reklama

Dovalil: Rok to byl neúspěšný, před Eurem jsem nervózní

Češi si i s dalším soupeřem, se kterým se utkají na červnovém domácím mistrovství Evropy, podělili body. S Němci hráli 1:1. Češi si i s dalším soupeřem, se kterým se utkají na červnovém domácím mistrovství Evropy, podělili body. S Němci hráli 1:1. Foto: Milan Kammermayer
Jedna výhra, dvě remízy a čtyři porážky. Taková je letošní vizitka české fotbalové reprezentace do 21 let. Zatímco seniorská reprezentace zažívá obrození, českým mladíkům se naopak příliš nedařilo.

Praha - Jedna výhra, dvě remízy a čtyři porážky. Taková je letošní vizitka české fotbalové reprezentace do 21 let. Zatímco seniorská reprezentace zažívá obrození, českým mladíkům se v přípravných zápasech před mistrovstvím Evropy, který příští rok v červnu Česko pořádá, naopak příliš nedařilo.

A to si ještě bilanci vylepšili v posledních dvou zápasech - minulý pátek proti Dánsku (2:2) a v úterním duelu proti Německu (1:1), tedy dvěma týmům, které Češi potkají i v červnu v základní skupině Eura.  

"Rok to byl neúspěšný, ale splnil účel. Hlavní pro nás je připravit se na mistrovství Evropy a mužstvo nám krystalizuje. Ale jsem z toho lehce nervózní, protože jsme byli zvyklí vyhrávat a letos jsme prohráli tři zápasy za sebou," řekl novinářům po zápase s Německem trenér českého výběru Jakub Dovalil.

"Tahle generace je taková zvláštní"

Hořekoval také nad tím, že vedle Pavla Kadeřábka, Ladislava Krejčího a Matěje Vydry, kteří v současné chvíli nastupují v seniorském týmu, mu v zápase s Německem chyběli kvůli zdravotním potížím i další opory - Jakub Brabec, Martin Frýdek, Ondřej Petrák či Václav Kadlec. 

"Tahle generace je taková zvláštní, protože za dva roky se nestalo, abychom byli kompletní. Je to škoda, když vypadne Brabec, Frýdek a pak během srazu Kadlec s Petrákem. Lékaři i maséři dělali, co mohli, ale je to i o přístupu hráčů. Když řeknou, že se necítí nebo mají najednou teplotu, tak je tam dát nemůžeme," přiznal Dovalil.

Místo Kadlece tak dostal od začátku zápasu s Německu šanci v útoku Michael Krmenčík a útočník pražské Dukly důvěru Dovalilovi splatil ve 20. minutě, kdy parádním gólem z voleje otevřel skóre. "Byl to nacvičený signál, trénovali jsme to den před zápasem," smál se po zápase Krmenčík.

"Tak to vypadá, když hrají milionáři"

Přiznal však také, že ve druhém poločase byli Němci jasně lepší a že Češi udrželi konečnou remízu 1:1 se štěstím. "Němci byli v prvním poločase laxní, to mě překvapilo. Dvacet minut jsme byli lepší, pak už byli kombinačně někde jinde. No a druhý poločas? Tak to vypadá, když si jdou zahrát milionáři fotbal," smutnil Krmenčík.

I Dovalil přiznal, že jeho výběru došly ve druhém poločase síly. "V rámci možností to byl dobrý výkon, nejsme na takové úrovni, abychom jako v prvním poločase hráli celý zápas," uvedl kouč českého týmu.

"Když po přestávce poslali Němci na hřiště hráče ze základu, byla ve mně malá dušička. Obavy se potvrdily, šancí měli hodně, ale kluci to vybojovali a toho si cením," podotkl Dovalil.

Hrubesch: Měli jsme tu vyhrát

Právě bojovnost jeho týmu by podle něj měla vést k tomu, aby Češi mohli pomýšlet v dalších zápasech na výhru.

"Po Dánsku jsem hráčům zdůrazňoval, že když do hry nedají srdce a bojovnost, tak si můžeme kreslit a stříhat videa, jak chceme, ale takové to ego a síla musí přijít z nich. Dneska to tam bylo a na to musíme navázat," věří Dovalil.

Jeho protějšek, mistr Evropy z roku 1980 Horst Hrubesch, přiznal, že jeho hráči se pomalu rozehrávali, v tom druhém už však hráli prim. "V prvním poločase jsme začali trochu vlažně a byli jsme potrestáni. Ale postupně jsme se do zápasu dostali a nakonec jsme mohli vyhrát i vyšším rozdílem," uvedl kouč Němců.

reklama