4. 2. 2008 23:57
Egypt - Angola 2:1, Kamerun - Tunisko 3:2
Oslava kamerunského gólu v síti Tuniska
Oslava kamerunského gólu v síti Tuniska | Foto: Reuters

Kumasi/Tamale - Až poslední čtvrtfinále přineslo na Africkém poháru národů pořádné drama. Poprvé letos rozhodovalo prodloužení, které v pondělním utkání proti Tunisanům lépe zvládli Kamerunci.

Kamerun se po výhře 3:2 může těšit na semifinále proti pořádající Ghaně, ale na zápas proti Tunisku asi hodně dlouho nezapomene. Utkání přineslo téměř vše, co si může fotbalový divák přát. Chybělo snad jen vyloučení.

Hned po devíti minutách měla každá strana po jedné vyložené šanci, ovšem Geremi a Chikhaoui se ještě neprosadili. Na první gól se čekalo do dvacáté minuty, kdy se nedohodla tuniská obrana s brankářem a Mbia poslal hlavičkou Kamerun do vedení.

Neuběhla ani půlhodina hry a "Lvi" zvýšili už na rozdíl dvou branek. Postaral se o to již zmiňovaný Geremi, jenž poslal z přímého kopu míč přesně do šibenice.

Čtěte více: Africký pohár? Špatný fotbal, korupce i hrozba smrti

Ještě do poločasu Tunisané vzkřísili naděje, Ben Saada snížil na 1:2 a za chvíli mohl tentýž hráč vyrovnat. Vychytal ho kamerunský gólman Kameni. A to bylo na dlouhou dobu vše. Tunisané se pokoušeli o tlak, ale hráči v zeleném výborně bránili.

Nevyplatilo se jim to, protože deset minut před koncem základní hrací doby bylo vyrovnáno. Chikhaoui z otočky poslal zápas do prodloužení.

V tom rozhodla nekoncentrovanost Tuniska. Hned v jeho úvodu totiž Kamerun po dlouhém vhazování vstřelil třetí a vítěznou branku. Neuvěřitelný den korunoval podruhé Stephane Mbia, jehož si fanoušci mohou pamatovat z incidentu s Milanem Barošem. Tento výsledek si už Lvi pohlídali a postoupili do semifinále.

Egypt i bez Zidana postoupil bez větších problémů

Fotbalisté Egypta pokračují v cestě za obhajobou afrického titulu. V pondělním zápase v ghanském Kumasi zdolali Angolu 2:1 a postoupili do semifinále.

V základní sestavě severoafrického týmu překvapivě chyběla největší hvězda, 26letý Mohammed Zidan z Hamburku. Od začátku nenastoupil ani nemocný kapitán Ahmed Hassan, ale na hře mírně favorizovaného mužstva to nebylo dlouho poznat.

Hosny Abd Rabou se raduje z prvního gólu do sítě Angoly
Hosny Abd Rabou se raduje z prvního gólu do sítě Angoly | Foto: Reuters

Vidět byl další egyptský hrot Moteab, jenž se v první šanci objevil ve dvanácté minutě. Proti jeho střele nemusel Lama, brankář Angoly, zasahovat. Míč za jeho záda dostal o deset minut později Hosny Rabou, když proměnil pokutový kop.

Nádherný fotbalový moment zlédli diváci o chvíli později. Fotbalistům Angoly se podařilo vyrovnat a hlavním hrdinou okamžiku byla nová posila Manchesteru United Manucho. Jeho rána z dvaceti metrů se od břevna odrazila do sítě.

Ofenzivní fotbal pokračoval a v tlaku zůstával Egypt. Za svou aktivitu se také dočkal další branky. Postaral se o ni v 38. minutě Zaki, jenž osamocen u jedné tyče neměl problém zakončit.

V dalším průběhu zápasu gól nepadl. Angola se do vyložené šance už nedostala, obhájci titulu je zase nebyli schopni proměnit. Přesto to byli právě Egypťané, kteří se mohli radovat z postupu mezi nejlepší čtyři díky výhře 2:1. V semifinále se utkají s Pobřežím slonoviny.

Egypt - Angola 2:1

Branky: 23. Rabou z pen., 38. Zaki - 28. Manuche