reklama

Dvě třetiny fandů jdou na stadion jen výjimečně. Raději mají Ligu mistrů s přáteli v hospůdce

Momentka z jarního pohárového utkání Sparta-Jablonec. I na něm by tribuny byly zalidněnější, kdyby si příznivci nezvykli sledovat fotbal spíše v televizi Momentka z jarního pohárového utkání Sparta-Jablonec. I na něm by tribuny byly zalidněnější, kdyby si příznivci nezvykli sledovat fotbal spíše v televizi autor: Zlata Vostrá
Fotbalové mistrovství Evropy či zápasy Ligy mistrů sleduje o něco větší část fanoušků než tuzemskou Synot ligu. Stadion uvedlo jako nejčastější místo, odkud sleduje fotbal, jen 7 procent respondentů, raději Češi zápasy sledují doma nebo v hospodě či baru s přáteli. Vyplývá to z průzkumu agentur Raul a MillwardBrown

Praha - Fotbal je zajímá. Jenže dvě třetiny z nich potkáte na stadionech leda výjimečně. Mnohem častěji sledují fotbalumilovní Češi jednotlivé zápasy doma nebo s přáteli v hospůdce či baru.

Možná i proto, že na škále jejich zájmu stojí Synot liga až za mezinárodním fotbalem, kupříkladu za zápasy Eura či Ligy mistrů.

Alespoň tedy to všechno vyplývá z průzkumu Sport Marketing Research, který realizovaly agentury Raul a MillwardBrown (více zde).

Deník Aktuálně.cz získal z tohoto průzkumu část dat, jež se týká sledování fotbalu.

Nejprve několik slov o parametrech průzkumu. V jeho rámci byla posbírána data od 1216 osob, a to z obecné populace z celé ČR, při zachování reprezentativity dle pohlaví, věku, krajů i velikosti místa bydliště oslovených osob. Průzkum proběhl letos v létě.

Pozor! Respondentům ankety byla mimo jiné položena otázka, zda se zajímají o fotbal. Kladná odpověď se stala podmínkou pro selekci do skupiny "fotbalových fanoušků". A právě v jejím rámci byla posbírána následující data.

Synot liga se vklínila mezi soutěže UEFA

Mistrovství Evropy či světa ve fotbale sleduje "pravidelně" nebo "poměrně často" 56 procent osob, jež uvedly, že je fotbal zajímá. Liga mistrů takto nasbírala 48 procent zájmu, česká Synot liga pak 41 procent.

Zajímavé je, že Evropskou ligu podle výzkumu takto sleduje jen 35 procent fandů, anglickou Premier League pak 20 %, bundesligu 15 % a španělskou či italskou nejvyšší soutěž vždy 10 % českých fotbalových příznivců.

Zajímavé jsou výsledky průzkumu při odpovědích na otázku, kde a s kým zápasy fandové sledují NEJČASTĚJI.

Doma s přáteli či rodinou 38 procent fandů, doma, ale o samotě 27 procent.

Pojďme do hospůdky či baru. Tam spolu s přáteli nejčastěji sleduje zápasy celá čtvrtina českých fotbalových příznivců, tedy 25 procent,  o samotě tam pak nad půllitrem piva sledují fotbal jen 3 procenta fandů.

Zbývajících 7 procent respondentů - fotbalových fanoušků uvedlo jako nejčastější způsob sledování fotbalového utkání návštěvu stadionu.

Jako ne nejčastější, ale svůj obvyklý způsob sledování fotbalu vnímá návštěvu stadionu 25 procent příznivců. Z toho vyplývá, že všichni zbývající  - tedy 68 procent fandů - chodí na fotbal na stadiony buď zřídka, nebo vůbec ne.

S přáteli u piva? Lépe než o samotě

Varianta "sám doma" je sice četnější než ta "hospodská s kamarády", tu druhou ale mají Češi mnohem raději. Alespoň podle jejich odpovědí na otázku, které místo je pro ně při sledování fotbalu NEJOBLÍBENĚJŠÍ.

Pohodlí domova při sledování fotbalu s rodinou či kamarády si tu vybere 34 procent fandů, domácí sledování o samotě jen 21 procent z nich. A to je o dost méně než 29 procent těch, co dávají přednost právě hospůdce s kamarády.

Stadion jako nejoblíbenější místo pro sledování fotbalu možná překvapivě uvedlo jen 13 procent příznivců.

Proč? "Motivace pro sledování fotbalu v hospodách, barech nebo přímo na stadionu jsou velmi podobné - setkání s přáteli, lepší atmosféra, ale i popíjení piva. Oproti tomu sledování doma je spojené s pohodlím," říká Petr Lešek, ředitel agentury Raul.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama