Došek hattrickem sestřelil Duklu, derby pro Bohemians

Aktualizováno 20. 9. 2014 22:07
Fotbalisté Slovácka si smlsli v 8. kole Synot ligy na Dukle 5:1. Ve vršovickém derby v Ďolíčku Bohemians porazili Slavii 2:0.
Libor Došek
Libor Došek | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Hattrickem se blýskl Libor Došek, když v zápase 8. kola Synot ligy pomohl Slovácku k drtivé výhře nad Duklou 5:1.

Ve večerním vršovickém derby v Ďolíčku Bohemians porazili Slavii 2:0, která dohrávala bez vyloučeného Nitrianského (81. minuta).

Zbrojovka doma zase senzačně přehrála Liberec 1:0. Poprvé má tři body také Příbram, která vyhrála v Jihlavě 1:0. Jablonec pouze remizoval s Českými Budějovicemi 0:0.

Slovácko udeřilo hned v úvodu

Dukla v předchozích sedmi kolech inkasovala jen čtyřikrát, dnes ale její obrana naprosto selhala. Ráz zápasu dalo hned úvodních pět minut, v nichž se dvakrát prosadil Došek. Ve druhé minutě mu po centru z pravé strany nahrál Kerbr, domácí kanonýr po kličce oklamal zadáky soupeře a přízemní střelou prostřelil brankáře. O tři minuty později Došek střelou z dvaceti metrů trefil horní roh branky.

Z územní převahy vytěžilo Slovácko ve 22. minutě třetí branku. Kerbr napřáhl z levé strany pokutového území a jeho střela zaplachtila do sítě. V 31. minutě Dukla snížila. Marek Hanousek střílel do břevna, Bergrovu hlavičku následně Heča vyrazil pouze před Beauguela a ten zblízka dokopl míč do sítě. Nejlepší střelec Pražanů dal třetí gól v sezoně.

Po změně stran Slovácko pokračovalo v dobrém výkonu a hrozilo z rychlých protiútoků. V 54. minutě po Kerbrově centru Došek hlavou přidal svou třetí branku a počtvrté v ligové kariéře se mohl radovat z hattricku.

Střelecký účet pak uzavřel v 71. minutě po Doškově přihrávce Kalouda, který zakončil krátké sólo přízemní střelou k tyči. Slovácko se dočkalo nejvyššího ligového vítězství od březnového triumfu 5:0 nad Brnem a z posledních čtyři domácích duelů má skóre 15:3.

Králi Vršovic jsou "Klokani"

První střeleckou možnost ve vršovickém derby si vypracovali ve třetí minutě Bohemians, když Šírlova rána skončila vedle tyče. I poté byli domácí aktivnější a soupeře takřka nepouštěli z jeho vlastní poloviny.

Ve 23. minutě Šírlův centr vyrazil slávistický brankář Hrubeš před Mosqueru, ale kolumbijský záložník z voleje přestřelil. Ještě blíže k vedoucí trefě byl za deset minut Bratanovič. Střelou z úhlu těsně minul tyčku, navíc si Nitrianský málem vstřelil vlastní gól.

Jedinou větší možnost hostů měl Škoda, když si naběhl na Nitrianského centr do šestnáctky a hlavičkoval vedle. Úplný závěr půle patřil opět Bohemians. Nejprve střelu Moravce z bezprostřední blízkosti vykopl z brankové čáry stoper Latka a tečovaný pokus Rady už vytáhl gólman Hrubeš.

"Klokani" měli převahu i po změně stran. Bratanovič našel před brankou volného Pauscheka, který místo střely prodloužil na Mikuše a jeho pokus zlikvidoval Hrubeš. Na druhé straně se poprvé blýskl gólman Švenger, když vychytal Juhara.

Domácí pokračovali v náporu, ale také v nebývalém zahazování šancí. Po úniku na levé straně znovu selhal Bratanovič a netrefil prostor tří tyčí. Vysvobození pro Bohemians přišlo po hodině hry. Rozhodčí Orel písknul za sporný kontakt Černého s Mosquerou penaltu a tu se štěstím proměnil kapitán Jindřišek.

Bohemians přečkali šanci Balaje a v 77. minutě přidali druhý gól. Tvrdou střelou se prosadil střídající Lietava. Radost z třetího zásahu o chvíli později překazila Pauschekovi tyčka po dalším zákroku Hrubeše. Zmar Slavie podtrhl v 81. minutě Nitrianský, který dostal druhou žlutou kartu a hodně mu zhořkl jubilejní stý ligový duel v kariéře.

"Klokani" si v této sezoně domácí soutěže připsali premiérové vítězství ve vyprodaném Ďolíčku, Slavia prohrála čtvrtý z pěti posledních duelů.

Tobiáš vydřel venkovní výhru po 17 měsících

Příbram po nevydařeném vstupu do sezony sáhla minulý víkend ke změně trenéra a týmu se ujal dosavadní šéftrenér mládeže Tobiáš, který v minulosti v Příbrami už působil.

Vysočina chtěla před vlastními fanoušky potvrdit bodový import z Hradce Králové a začala aktivně. Po přihrávce Kolouška, mohl skórovat Harba, ale jeho špatného zpracování využil Boháč a skryl míč v rukavicích. Poté ale hra upadla do podprůměru a v hustém dešti se bojovalo hlavně o střed hřiště.

Na další šance si diváci museli počkat až do druhého poločasu. Tu největší z pohledu Jihlavy měl v 53. minutě Jungr, který šel sám na Boháče, který ho ale vychytal a poradil si následně i s jeho dorážkou. Vysočina, která v minulém kole ukončila sérii sedmi zápasů bez vítězství, se dál tlačila na zteč hostující obrany, která je s 18 inkasovanými brankami vůbec nejhorší v první lize.

Byla to však Příbram, kdo se v 63. minutě dočkal branky. Nejzkušenější domácí hráč Koloušek špatně zpracoval míč, ten se dostal k Řezníčkovi, jenž střelou na zadní tyč překonal Hanuše. Vstřelil tak svou čtvrtou branku v sezoně.

Jihlavané ale nechtěli připustit, že by pošesté z osmi odehraných kol nevstřelili branku, a tak vrhli všechny síly do útoku. Místo toho ale šel na druhé straně sám na Hanuše znovu Řezníček, tentokrát ale branku netrefil. Příbram se tak dočkala první venkovní výhry od dubna 2013, kdy vyhrála v Českých Budějovicích.

Brno spasil gólem Sýkora

Těsně před utkáním v Brně se rozpoutal pořádný liják a hřiště vydatně pokropil. Začínalo se tak na podmáčeném terénu, na které se obtížně kombinovalo. Zpočátku duelu byli aktivnější hosté. Jejich největší šanci spálil v desáté minutě po přiklepnutí Frýdka konžský útočník Delarge. Dál už se prosazovala víc Zbrojovka.

Hned po liberecké šanci šli domácí do protiútoku a z pohledné kombinace na pravé straně vytěžili první branku utkání. Vávra našel po sérii narážeček přesným centrem hlavu Sýkory a ten už neměl problém otevřít skóre.

Možná v ještě jasnější šanci se zjevil Sýkora o chvíli později a opět v tom měl prsty Vávra. Osamocený se hnal na libereckého brankáře, nečekanou přihrávkou svého parťáka vybídl ke skórování, Sýkora však ve skluzu branku minul. V závěru poločasu stihla Zbrojovka ještě několikrát roztleskat své příznivce, další gól už ale nepřidala.

Druhý poločas začali hosté opět aktivněji. Nejprve tečoval po rohu míč na břevno Hadaščok, druhou šanci Calazanse zmařil výborným vyběhnutím domácí gólman Hladký. Poté však měla blíž k brance zase Zbrojovka, která podnikala nebezpečné kontry do rozhozené obrany Slovanu. Blízko od úspěchu byl nejprve opět Sýkora a v úplném závěru střídající Hyčka. Jeho tečovaná střela však skončila jen na tyči.

Liberec se na žádný závěrečný tlak nezmohl, diváci tak na stadionu v Srbské ulici nadšeně tleskali brněnským hráčům.

Jablonec nevyužil dlouhou přesilovku

Budějovické plány v Jablonci nabourala 15. minuta. Bývalý jablonecký hráč Vošahlík během chvilky dostal druhou žlutou kartu a musel předčasně pod sprchy. Následný přímý kop v podání Kopice hostující gólman Křížek vyrazil.

České Budějovice už v pátém kole proti Mladé Boleslavi hrály od úvodní poloviny prvního dějství v oslabení a dočkaly se tehdy své dosud jediné výhry v ligové sezoně. Stejně dobře si vedly proti přesile i v Jablonci, který marně dobýval jejich obrannou tvrz.

Neprosadili se Rossi, Jun ani Pospíšil, který ve 34. minutě trefil míč z voleje, ale těsně minul branku Jihočechů. Na druhé straně Hora Hrubého z úhlu nepřekvapil a ve 40. minutě neuspěl jablonecký Rossi.

Druhý poločas začal Jablonec aktivně. Ve 46. minutě trefil domácí Novák Klesu, od kterého se míč odrazil ke Kopicovi, jehož dorážku hostující obránce odkopl do bezpečí. Zlepšit koncovku měl střídající Doležal. Tlak Jablonce sice sílil, ale ve finální fázi byli domácí nepřesní, navíc se mezi tyčemi překonával hostující gólman Křížek.

V 59. minutě vytěsnil Pospíšilovu ránu na roh. V 62. minutě spálil stoprocentní šanci Doležal, který byl zcela sám před brankou, hlavičkou ale trefil jen břevno a míč následně zamířil nad.

V ojedinělé šanci Dynama se neprosadil Benát, jinak Jablonec pevně držel taktovku utkání, ale chyběl mu nápad v koncovce a kvalitní finální přihrávka. Kopic střílel nad, Rossiho hlavičku vytáhl Křížek a přesná nebyla ani Čížkova rána.

Fotbalová Synot liga - 8. kolo:

1. FC Slovácko - Dukla Praha 5:1 (3:1)

Branky: 2., 5. a 55. Došek, 22. Kerbr, 71. Kalouda - 31. Beauguel. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Zeman. ŽK: R. Mezlík - Marek Hanousek. Diváci: 4056.

Slovácko: Heča - Reinberk, R. Mezlík, Košút, Břečka (81. Daníček) - Šumulikoski - Diviš, Kalouda, Valenta (67. Havlík), Kerbr - Došek (74. Dočekal). Trenér Habanec.
Dukla: Chudý - Karavajev, Štetina, Vorel, Matěj Hanousek - Gedeon (46. Čajič), Marek Hanousek, Považanec (77. Hlinka) - Berger, Beauguel, Jakub Mareš (62. Néstor). Trenér: Kozel.

Vysočina Jihlava - 1. FK Příbram 0:1 (0:0)

Branka: 63. Řezníček. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Kotalík. ŽK: Hybš - Pilík, Fillo. Diváků: 3023.

Jihlava: Hanuš - T. Marek, Tlustý, Krejčí, Hybš - Koloušek, Jánoš - Kovář (46. Kukol), Jungr (66. Irobiso), Vaculík (79. Mešanovič) - Harba. Trenér: Rada.
Příbram: Boháč - Sus, Hájovský, Zápotočný, Neves - Hnaníček, Pilík (84. Stratil) - Krameš, Fillo, Zeman (88. Mareš) - Řezníček. Trenér: Tobiáš.

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 10. Sýkora. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Ratajová. ŽK: Košťál - Pavelka, Ďubek, Karišik. Diváci: 3284.

Brno: Hladký - Buchta, Košťál, Schuster - Malík, Fischer, Zavadil, Lutonský - Brigant (68. Hyčka), Vávra (76. Moukanza), Sýkora (81. Šumbera). Trenér: Kotal.
Liberec:
Kolář - Mudra, Pimpara, Karišik, Fleišman - Dydowicz - Ďubek (76. Luckassen), Pavelka, Frýdek, Delarge (57. Calazans) - Hadaščok. Trenér: Slovák.

Baumit Jablonec - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Ardeleánu - Mencl, Kubr. ŽK: Čížek - P. Novák, Vošahlík, Klesa. ČK: 15. Vošahlík. Diváci: 3785.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, F. Novák - Hübschman, Rossi - Kopic, M. Pospíšil (77. Čížek), Mingazov (64. Crnkič) - Jun (58. Martin Doležal I.). Trenér: Šilhavý.
České Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel, P. Novák, Machovec - Vošahlík, Volešák (79. Brunclík), Herzán, Benát (85. Hanzlík), Hora - Linhart (65. Kalod). Trenér: Urban.

Bohemians Praha 1905 - SK Slavia Praha 2:0 (0:0)

Branky: 60. Jindřišek z pen., 77. Lietava. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Hock. ŽK: Mosquera - Gecov, Nitrianský, M. Černý. ČK: 81. Nitrianský. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Šírl - Jindřišek, J. Rada - Moravec (90. Engelmann), Mosquera (88. Bartek), Bratanovič - Mikuš (71. Lietava). Trenér: Pivarník.

Slavia: Hrubeš - Nitrianský, Latka, Bílek, Juhar - M. Černý, Baéz (65. R. Hrubý), Gecov (46. Kodr), Zmrhal - Milan Škoda - Balaj (77. V. Vukadinovič). Trenér: Beránek.

1. Plzeň 7 4 2 1 16:6 14
2. Slovácko 8 4 2 2 19:10 14
3. Jablonec 8 4 2 2 12:8 14
4. Mladá Boleslav 8 4 1 3 11:6 13
5. Sparta 7 4 1 2 8:3 13
6. Bohemians Praha 1905 8 4 1 3 12:12 13