Citizens se dostali na první místo, Liverpool svedl kanonádu

Aktualizováno 12. 1. 2014 19:25
Radost hráčů Manchesteru City
Radost hráčů Manchesteru City | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Manchesteru City zvítězili na hřišti Newcastlu 2:0 a jako první tým v této sezoně anglické ligy vyhráli šest utkání za sebou.

Úřadující vicemistři se dostali do čela tabulky o bod před Chelsea. V pondělní dohrávce je může z prvního místa sesadit Arsenal, který má před sebou zápas na půdě Aston Villy.

Mimořádnou přestřelku svedl Liverpool na půdě Stoke City, když vyhrál 5:3. O dva góly hostů se postaral Suárez. Jednou brankou se na vítězství "Reds" podílel i navrátilec Daniel Sturridge, jenž kvůli zranění kotníku měsíc a půl nehrál.

Manchester City se dostal do vedení už v osmé minutě zásluhou bývalého teplického útočníka Edina Džeka, který si perfektně naběhl na centr Aleksandra Kolarova.

V 34. minutě domácí tým i fanoušky pořádně rozčílil verdikt sudího Mika Jonese, jenž po konzultaci s asistentem neuznal gól po parádní trefě Cheicka Tiotého z 20 metrů kvůli spornému ofsajdu. V postavení mimo hru sice byli tři hráči United včetně nejvýraznějšího ofsajdu Yoana Gouffrana, ale podle mínění Newcastlu se nezapojoval do hry ani nebránil brankáři Joeu Hartovi ve výhledu.

"Myslím, že to byl jasný gól. Nevím, proč ho rozhodčí neuznal," řekl k inkriminované situaci sám střelec. "Ptali jsme se rozhodčího, proč tak rozhodl, ale nic nám neřekl, takže jsme to tak museli vzít," dodal Tioté. V podobném duchu hovořil trenér Newcastlu Alan Pardew.

"Vysvětlení rozhodčího bylo nejasné. Nechápu to. I když jsme měli čtyři hráče v ofsajdu, byla to čistá střela do horního rohu a není možné, aby Gouffran jakkoli bránil Hartovi ve výhledu. Myslím, že je špatně, že rozhodčí neuzná branku na základě takové formality. Bylo to zásadní rozhodnutí, které nás hodně vzalo, což pak ovlivnilo naši hru," uvedl Pardew.

Liverpool připustil velký obrat

Vítězství Manchesteru City zvýraznil v nastaveném čase Álvaro Negredo, jenž potvrdil výbornou střeleckou formu pátým gólem v posledních třech zápasech.

Liverpool šel na hřišti Stoke do vedení už po pěti minutách, kdy si střelu Alyho Cissokha srazil do vlastní branky domácí kapitán Ryan Shawcross. Krátce po půlhodině hry poprvé udeřil Suárez, jenž vystihl nepřesnou malou domů a zvýšil na 2:0. Domácí však ještě do přestávky stihli vyrovnat po gólech Petera Crouche a Charlieho Adama.

Ve druhém poločase nejprve kapitán hostů Steven Gerrard proměnil pokutový kop a za dalších 20 minut se znovu prosadil nejlepší střelec anglické ligy Suárez, který křížnou střelou k tyči zaznamenal 22. trefu v sezoně. Po snížení Jonathana Walterse dal tři minuty před koncem výsledku definitivní podobu Sturridge, který tak oslavil návrat po osmizápasové absenci.

Anglická fotbalová liga - 21. kolo:

Newcastle - Manchester City 0:2 (8. Džeko, 90.+5 Negredo), Stoke - Liverpool 3:5 (39. Crouch, 45. Adam, 85. Walters - 32. a 71. Suárez, 5. vlastní Shawcross, 51. Gerrard z pen., 87. Sturridge).

1. Manchester City 21 15 2 4 59:23 47
2. Chelsea 21 14 4 3 40:19 46
3. Arsenal 20 14 3 3 39:18 45
4. Liverpool 21 13 3 5 51:26 42
5. Everton 21 11 8 2 34:19 41
6. Tottenham 21 12 4 5 26:25 40
7. Manchester United 21 11 4 6 35:24 37
8. Newcastle 21 10 3 8 29:27 33