luckassen), Pavelka, Ďubek (84. Calazans), Soungole, Frýdek - Šural. Trenér: Slovák.

Viktoria Plzeň - FK Teplice 1:0 (0:0)

Branka: 48. Hejda. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Hock. ŽK: Litsingi, Krob (oba Teplice). Diváci: 10.213.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (84. Kovařík), D. Kolář (79. Hořava), Pilař - Tecl. Trenér: M. Koubek.

Teplice: Grigar - Lüftner, Jablonský, Matula - Vondrášek (55. Mahmutovič), Takács (64. Kapolongo), Ljevakovič, Krob - Vůch, Litsingi, Nivaldo. Trenér: Ščasný.

1. Plzeň 10 7 2 1 22:8 23
2. Sparta 10 7 1 2 14:4 22
3. Jablonec 10 6 2 2 20:8 20
4. Mladá Boleslav 10 5 2 3 16:7 17
5. Ostrava 10 5 2 3 8:13 17
6. Bohemians Praha 1905 10 5 1 4 15:13 16