reklama

Dortmund a Galatasaray zaplatí za řádění fanoušků miliony

Fanoušci Galatasaraye Istanbul v zápase LM s Borussií Dortmund. Fanoušci Galatasaraye Istanbul v zápase LM s Borussií Dortmund. autor: Reuters
Fotbalové kluby Borussia Dortmund a Galatasaray musejí za chování fanoušků ve vzájemném utkání Ligy mistrů zaplatit UEFA dohromady 102 000 eur (2,8 milionu korun).

Nyon - Fotbalové kluby Borussia Dortmund a Galatasaray musejí za chování fanoušků ve vzájemném utkání Ligy mistrů zaplatit UEFA dohromady 102 000 eur (2,8 milionu korun).

Německý tým vyvázl se sankcí ve výši 32 000 eur, Turci zaplatí 70 000. Disciplinární komise UEFA dnes také potrestala za rasismus běloruský klub BATE Borisov a fotbalovou federaci Ukrajiny.

Zápas Ligy mistrů vyhrála 4. listopadu domácí Borussia, nicméně utkání se málem nedohrálo. Výsledkem řádění fanoušků byli dva zranění policisté, 21 zatčených a 700 obvinění proti problémovým tureckým příznivcům. Borussia si navíc stěžuje, že bylo v sektoru hostů zničeno 250 sedaček a celkovou škodu vyčíslila na 30 000 eur.

Domácí tým dostal pokutu za nedostatečnou organizaci duelu a také za nepokoje v hledišti a házení předmětů. Galatasaray byl potrestán za nepokoje, zapalování a házení světlic a vniknutí fanoušků na hřiště. Navíc se má vedení tureckého klubu do 30 dnů spojit se svými německými protějšky a dohodnout se s nimi, jak se bude podílet na náhradě škod v Signal Iduna Parku.

Borisov uzavře část hlediště, stejně tak i Ukrajina

Částečným uzavřením stadionu v příštím domácím utkání byl potrestán Borisov za chování fanoušků, kteří 21. října v duelu LM se Šachtarem Doněck rasisticky uráželi hostujícího útočníka Luize Adriana. Brazilský kanonýr se pěti góly podílel na výhře ukrajinského celku 7:0.

Za rasismus fanoušků v utkání proti Makedonii bude pykat také Ukrajinský fotbalový svaz. Do pokladny UEFA zaplatí 58 000 eur a bude mít v červnovém kvalifikačním duelu o mistrovství Evropy proti Lucembursku uzavřenou část stadionu.

K incidentům, které zahrnovaly kromě urážlivých symbolů a rasistického chování také oslepování hráčů laserem a prodej alkoholu během zápasu, došlo ve Lvově. Tamní stadion už přitom za obdobné prohřešky dostal od FIFA zákaz hostit utkání kvalifikace o MS 2018.

reklama