reklama

Dojatý Koubek: Vyměnil bych titul za zdraví Čišovského

Uslzená oslava. Plzeňští vyhráli ligu pro Čišovského Podívejte se na obrázky z oslav plzeňského fotbalového titulu. Foto: Tomáš Liška
Trenér plzeňských fotbalistů Miroslav Koubek byl rád, že Západočeši zvládli poslední krok.

Plzeň - Trenér plzeňských fotbalistů Miroslav Koubek byl rád, že Západočeši dnes v 28. ligovém kole porazili Jihlavu 2:0 a využili hned první mečbol k zisku titulu. Za rozhodující kroky v boji o mistrovskou korunu považuje třiašedesátiletý kouč obě výhry nad pražskou Spartou a triumf 2:1 v Jablonci v posledním kole podzimní části.

"Dosáhli jsme svého cíle a je to úleva, že se podařilo proměnit hned první mečbol. Kdyby se to tahalo ještě do dalších týdnů, napětí by se zvyšovalo. Pocit byl víc stresující, protože ten poslední krok není jednoduchý. Já ho podstoupil několikrát v různých soutěžích a pamatuji si přesně, že ty poslední zápasy vždycky takhle jsou," řekl novinářům Koubek, který se po 32 letech dočkal prvního titulu v roli hlavního trenéra.

V sezoně 2009/10 k němu měl blízko s Ostravou, ale Baník v předposledním kole v závěrečných minutách přišel o výhru nad Mladou Boleslaví a nakonec obsadil třetí místo. "Je tam hrozně moc emocí, strašně mě to dojímá. V kariéře to samozřejmě řadím naprosto nejvýš. Ale nepochyboval jsem, věřil jsem pořád. Měli jsme furt náskok, vím, jaké to mužstvo je. Minulé vítězství na Spartě bylo rozhodující úder," mínil Koubek.

Právě výhry v obou zápasech s loňským šampionem Spartou i podzimní vydřené vítězství 2:1 v nastavení v Jablonci považoval za klíčové body v cestě za titulem. "To jsme si nahrábli, to byl bodový záběr ve smyslu plus tři, minus tři. Tyhle zápasy rozhodly," podotkl Koubek. "Titul nám vyhrálo to, že jsme charakterní mužstvo, které má velkou morálku, velkou zkušenost a odolnost," doplnil kouč Viktorie.

Když v srpnu na začátku sezony nahradil odvolaného Dušana Uhrina mladšího, části fanoušků se to nelíbilo. "Zpočátku jsem cítil nějaké invektivy, ale dlouho dobu už je necítím. Bylo třeba odpracovat a dokázat," konstatoval Koubek.

Bude v Plzni pokračovat?

Ve Viktorii mu po sezoně vyprší smlouva, a proto zatím příliš nemyslí na kvalifikaci Ligy mistrů, která Viktorii čeká. "Nemám právo na ni myslet, mám právo myslet jen na dnešní hezký den. Na druhou stranu náznaky ze strany vedení směřovaly k tomu, že určitě se dá pokračovat. Ale jednání ještě neprobíhala, čekalo se na ten konec," přiblížil Koubek.

"Každopádně se nepokládám za někoho, kdo by měl jít do nějakého fotbalového důchodu. Nepřemýšlím tak, že bych řekl, že je to vrchol, zapálím si doutník, který mám v kapse, a skončím. Jsou starší trenéři než já," prohlásil Koubek.

Plzeň si jako šampion zahraje mistrovskou část kvalifikace Ligy mistrů, z níž je papírově snazší cesta do základní skupiny. "Samozřejmě vnímám mezinárodní úroveň. Víme, že jsou skupiny týmů, kde je absolutní vrchol, kde vůbec nemůžeme ani pohlížet. Víme, že je další špička, která je těžce hratelná, a pak je silný evropský průměr, kam patří Viktorka. A pak je nějaký los, nasazení," konstatoval Koubek.

Dojaly ho mistrovské oslavy s Mariánem Čišovským, který kvůli vážné nemoci od loňského dubna nehraje. "Myslím si, že jsem tvrdý člověk, ale slzel jsem. Ne z důvodu, že jsem vyhrál jako trenér ligu s tímto mužstvem, ale byl jsem velice dojat z Mariána," řekl Koubek. "Kdybych ten titul, na který jsem čekal 32 let, mohl vyměnit za to, aby byl Marián zdravý, udělal bych to okamžitě," doplnil.

reklama