Fotbalová dvacítka zcela zastínila starší ročníky
Miroslav Soukup - trenérský mág.
Miroslav Soukup - trenérský mág. | Foto: Reuters

Praha - Po nepřesvědčivých výkonech českého reprezentačního "áčka" a nepovedeném evropském šampionátu jedenadvacítek se přeci jen zdá, že český fotbal na tom není tak špatně.

Reprezentace mladíků do dvaceti let vybojovala na mistrovství světa v Kanadě stříbrné medaile.

Cesta k úspěchu však nebyla vůbec jednoduchá. Český tým stál nejednou na hranici vyřazení z turnaje a i velká dávka štěstí mladíkům pomohla k dosažení životního úspěchu.

ČERVENEC - O mezinárodní úspěch se postarala fotbalová reprezentace do 20 let. Svěřenci Miroslava Soukupa postoupili až do finále, kde po statečném výkonu podlehli Argentině 1:2. Na fotce je zachycen autor vedoucího gólu Martin Fenin (vlevo) s Jakubem Marešem.   | Foto: Reuters

Argentinec Sergio Aguero vyrovnává ve finále MS do dvaceti let proti Česku na 1:1. | Foto: Reuters

Argentinský brankář Romero (vpravo) likviduje vysoký míč, před ním skáče spoluhráč Federico Fazio. | Foto: Reuters

Před začátkem mistrovství pro fotbalovou veřejnost neznámý trenér Miroslav Soukup prohlásil, že si tým jede pro zlato.

Sebevědomé vyjádření tenkrát vzbudilo údiv a mnohý fotbalový fanda přemýšlel o kompetentnosti reprezentačního trenéra. Průběh turnaje však ukázal, že Miroslav Soukup přesně věděl, na co jeho tým má.

Disciplinovanost, taktická vyspělost a hlavně týmové pojetí hry dovedly podceňovaný tým až do vytouženého finále proti největšímu favoritovi celého turnaje - Argentině.

Češi prohráli, svému soupeři se však vyrovnali, a kdyby Marek Suchý netrefil v 10. minutě první půle jen tyč, bůhví jak by to s mladými Argentinci vypadalo.

Finále přineslo Čechům smutek, radovali se Argentinci.
Finále přineslo Čechům smutek, radovali se Argentinci. | Foto: Reuters

Ve finále se Češi s Jihoameričany  nesetkali na turnaji poprvé. Už v prvním utkání celého šampionátu se mladíkům povedl husarský kousek, když dokázali favoritovi sebrat bod za remízu 0:0. Byla to jediná ztráta argentinského mužstva na celém turnaji.

Získané sebevědomí se odrazilo v dalších zápasech základní skupiny.

Proti korejským fotbalistům český tým přišel o vedení smolně až v samotném závěru utkání. V klíčovém utkání proti Panamě Češi o svém vítězství a postupu mezi šestnáct nejlepších rozhodli v posledních deseti minutách utkání.

Úkol byl splněn. Zápasy ve skupině ukázaly sílu českého mužstva a vyprofilovaly výrazné osobnosti, které byly schopny vést mužstvo k vítězství.

Play off přineslo penaltová dramata

Oholené hlavy před začátkem vyřazovacích bojů měly symbolizovat jednotu českých mladíků. Osmifinále proti Japonsku fotbalisté ze středu Evropy rozhodli ve svůj prospěch až v penaltovém rozstřelu.

Těžký zápas, v němž češi prohrávali už o dva góly, se lámal ve druhém poločase, kdy trenér Soukup předvedl svůj mimořádný cit pro hráče a vystřídal Mareše místo Gecova. Teplický hráč hru výrazně oživil, i když pro něj utkaní skončilo nešťastně - po přísné druhé žluté kartě byl vyloučen.

Čeští fotbalisté do dvaceti let (zleva) Radek Petr, Ondřej Janda, Tomáš Pekhart a Marek Suchý se radují z postupu do semifinále světového šampionátu. | Foto: Reuters

Před čtvrtfinále si lehký sestřih dovolil i trenér Soukup a možná i to přispělo k další výhře jeho svěřenců. Ač byli Španělé celý zápas lepší, nedokázali v klíčových momentech proměnit vyložené šance.

Defenzivní blok Čechů pracoval skvěle a zápas opět rozhodovaly penalty. Zde se projevila největší zbraň českých mladíků - psychická odolnost.

Ani jeden nezaváhal, a navíc brankář Radek Petr vytáhl ze svého arzenalu další z penaltových kouzel. Španělé po zápase litovali neproměněných příležitostí a stěžovali si na neatraktivní defenzivní hru Čechů.

Jak ale trenér Soukup správně poznamenal, postoupilo psychicky odolnější mužstvo, a když se jihoevropané cítili tak dobří, proč nedokázali skórovat v devadesáti minutách.

V semifinále Češi narazili na další překvapení turnaje - Rakousko. Rozjeté mladíky ovšem nemohlo v cestě do finále nic zastavit. Defenzivní styl z předcházejících zápasů byl pryč, na suverénní vyspělý výkon české reprezentace Rakušane nenašli protizbraň. Česko bylo po jasném vítězství ve finále.

Ve finále se zlatý sen zastavil

A v něm opět narazilo na Argentinu. Favorit turnaje si před zápasem nepřipouštěl žádné komplikace. Průběh zápasu však ukázal, že pokud je mužstvo dobře připravené a hráči mají zdravé sebevědomí, není potřeba se bát žádného soupeře.

Feninova gólová paráda Argentince dokonale zaskočila, Češi však vedení udrželi jen dvě minuty. Těsně před koncem o osudu finále rozhodl Zareta, který prostřelil na bližší tyči brankáře Petra.

Argentina slavila, čeští reprezentanti smutnili. Ne však na dlouho. Stříbrný úspěch se zapíše zlatým písmem do historie české kopané a po roce 1932 a 1962 se malá země ze středu Evropy může pyšnit dalším světovým stříbrem.