Sparta nedala penaltu, s Interem utrpěla druhou porážku ve skupině Evropské ligy

8. 12. 2016 22:59
I přes dvě porážky ukončili fotbalisté Sparty Praha své účinkování ve skupině K Evropské ligy na prvním místě. V Milánu prohráli s Interem 1:2.
Sparťan Ondřej Mazuch v souboji s Andreou Pinamontim z Interu Milán.
Sparťan Ondřej Mazuch v souboji s Andreou Pinamontim z Interu Milán. | Foto: Reuters

Milán - Fotbalisté pražské Sparty podlehli ve svém posledním zápase skupiny K Evropské ligy na hřišti favorizovaného Interu Milán v poměru 1:2. Letenští si i tak před jarní vyřazovací fází soutěže získali první místo v tabulce.

Domácí Nerazzurri poslal do vedení Éder, ale po přestávce vyrovnal Lukáš Mareček. Když potom Bořek Dočkal neproměnil penaltu, rozhodl o výhře domácích druhým zásahem Éder. Letenskému celku, který do Itálie přijel s jistotou postupu i prvního místa, určí soupeře pro jarní play off pondělní los.

Na zápas, ve kterém ani jednomu z týmů už o nic nešlo, protože Sparta měla jistotu postupu i prvního místa a Inter posledního, dorazila podle očekávání minimální návštěva. Sparta tak prakticky nastoupila v domácím prostředí, protože dvě tisícovky hostujících fanoušků bez problémů překřičely hrstku příznivců Interu.

Na hřišti to v prvním poločase tak jednoznačné nebylo. Inter měl od začátku převahu, ale dlouho byla jeho jedinou šancí rána Édera těsně nad břevno po přímém kopu z 25 metrů. Ve 23. minutě už ale Éder mířil přesně. Jeho první pokus ještě brankář Koubek vyrazil, na dorážku už ale nestačil. Sparta v Evropské lize inkasovala po 312 minutách.

Také po přestávce odpovídalo tempo důležitosti zápasu. Sparta však ožila a podařilo se jí vyrovnat. Po centru Dočkala se o to v 54. minutě hlavou postaral Mareček. O deset minut později mohli jít hosté do vedení, protože rozhodčí nařídil za faul na Lafatu penaltu. Dočkal ale pokutový kop neproměnil.

Carrizův zákrok Inter probudil a domácí opět převzali aktivitu. Nebezpečně vystřelil Ansaldi, ale Koubka u bližší tyče nenachytal. K dalekonosnému pokusu se deset minut před koncem odhodlal Biabiany, ale mířil těsně vedle pravé tyč sparťanské branky. Domácí se odměny za aktivitu dočkali v nastavení, kdy se na vápně kolem obránce otočil Éder a rozhodl.

Sparta tak v Evropské lize prohrála po čtyřech vítězstvích za sebou; jejím jediným dosavadním přemožitelem byl v úvodním utkání Southampton. Letenský celek si zatím v této pohárové sezoně vydělal přes 5,5 milionu eur (asi 150 milionů korun).

První kolo vyřazovací části je na programu 16. a 23. února. Sparta bude jako vítěz skupiny při losu nasazená a může narazit na Mönchengladbach, Rostov, Legii Varšava a Razgrad, které do Evropské ligy spadly z Ligy mistrů. Dalšími možnými soupeři letenského celku jsou například Manchester United, nebo Villarreal, se kterým Pražané v minulém ročníku vypadli ve čtvrtfinále.

Utkání skupiny K 6. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Inter Milán - Sparta Praha 2:1 (1:0)

Branky: 23. a 90. Éder - 54. Mareček. Rozhodčí: Vertenten - Vanyzere, Nijssen (všichni Belg.). ŽK: Ranocchia (Inter). Diváci: 5000.

Inter: Carrizo - Murillo, Anderolli, Ranocchia, Minague - Éder, Ansaldi, Melo, Biabiany - Pinamonti (80. Bakayoko), Palacio (46. Perišič). Trenér: Pioli.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Juliš (89. Dudl), Holek, Dočkal, Mareček, Čermák (79. Sáček) - Lafata (74. Pulkrab). Trenér: Svoboda.

Přehled účastníků 1. kola vyřazovací fáze Evropské ligy

Nasazené týmy:

z 1. míst v základní skupině Evropské ligy: Sparta Praha, Ajax Amsterodam, APOEL Nikósie, Fenerbahce Istanbul, Fiorentina, Osmanlispor, AS Řím, Schalke, Šachtar Doněck, St. Étienne, Zenit Petrohrad.

z 3. míst v základní skupině Ligy mistrů: Besiktas Istanbul, FC Kodaň, Olympique Lyon, Tottenham.

Nenasazené týmy:

z 2. míst v základní skupině Evropské ligy: Anderlecht Brusel, Astra Giurgiu, Alkmaar, Celta Vigo, Gent, Hapoel Beer Ševa, FK Krasnodar, Manchester United, Olympiakos Pireus, PAOK Soluň, Villarreal.

z 3. míst v základní skupině Ligy mistrů: Legia Varšava, Ludogorec Razgrad, Mönchengladbach, FK Rostov

Ze skupiny EL postoupily také Bilbao a Genk. Belgický tým však má k dobru páteční odložený zápas na hřišti Sassuola a v případě zisku bodu Bilbao v čele tabulky přeskočí.