5. 9. 2009 22:21
Slovensko - Česko 2:2
Češi nedokázali porazit Slováky
Češi nedokázali porazit Slováky | Foto: Jan Langer

Bratislava (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - Naděje českých fotbalistů na postup na MS sice žijí, ale čím dál více skomírají. V sobotním duelu na bratislavském Tehelném poli totiž svěřenci Ivana Haška jen remizovali 2:2.

Národní tým musel dvakrát dotahovat vedení domácích a přes závěrečný nápor proti oslabenému soupeři se mu vytouženou výhru vybojovat nepodařilo.

Vedení ve skupině si tak upevnili Slováci. Češi zůstávají ve skupině předposlední.

Oba trenéři před úvodním hvizdem překvapili. Ivan Hašek zaskočil zejména složením obranné čtveřice s Kadlecem a Sivokem na stoperu a také vynecháním útočníka Milana Baroše.

Čtěte dále: Hašek zaskočil: Na Slováky bez Rosického i Baroše

V dresu domácích zase trochu nečekaně nastoupil trenérův syn Vladimír Weiss mladší, a to se ukázalo jako velmi dobrý tah, protože mladý záložník Manchesteru City českým hráčům pořádně zatápěl.

Češi začali zápas aktivně

Jenže úvodní minuty patřily jednoznačně českému týmu. Haškův tým s jediným útočníkem Janem Kollerem začal velmi aktivně a po sérii standardních situací měl několik šancí dostat se do vedení.

Připomeňte si utkání minutu po minutě ZDE

Hned v úvodních sekundách kroutil Jaroslav Plašil přímý kop k zadní tyči a brankář Mucha musel vytasit výborný zázkrok.

Tlak po standardkách ukončil Kadlec hlavičkou nad. Záhy mohl skórovat Daniel Pudil, jenž se po zaváhání stoperské dvojice Škrtel, Ďurica dostal do střelecké pozice, ale jeho ránu ze střední vzdálenosti Mucha opět vyrazil.

Slovákům chvíli trvalo, než se z českého tlaku oklepali. Až zhruba po deseti minutách se hra vyrovnala a poprvé naznačil své možnosti drzým únikem po straně Weiss.

Čechům se nedařila hra na Kollera. Dlouhán ze Samary byl dobře pokrytý a když už se dostal k míči, působil trochu nemotorně. Moc se nedařilo ani Jiřímu Štajnerovi, který hru často zpomaloval a směrem dozadu s rychlými Slováky nestíhal.

Čtěte více: Koller: Já a spasitel? Ne. Měl jsem chuť se vrátit

Domácímu týmu se dařilo ucpat střed pole a nedovolit Čechům moc kombinovat. Z bloku pak vyrážel do rychlých kontrů na pár doteků. Zejména s Hamšíkem a Weissem měli čeští hráči co dělat.

První nebezpečnou střelu ze slovenské strany vyslal po dvaceti minutách po rychlém náběhu zpoza šestnáctky Hološko. Pak Hamšík zkoušel po dalším rychlém kontru Čechovu pozornostu u levé tyče.

Česká obrana pak zaspala

Trochu hluché minuty následně ukončil skvělým slalomem Weiss. Od postranní čáry se prokličkoval přes čtyři české hráče a poslal ostrý centr, který však nikoho z jeho spoluhráčů nenašel.

Sivok hrál překvapivě v základu
Sivok hrál překvapivě v základu | Foto: Reuters

Češi zahrozili po delší době až v závěru první půle. Zmatku v šestnáctce po rohovém kopu málem využil Štajner. Míč se k němu dostal na bodu pro penaltu, ale v obležení protihráčů mířil mimo.

V rušném závěru poločasu nejprve nebezpečně pálil po Jarolímově zaváhání zpoza šestnáctky Ďurica a na druhé straně zase musel Mucha řešit ošemetnou situaci po závaru v šestnáctce.

Po přestávce vyběhly na trávník stejné jedenáctky a Čech se musel hned v úvodních sekundách mít na pozoru, když likvidoval ostrou Vittekovu střelu z úhlu.

Pak už ukončil Hašek Kollerovo trápení a poslal na hřiště Milana Baroše. Po jeho dravém úniku se kopal roh, po němž hlavičkoval Sivok zblízka jen těsně vedle Muchovy brány.

Málem se Češi po hodině hry radovali, jenže za pár vteřin dostali české naděje na úspěch drtivou ránu. Vittek odcentroval a Kadlec s Jankulovskim nechali zakončit Šestáka, který střelou k tyči rozjásal Tehelné pole.

Hašek konečně riskoval

Hašek už musel riskovat. Stáhl Jarolíma a do hry poslal dalšího útočníka Necida. A vyplatilo se.

Ex-slávistický forvard vyslal do šestnáctky Štajnera, záložník Hannoveru našel křížnou přihrávku zcela nekrytého Pudila, a ten se podruhé tváří v tvář brankáři Muchovi tentokrát nemýlil.

Češi byli rázem při chuti a po další útočné akci pěkně provětral Muchu Plašil. Jenže pět minut po vyrovnání Haškův tým opět prohrával. Plašil stáhl v šestnáctce Zabavníka a Marek Hamšík se z penalty nemýlil.

Penaltový hrdnina ale záhy mířil pod sprchy. Po faulu na Baroše se pustil do ostré výměny názorů s rozhodčím a po další žluté kartě viděl červenou.

Češi hned začali obléhat slovenskou šestnáctku, kam létal jeden centr za druhým, ale dlouho bez úspěchu.

Naději vykřesal v 84. krátce  Milan Baroš. Dostal se k němu prodloužený Plašilův rohový kop a střelec Galatasaraye uklidil míč do odkryté branky. Více toho hosté nedokázali a tlak v závěru už žádnou šanci nepřinesl.

Výsledek:
Slovensko - Česká republika 2:2 (0:0)
60. Šesták, 73. Hamšík z pen. - 68. Pudil, 84. Baroš. Rozhodčí: Övrebö - Haglund, Nebben (všichni Nor.). ŽK: Hamšík - Grygera. ČK: 75. Hamšík. Diváci: 22.000.
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Weiss (74. Sapara), Štrba, Hamšík - Hološko (87. Jendrišek), Vittek, Šesták (82. M. Čech). Trenér: Weiss.
ČR: P. Čech - Grygera, Sivok, Kadlec, Jankulovski - Hübschman - Štajner (83. Svěrkoš), Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš). Trenér: Hašek.

1. Slovensko 7 5 1 1 19:8 16
2. Severní Irsko 8 4 2 2 13:7 14
3. Polsko 7 3 2 2 19:8 11
4. Slovinsko 7 3 2 2 10:4 11
5. Česká republika 7 2 3 2 8:6 9
6. San Marino 8 0 0 8 1:37 0