reklama

Dovalil: Je to úleva, ale střelecký prach si asi schováváme

Jakub Dovalil Jakub Dovalil autor: Milan Kammermayer
Trenér fotbalové jednadvacítky Jakub Dovalil přiznal, jak se mu ulevilo, že jeho tým vyhrál generálku na Euro.

Praha - Generálka na Euro se vydařila i bez největších opor. Česká fotbalová jednadvacítka porazila v úterním přátelském utkání Portugalsko 1:0. Trenér Jakub Dovalil tak na tiskové konferenci zářil úsměvy, přestože před zápasem trochu smutnil, že před šampionátem nemůže vyzkoušet všechny hráče.

"Jsem rád, že jsme generálku výsledkově zvládli. Byl to zápas nahoru dolu, Portugalci dali tři břevna, my jsme také nějaké šance nevyužili, ale nakonec jsme dali jeden gól z penalty a vyhráli. Před Eurem to pro nás je vzpruha," řekl Dovalil.

Zápas tedy Češi zvládli i bez Václava Kadlece a Ladislava Krejčího, které jim nakonec trenér áčka Pavel Vrba nepůjčil kvůli přátelskému zápasu na Slovensku. Proti Portugalsku tak Dovalil vyrukoval s téměř jinou jedenáctku než v pátek proti Anglii.

"Chce to gól ze hry"

"Musím hráče pochválit, jak to zvládli. Kluci se přesvědčili, že když ke každému utkání přistoupíme takhle, bude tam nasazení i agresivita a určitá kvalita, tak můžeme nějakým způsobem na Euru fungovat a uspět." 

Ne všechno ale fungovalo, jak mělo a hlavně v prvním poločase lvíčata kazila rozehrávku, ze které plynuly rychlé portugalské kontry. Věcí, na kterých by chtěl trenér ještě před červnovým šampionátem zapracovat, je ale víc.

"Dlouhodobě se potýkáme s přechodovou fází. Sice dáváme góly ze standardek jako proti Dánsku nebo Německu, ale rád bych také viděl nějaký ze hry. Přikryl tam měl dvě šance, které by chtěly proměnit. Věřím ale, že si schováváme střelný prach až na Euro," dodal s úsměvem Dovalil.

Asi největším smolařem českého týmu byl právě sparťanský záložník ve službách Dukly Tomáš Přikryl, který nejprve prohospodařil hlavičku před prázdnou bránou a pak neproměnil sólo, kdy mu při lobu odskočil balón a on minul.

"Lepší než Němci nikdy nebudeme"

"Já jsem rád, že se do těch šancí vůbec dostane, že to neproměnil, přičítám určité nerozehranosti, na podzim ve Spartě moc šancí nedostával, teď už je to v Dukle trochu lepší, já věřím, že to u něj přijde," nezavrhuje Přikryla kouč.

Češi tedy nakonec díky gólu z pokutového kopu v 71. minutě vyhráli, prolomili černou sérii, když třikrát neporazili ani jednoho z účastníků červnového šampionátu.

"Kluci se na sraz těšili, chtěli odčinit ty předešlé výsledky v přípravě, takže jsem jim tuhle výhru moc přál. My asi těžko budeme fotbalově lepší než Němci. Ale pokud budeme bojovat, budeme mít dobrou přechodovou fázi a 12. hráče v podobě diváků v zádech, tak nám to může hodně pomoct," myslí si dovalil.

Zároveň přiznal, že v tuhle chvíli má tak z 80 procent jasno o konečné nominaci. Záležet bude hlavně na tom, jak si povedou ve zbytku jara hráči v klubech. Nyní čeká jeho a celý realizační tým příprava desetidenního soustředění v Rakousku, které lvíčata absolvují na začátku června.

"V plánu jsou dva zápasy, nyní usilovně sháníme soupeře. Rád bych, aby to byly reprezentace a ne kluby," prozradil Dovalil. Národní tým bude v Rakousku od 1. do 10 června. O týden později zahajuje domácí Euro utkání s Dánskem v pražském Edenu.

reklama