28. 1. 2010 22:30
Semifinále: Ghana - Nigérie 1:0, Egypt - Alžírsko 4:0
Fotbalisté Egypta se radují z gólu
Fotbalisté Egypta se radují z gólu | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Egypta porazili v semifinále Poháru afrických národů Alžírsko 4:0 a stále mohou snít o třetím triumfu v řadě.

Egypt se tak i s úroky svému soupeři pomstil za listopadovou porážku 0:1 v baráži o MS, která poslala Alžírsko na jeho úkor do Jižní Afriky.

Klíčový moment utkání přišel ve 38. minutě, kdy byl za faul v pokutovém území vyloučen Alžířan Halliči a následnou penaltu proměnil Hosní.

Brankáři Faúzi Čaučímu se však nelíbilo, že se Hosní při rozběhu zastavil, a proto se dokonce snažil rozhodčího Kodžiu trefit hlavou. Vyvázl však jen se žlutou kartou.

Po gólu Zidana z úvodu druhého poločasu Alžířané neudrželi nervy a do sprch musel nejdříve po brutálním skluzu Belhadž a po něm i Čaučí, který kopl do protihráče.

Ve finále se Egypťané utkají s Ghanou, která gólem Asamoaha Gyana z 21. minuty porazila Nigérii 1:0. Ta sice měla po celý zápas navrch, ale svou převahu zúročit nedokázala.

Ghana, která se musí obejít bez zraněného kapitána Mickaela Essiena, bude v neděli bojovat o svůj pátý triumf. Naposledy hrála ve finále před osmnácti lety. Africký šampionát pak naposledy ovládla v roce 1982.