Egyptu pomohl k postupu přes Kamerun neregulérní gól

jar
25. 1. 2010 23:15
Egypt - Kamerun 3:1 PP, Nigérie - Zambie 0:0, 5:4 PEN

Praha - Fotbalisté Egypta překonali další překážku v cestě za třetím titulem v řadě na Poháru afrických národů. Ve čtvrtfinále porazili 3:1 v prodloužení jednoho z největších favoritů na zisk trofeje Kamerun.

Šestinásobné vítěze poslal do semifinále ve 2. minutě prodloužení Gado, který využil nepochopitelného zkratu Geremiho. Někdejší hráč londýnské Chelsea či Realu Madrid poslal nepochopitelnou malou domů, kterou Gado vystihl a pohodlně skóroval do prázdné brány.

Vítězství pak o tři minuty později střelou z přímého kopu pojistil kapitán Hassan. Docílil však neregulérního gólu, protože míč po odrazu od břevna nepřešel brankovou čáru.

Hassan byl zároveň i u obou branek v normální hrací době. Ve 26. minutě zahrával rohový kop na přední tyč Kamerunec Emana a egyptský kapitán si ve snaze odvrátit míč do bezpečí srazil balon hlavou do branky.

Ve 37. minutě však své nedopatření napravil, když z více než třiceti metrů vyslal střelu na kamerunského brankáře Kameniho, který podcenil odraz míče a střela zapadla k překvapení všech do branky.

V semifinále se Egypťané střetnou v repríze prosincové baráže o MS s Alžírskem. V súdánském Chartúmu tehdy Egypťané prohráli 0:1 a na šampionát do Jižní Afriky tak postoupili Alžířané. ¨

O postupu Nigérie rozhodl brankář Enyama

Gólman Nigérie chytá rozhodující penaltu Oladele Ajiboye, africký tým porazil ve finále Španělsko. | Foto: Reuters

Posledním semifinalistou se stali dvojnásobní šampioni z Nigérie, kteří po bezbrankové remíze v penaltovém rozstřelu porazili Zambii. Rozhodující gól ze značky pokutového kopu proměnil brankář Nigérie Vincent Enyama.

Průběh zápasu chudého na šance nezměnilo nic ani vyloučení nigerijského obránce Apama ve 107. minutě.

Nigérijci se utkají o postup do finále s Ghanou.

Egypt - Kamerun 3:1 po prodl. (1:1, 1:1)
Branky: 37. a 95. Hassan, 92. Gado - 26. vlastní Hassan. ČK: 111. Chedjou (Kamerun).

Zambie - Nigérie 0:0, 4:5 na pen.
ČK: 107. Apam (Nigérie).

Semifinálové dvojice: Ghana - Nigérie, Alžírsko, Egypt.