Drtivá výhra za výborný poločas. Sparta - Brno 4:0

Sparta se vrací na druhé místo
Tomáš Řepka
Tomáš Řepka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Tak tomu se říká návrat ve velkém stylu. Po skoro roce a půl byl Tomáš Řepka tím, kdo vedl sparťanské fotbalisty z kabiny letenského stadionu jako kapitán.

A kouzlo pětatřicetiletého obránce zafungovalo, Sparta porazila v pondělní dohrávce 20. kola Brno vysoko 4:0 a její ztráta na Slavii se znovu zmenšila na deset bodů.

Krátkou hostující premiéru si řízný stoper odbyl už při posledním zápase na Žižkově. Vůdcem týmu se stal kvůli zranění Patrika Bergra, jenž tam nemohl nastoupit.

Zápas jsme sledovali on-line

I na straně hostujícího týmu musel kouč Beránek udělat podobnou změnu - Trousila nahradil Tomáš Došek. Absence kapitána a málo chybujícího obránce však byla více než znatelná.

Čtěte dále: Slavia uspěla i v Jablonci. O vítězství rozhodl Pekhart

Neuběhla totiž ani minuta a měnilo se skóre. První akci utkání, kdy se do vápna tlačil Holenda, zbrzdil hostující obránce Mareček jen na roh.

Z gólu se radoval i Roman Hubník
Z gólu se radoval i Roman Hubník | Foto: Václav Rojík, AC Sparta Praha

Svěřenci Jozefa Chovance rychle rozehráli a na vzdálenější tyči se k míči dostal Jiří Kladrubský. Jeho přesné rány pod břevno se gólman Lejsal sice dotkl, vyrazit ji už ale nedokázal.

Ti fanoušci, kteří doufali, že by jim domácí klub v případě nevstřelené branky vrátil vstupné, mohli smutnit. Takových ale na Letné mnoho nebylo, zvláště když z Brna jich do Prahy nepřijela ani stovka. A to hosté netušili, co je ještě čeká.

Bleskový vstup určil ráz dalších minut. Hráči v bílém se osmělovali pomalu. Za zmínku stála snad jen Heinzova dělovka zdálky, mezi tyče se však nevešla. Jinak tahali za kratší konec, jejich útočníci v čele s Pospěchem marně napadali soustředěnou obranu.

Na druhé straně se zato děly věci. Z jednoho brejku mohl skórovat osamocený Holenda, jenže hlavičku poslal vedle. Tlak Sparty pokračoval. Žofčák pak zkusil střelu, která byla zblokována na roh. Z něho namířil Kucka v záklonu další hlavičku nad břevno.

Holenda dal gól i spaloval šance

Jan Holenda se dočkal gólu o chvíli později. Výrazně mu pomohl aktivní Žofčák, jenž z pravé strany nacentroval přímo na čelo padajícího útočníka, jenž se nemýlil.

Jan Holenda
Jan Holenda | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hráč se sedmnáctkou na zádech byl v centru dění i nadále. Za chvíli se dopustil ostrého zákroku na Švejnohu a viděl žlutou kartu. Poté se k němu šťastně odrazil balon a vytáhlý forvard jej ideálně poslal Bonymu Wilfriedovi, jenž střelou k pravé tyči zvýšil na 3:0.

Když se euforie domácích příznivců blížila deliriu, přišel čtvrtý gól. Přesně po půlhodině hry se svého premiérového zásahu dočkal stoper Roman Hubník, jenž na Letné hostuje z Lokomotivu Moskva.

A Sparta si dál dělala, co chtěla. Přihrávky jí vycházely a fanoušci kvitovali jejich aktivitu mohutným aplausem. Střelecké pokusy už tak přesné nebyly.

Holenda například po dokonce dvou samostatných a tedy i gólových únicích nepřekonal vyběhnuvšího Lejsala, to ale fotbalisty v rudém moc nemrzelo. Do kabin se tak brněnští trousili za stavu 4:0.

Tempo opadlo a Brno se zvedlo

Do druhé půle poslal kouč Beránek dvě nové tváře. Herní projev Brna to oživilo, exhibiční konec úvodního dějství byl rázem pryč, hosté dokonce donutili Řepku k výraznější aktivitě.

Obránce musel nejprve vyskočit hodně vysoko, aby zlikvidoval postup Pospěcha. Těsně před šedesátou minutou zase vyčinil spoluhráčům, kteří málem nechali střídajícího Schneidera vystřelit z hranice vápna.

Místo balonu však nový muž na hřišti bolestivě zasáhl Kladrubského, jenž se po chvíli ošetřování vrátil na hřiště. Podobných momentů přibývalo, hra se kouskovala, což bylo poznat i na větším počtu nedovolených zákroků.

Co se týče Letenských, tak ti hlídali a hlídali svůj čtyřbrankový náskok. Fanoušci se skoro už nudili, než v jednasedmdesáté minutě skončil míč popáté za Lejsalem. Ránu Matušoviče ale v ofsajdové pozici tečoval Kladrubský, a tak nebyl gól uznán.

Snad nejzajímavějším momentem ze druhé půle bylo vhození dělobuchu z domácího kotle, na nějž však reagovali ostatní příznivci hromovým pískotem.

Fotbalisté Sparty už v poklidu dokráčeli k jasné výhře a mohli spolu s deseti tisícovkami fanoušků oslavovat první jarní domácí výhru.